PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ନୋଟିସ, ଘୁଞ୍ଚିଲା +୨ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: କାଠ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କା ଦେବାପରେ ଡିଜେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୯ ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • ସରେଣ୍ଡର୍ କଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ, ୩୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ରୋଡ୍‌ ରେଜ୍‌ ମାମଲାରେ ହୋଇଛି ବର୍ଷେ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ବିଏମ୍ସି ମେୟର ସୁଲୋଚନା ଦାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ଜଗନ୍ନାଥ ନଗରରେ ବୋମା ମାଡ଼
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୨୭ ମାସ ପରେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିଲେ ଆଜମ ଖାନ, ସ୍ଵାଗତ କଲେ ଶିବପାଳ ଯାଦବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସିବିଆଇ ପଞ୍ଝାରେ ପୁଣି ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ : ରେଲୱେ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ, ୧୭ଟି ଠିକଣାରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||

୯୭ ବର୍ଷୀୟା ଗୁଡ୍‌ୱିଲ୍‌ର ଆମ୍ବାସଡର ହେଲେ

ସ୍ୱାକ୍ଷରତା ହାରକୁ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇବା ସକାଶେ କେରଳ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗତ ବର୍ଷ ‘ଅକ୍ଷରଲକ୍ଷ୍ୟମ୍‌’ ମିଶନ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୯୭ ବର୍ଷୀୟା କାର୍ଥୟାନୀ ଆମ୍ମା ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ସର୍ବାଧିକ ୯୮ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖି ପ୍ରଥମ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ପଢ଼ିବାର ଆଗ୍ରହ ଦେଖି କେରଳ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନୀତ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । କାନାଡାସ୍ଥିତ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ‘କମନ୍‌ୱେଲଥ୍‌ ଅଫ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ’ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୁଡୱିଲ୍‌ ଆମ୍ବାସଡର୍‌ ଭାବରେ କେରଳର କାର୍ଥୟାନୀ ଆମ୍ମାଙ୍କୁ ନେଇଛନ୍ତି ।ଏହି କମନ୍‌ୱେଲଥ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଶିକ୍ଷାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।

ଭାରତରେ ଚାଲୁଥିବା କମନ୍‌ୱେଲଥ୍‌ର ଉପସଭାପତି ବାଲାସୁବ୍ରମଣିୟମ୍‌ ଆମ୍ମାଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବା ପାଇଁ ଆଲପ୍ପୁଝାରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଆମ୍ମା ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରସ୍ତତି କରୁଥିବା ଦେଖି ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ୍ମା ପାଠ ପଢ଼ିବା ସହ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ଶିଖୁଛନ୍ତି । ଆମ୍ମା କୁହନ୍ତି, ତାଙ୍କର ପିଲାମାନେ ତାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ।