PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଆଜିଠୁ ବିବନକୁ ୨ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଗ୍ରା: ତାଜମହଲରେ ବମ୍ ଥିବା ସୂଚନା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିତରେ ଆତଙ୍କ, ତିନୋଟି ଗେଟକୁ କରାଗଲା ବନ୍ଦ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଶ୍ଵଶୁର ଘରକୁ ଯିବା ବେଳେ ବାଇକକୁ ପଛପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣାଗାଡ଼ି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ପତ୍ନୀ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ରୋକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପରିବାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟନାଲି କାଟିଦେଲେ ଡାକ୍ତର, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ବୁର୍ଲା ମେଡ଼ିକାଲ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ମଣ୍ଡିରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ସାଗର ସେବା ସମବାୟ ସମିତିର ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧ, କଟକ-ନରସିଂହପୁର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ପଣ୍ଡକିଟାଲ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ବୃଦ୍ଧର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭୋଗରା ପାଲି ନଦୀ ପଠାରେ ଏକ ଯୁବକର ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମିିଳିନି ପରିଚୟ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି:ବାଲିଗୋହିରି ଅଞ୍ଚଳରେ କାହାଳିଆ ରାସ୍ତା ଛକରେ ବୁଲୁଛି ଭାଲୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ତେଲକୋଇ ବନାଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ରାଣିବେଡା ଗାଁରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଣେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଦିଗାମ୍ବର ମହାନ୍ତଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ୫ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଓ ୨ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ କୋଳଥ ନଷ୍ଟ କଲେ ହାତୀପଲ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଦଳିଦେଲା ହାତୀ, ଉଲୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ ପଣ୍ଡକିଟାଲ ଗାଁରେ ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି, ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି ପଣ୍ଡକିଟାଲ ଗାଁର ୬୦ ବର୍ଷୀୟ ନାରାୟଣ ଭୋଇ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ପୁଣି ଲଜ୍ଜ୍ୟା, ବୁର୍ଲା ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ଭିତରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଜଣେ ଯୁବକ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି ପୋଲିସ
  • ||

୯୭ ବର୍ଷୀୟା ଗୁଡ୍‌ୱିଲ୍‌ର ଆମ୍ବାସଡର ହେଲେ

ସ୍ୱାକ୍ଷରତା ହାରକୁ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇବା ସକାଶେ କେରଳ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗତ ବର୍ଷ ‘ଅକ୍ଷରଲକ୍ଷ୍ୟମ୍‌’ ମିଶନ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୯୭ ବର୍ଷୀୟା କାର୍ଥୟାନୀ ଆମ୍ମା ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ସର୍ବାଧିକ ୯୮ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖି ପ୍ରଥମ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ପଢ଼ିବାର ଆଗ୍ରହ ଦେଖି କେରଳ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନୀତ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । କାନାଡାସ୍ଥିତ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ‘କମନ୍‌ୱେଲଥ୍‌ ଅଫ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ’ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୁଡୱିଲ୍‌ ଆମ୍ବାସଡର୍‌ ଭାବରେ କେରଳର କାର୍ଥୟାନୀ ଆମ୍ମାଙ୍କୁ ନେଇଛନ୍ତି ।ଏହି କମନ୍‌ୱେଲଥ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଶିକ୍ଷାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।

ଭାରତରେ ଚାଲୁଥିବା କମନ୍‌ୱେଲଥ୍‌ର ଉପସଭାପତି ବାଲାସୁବ୍ରମଣିୟମ୍‌ ଆମ୍ମାଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବା ପାଇଁ ଆଲପ୍ପୁଝାରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଆମ୍ମା ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରସ୍ତତି କରୁଥିବା ଦେଖି ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ୍ମା ପାଠ ପଢ଼ିବା ସହ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ଶିଖୁଛନ୍ତି । ଆମ୍ମା କୁହନ୍ତି, ତାଙ୍କର ପିଲାମାନେ ତାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ।