PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଲାଇନରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନେଇ ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: କପଡ଼ା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟରେ ଅଟୋ ସହ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସାମନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୭୫୭ ଜଣ ପଜିଟିଭ, ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର : ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ସ୍କୁଟି, ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରେଙ୍ଗାଲି : ହାଇୱାରେ ପିଟିହେଲା କାର୍‌ : ମା’ ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ବସିବ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, କୋଭିଡ୍‌ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସନ୍ତା ୪ରୁ ୫ଦିନ ପାଗ ଶୁଖିଲା, ବଢ଼ିବ ତାତି, ଆଜି କାଁ ଭାଁ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୁନ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ତିନିପର୍ବ
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ଆଇଏସ୍ଆଇ ମାସେ ପୂର୍ବରୁ କରିଥିଲା ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ଷଡଯନ୍ତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୩: ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦର ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସ୍ଆଇ ଠାରୁ  ସାହାର୍ଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଏକଥା ପୂର୍ବରୁ ବହୁବାର ପ୍ରମାଣ ହୋଇସାରିଛି। ତେବେ ସୁତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରାୟ ୧ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିଲା। ଆଇଏସଆଇ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ, ତାଲିବାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ହକାନୀ ନେଟଓ୍ବାର୍କର ମିଳିତ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଇଥିଲା।

ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ୧ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ମାସୁଦ ଆଝାର ତାଲିବାନ ଓ ହକାନୀ ନେଟଓ୍ବର୍କର ନେତାମାନଙ୍କ ସହିତ ବୈଠକ କରିଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଭାରତରେ  ଏକ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରାଯିବ। ଏହି ବୈଠକକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସ୍ଆଇ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲା। ବୈଠକ ବାହାଓ୍ବଲପୁରରେ ହୋଇଥିଲା। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ବାହାଓ୍ବଲପୁରରେ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଆଝାରର ଆଡ୍ଡା, ଯେଉଁଠାରୁ ସେ ନିଜର ଆତଙ୍କୀ ଗତିବିଧି ପୂରଣ କରିଥାଏ।

ବାଲକୋଟ ଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଭାରତ ନଷ୍ଟ କରିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ତାଲିବାନୀ ଓ ହକାନୀ ନେଟଓ୍ବାର୍କର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହିତ ଟ୍ରେନିଂ ନେଉଥିଲେ। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୨୦୦୧ ପୂର୍ବରୁ ଜେଇଏମ ଓ ତାଲିବାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏକ ସାଙ୍ଗରେ ଅଫଗାନୀସ୍ଥାନର ତାଲିବାନ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଟ୍ରେନିଂ ନେଉଥିଲା। ୨୦୦୧ରେ ତାଲିବାନ ଉପରେ ଆମେରିକା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା, ଏହାପରେ ବାଲକୋଟରେ ଏହାର ଟ୍ରେନିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବାଲକୋଟ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଯେଉଁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲେ ତାଙ୍କ ଭିତରୁ ଅଧା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଶ୍ମୀର ପଠାଯାଇଥାନ୍ତା ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅଫଗାନିସ୍ଥାନ ପଠାଯାଇଥାନ୍ତା।

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଭାରତର ୪୦ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଯାହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପାକିସ୍ତାନର ବାଲକୋଟ ସ୍ଥିତି ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ କ୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରି ନେଇଥିଲା। ଏହି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ଜୈଶର ବହୁ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର