PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ୩ ତାରିଖରୁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ ସିଲ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ସନ୍ତରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ୨୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୨୫୮ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆହୁରି କଲବଲ କରିବ ଅସହ୍ୟ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି , ଜୁନ୍‌ ୨ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଆଫ୍ରିକୀୟ ସିଂହ, ୧୬କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଏହି ଗାଁରେ ୫୦୦ ବର୍ଷ ହେବ ଶିବ ମନ୍ଦିରର ଦେଖାରଖା କରିଆସୁଛନ୍ତି ମୁସଲିମ୍ ପରିବାର

ଭାରତ ଏକ ଧର୍ମ ନିରପେକ୍ଷ ରାଷ୍ଟ୍ର । ଏଠାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଧର୍ମ ଓ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକେ ବାସ କରନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ତ କୁହାଯାଇଥାଏ ବିବିଧତା ମଧ୍ଯରେ ଏକତା କେବଳ ଭାରତରେ ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

ଆସାମର ରଙ୍ଗମହଲ ଗାଁରେ ଏହି ବିବିଧତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଠାରେ ୫୦୦ ବର୍ଷରୁ ଏକ ମୁସଲିମ୍ ପରିବାର ଭଗବାନ ଶିବ ମନ୍ଦିରର ଦେଖାଶୁଣା କରୁଛନ୍ତି । ଗୁୱାହାଟି ନିକଟସ୍ଥ ଏହି ଗାଁରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲିମ୍ ଉଭୟ ଧର୍ମର ଲୋକେ ଶିବ ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ।

ଅନେକ ପିଢିରୁ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଦେଖାଶୁଣା କରନ୍ତି ମତିବର ରେହମାନ । ସେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହା ୫୦୦ ବର୍ଷର ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର । ଆମ ପରିବାର ଏହି ମନ୍ଦିରର ଦେଖାଶୁଣା କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲମାନ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ।

ଅବଶ୍ଯ ଭାରତରେ ଏହା କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାଭଳି ଉଦାହରଣ ନୁହେଁ । ଅମରନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ଯ ମୁସଲିମଙ୍କ ଦଖଲ ରହିଆସିଛି । କୁହାଯାଏ ଅମରନାଥ ଗୁମ୍ଫା ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ହିଁ ଦେଖିଥିଲେ । ଏହା ଏମିତି ଏକ ତୀର୍ଥସ୍ଥଳ ଯେଉଁଠାରେ ଫୁଲ, ମାଳ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଦୋକାନୀମାନେ ମୁସଲମାନ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର