PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡେଲଟା ଛକରେ ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍‌ , କେଜିଏ ସୁନା, ୧୦ କେଜି ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଓ କ୍ୟାସ୍‌ ବକ୍ସରୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପୁଣି ୭ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା,ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଡୁବୁରିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ । ଏଠାରେ ୧୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ହେବ । ଏନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ।
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ESICର ଉପ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ – ESICର ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ ଦେଲେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀଠୁ ୭୦ କିମି ଦୂରରେ ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍, ଆସନ୍ତାକାଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ
  • ||
  • ଜାମଗାଁ: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭାରସାମ୍ଯ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାରହା ଫାଶରେ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ‘ଜୱାଦ’ ପ୍ରଭାବରେ କଟକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୨୦.୫୧ ମିମି ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ମ.ରାମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ହେଲପର୍‌
  • ||
  • ସୋର : ଜଳିଗଲା ୨ ମହଲା ଘର, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାନୁଆରୀରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ଘାତକ: ଆଇଆଇଟି କାନପୁର ସତର୍କବାଣୀ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦଳିମକଚି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଟଳିଲା ବାତ୍ୟା ବିପଦ, ଉଜୁଡ଼ିଲା ଚାଷ, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଉଜୁଡିଲା ଫସଲ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡି ବସିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଧାନ ଜବତ
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ଆଇଏସ୍ଆଇ ମାସେ ପୂର୍ବରୁ କରିଥିଲା ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ଷଡଯନ୍ତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୩: ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦର ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସ୍ଆଇ ଠାରୁ  ସାହାର୍ଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଏକଥା ପୂର୍ବରୁ ବହୁବାର ପ୍ରମାଣ ହୋଇସାରିଛି। ତେବେ ସୁତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରାୟ ୧ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିଲା। ଆଇଏସଆଇ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ, ତାଲିବାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ହକାନୀ ନେଟଓ୍ବାର୍କର ମିଳିତ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଇଥିଲା।

ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ୧ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ମାସୁଦ ଆଝାର ତାଲିବାନ ଓ ହକାନୀ ନେଟଓ୍ବର୍କର ନେତାମାନଙ୍କ ସହିତ ବୈଠକ କରିଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଭାରତରେ  ଏକ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରାଯିବ। ଏହି ବୈଠକକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସ୍ଆଇ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲା। ବୈଠକ ବାହାଓ୍ବଲପୁରରେ ହୋଇଥିଲା। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ବାହାଓ୍ବଲପୁରରେ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଆଝାରର ଆଡ୍ଡା, ଯେଉଁଠାରୁ ସେ ନିଜର ଆତଙ୍କୀ ଗତିବିଧି ପୂରଣ କରିଥାଏ।

ବାଲକୋଟ ଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଭାରତ ନଷ୍ଟ କରିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ତାଲିବାନୀ ଓ ହକାନୀ ନେଟଓ୍ବାର୍କର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହିତ ଟ୍ରେନିଂ ନେଉଥିଲେ। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୨୦୦୧ ପୂର୍ବରୁ ଜେଇଏମ ଓ ତାଲିବାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏକ ସାଙ୍ଗରେ ଅଫଗାନୀସ୍ଥାନର ତାଲିବାନ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଟ୍ରେନିଂ ନେଉଥିଲା। ୨୦୦୧ରେ ତାଲିବାନ ଉପରେ ଆମେରିକା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା, ଏହାପରେ ବାଲକୋଟରେ ଏହାର ଟ୍ରେନିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବାଲକୋଟ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଯେଉଁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲେ ତାଙ୍କ ଭିତରୁ ଅଧା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଶ୍ମୀର ପଠାଯାଇଥାନ୍ତା ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅଫଗାନିସ୍ଥାନ ପଠାଯାଇଥାନ୍ତା।

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଭାରତର ୪୦ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଯାହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପାକିସ୍ତାନର ବାଲକୋଟ ସ୍ଥିତି ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ କ୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରି ନେଇଥିଲା। ଏହି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ଜୈଶର ବହୁ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା।