PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ଆଇଏସ୍ଆଇ ମାସେ ପୂର୍ବରୁ କରିଥିଲା ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ଷଡଯନ୍ତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୩: ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦର ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସ୍ଆଇ ଠାରୁ  ସାହାର୍ଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଏକଥା ପୂର୍ବରୁ ବହୁବାର ପ୍ରମାଣ ହୋଇସାରିଛି। ତେବେ ସୁତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରାୟ ୧ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିଲା। ଆଇଏସଆଇ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ, ତାଲିବାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ହକାନୀ ନେଟଓ୍ବାର୍କର ମିଳିତ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଇଥିଲା।

ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ୧ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ମାସୁଦ ଆଝାର ତାଲିବାନ ଓ ହକାନୀ ନେଟଓ୍ବର୍କର ନେତାମାନଙ୍କ ସହିତ ବୈଠକ କରିଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଭାରତରେ  ଏକ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରାଯିବ। ଏହି ବୈଠକକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସ୍ଆଇ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲା। ବୈଠକ ବାହାଓ୍ବଲପୁରରେ ହୋଇଥିଲା। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ବାହାଓ୍ବଲପୁରରେ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଆଝାରର ଆଡ୍ଡା, ଯେଉଁଠାରୁ ସେ ନିଜର ଆତଙ୍କୀ ଗତିବିଧି ପୂରଣ କରିଥାଏ।

ବାଲକୋଟ ଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଭାରତ ନଷ୍ଟ କରିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ତାଲିବାନୀ ଓ ହକାନୀ ନେଟଓ୍ବାର୍କର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହିତ ଟ୍ରେନିଂ ନେଉଥିଲେ। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୨୦୦୧ ପୂର୍ବରୁ ଜେଇଏମ ଓ ତାଲିବାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏକ ସାଙ୍ଗରେ ଅଫଗାନୀସ୍ଥାନର ତାଲିବାନ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଟ୍ରେନିଂ ନେଉଥିଲା। ୨୦୦୧ରେ ତାଲିବାନ ଉପରେ ଆମେରିକା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା, ଏହାପରେ ବାଲକୋଟରେ ଏହାର ଟ୍ରେନିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବାଲକୋଟ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଯେଉଁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲେ ତାଙ୍କ ଭିତରୁ ଅଧା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଶ୍ମୀର ପଠାଯାଇଥାନ୍ତା ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅଫଗାନିସ୍ଥାନ ପଠାଯାଇଥାନ୍ତା।

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଭାରତର ୪୦ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଯାହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପାକିସ୍ତାନର ବାଲକୋଟ ସ୍ଥିତି ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ କ୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରି ନେଇଥିଲା। ଏହି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ଜୈଶର ବହୁ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର