PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଆଦିବାସୀ ମେଳା: ସଞ୍ଜ ନଇଁଲେ ମନ ଥୟ ଧରୁନି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୧ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଖାଣ୍ଟି ଜଙ୍ଗଲିଆ ଜିନିଷ ସାଙ୍ଗକୁ ପାହାଡ଼ିଆ ଲୋକଙ୍କ ସରଳିଆ ଜୀବନଶୈଳୀ । ପୁଣି ଭଳିକି ଭଳି ପଥର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ । ଆଉ ବିଭିନ୍ନ ରକମର ଘରକରଣା ଜିନିଷ । ତା’ ସାଙ୍ଗକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ଏଭଳି ଏକ ସଙ୍ଗମକୁ ହାତ ଛଡ଼ା କରିବାକୁ ନାରାଜ ରାଜଧାନୀବାସୀ । ଏଥିପାଇଁ ସଞ୍ଜ ନଇଁବା ପୂର୍ବରୁ ସବୁ କାମ ସାରି ସିଧା ହେଉଛନ୍ତି ଘରମୁହାଁ । ଆଉ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଓ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ବାହାରି ପଡ଼ୁଛନ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆକୁ ।
ଆୟୋଜକମାନେ ବି ମେଳାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଖଞ୍ଜି ଦେଇଛନ୍ତି ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଗାଁ ପରିବେଶ ସାଙ୍ଗକୁ ସୁସ୍ୱାଦୁ ଖାଦ୍ୟ ଆଉ ଭଳିକି ଭଳି ମନୋଲୋଭା ଜିନିଷ ସବୁ କିଛି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ହାତ ପାହାନ୍ତାରେ । ଯାହାର ଭରପୂର ମଜା ଉଠାଉଛନ୍ତି ଦର୍ଶକ ।
ମେଳାରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଭିଡ଼ ଜମୁଛି ଆଦିବାସୀ ହାଟରେ । ଏଠାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବାସୁମତି ଚାଉଳ, ମୁଗ, ବିରି, ମାଣ୍ଡିଆ, ପାଳୁଅ, ରାଶି, ମହୁ, ଲାଖ, ଝୁଣା, ହରିଡ଼ା, ବାହାଡ଼ା, ଅଁଳା ଭଳି ଜିନିଷ ଲୋକଙ୍କ ବେଶି ପସନ୍ଦ ଆସୁଛି । ରାସାୟନମୁକ୍ତ ଏସବୁ ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ବର୍ଷ ତମାମ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି ରାଜଧାନୀବାସୀ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ ସମସ୍ତେ କିଣି ନେଉଛନ୍ତି ।
ଏହାଛଡ଼ା ବାଉଁଶ ତିଆରି ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ବି ଚାହିଦାରେ ରହିଛି । ଆକର୍ଷଣୀୟ ଜିନିଷ ସାଙ୍ଗକୁ ରିହାତି ଦର ସମସ୍ତଙ୍କ କିଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଛି । ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱଂୟ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ନୂଆ ମଡେଲ୍‌ ବି ନଜର ଟାଣୁଛି । ଏଥର ଫୁଲଛାଡ଼ୁ ଓ ହଳଦୀର ବି ଆଦର ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।
କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଆଦିବାସୀମାନେ ତିଆରି କରିଥିବା ଝାଟିମାଟି ଘର, ଦୁଆର ମୁହଁରେ ଚାଷ ହୋଇଥିବା ବନ୍ଧା କୋବି ଆଉ ଅଗଣାରେ ତୁଳସୀ ଚଉରା ଦେଉଛି ଭିନ୍ନ ଏକ ଅନୁଭୂତି । ଯୁବପିଢ଼ିମାନେ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟକୁ ସ୍ମୃତି ଭାବେ ସାଇତି ରଖିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ଗହଣରେ ବିଭିନ୍‌ ପୋଜ୍‌ରେ ଫଟୋ ଉଠାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।