PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଏହି ଗାଁରେ ୫୦୦ ବର୍ଷ ହେବ ଶିବ ମନ୍ଦିରର ଦେଖାରଖା କରିଆସୁଛନ୍ତି ମୁସଲିମ୍ ପରିବାର

ଭାରତ ଏକ ଧର୍ମ ନିରପେକ୍ଷ ରାଷ୍ଟ୍ର । ଏଠାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଧର୍ମ ଓ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକେ ବାସ କରନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ତ କୁହାଯାଇଥାଏ ବିବିଧତା ମଧ୍ଯରେ ଏକତା କେବଳ ଭାରତରେ ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

ଆସାମର ରଙ୍ଗମହଲ ଗାଁରେ ଏହି ବିବିଧତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଠାରେ ୫୦୦ ବର୍ଷରୁ ଏକ ମୁସଲିମ୍ ପରିବାର ଭଗବାନ ଶିବ ମନ୍ଦିରର ଦେଖାଶୁଣା କରୁଛନ୍ତି । ଗୁୱାହାଟି ନିକଟସ୍ଥ ଏହି ଗାଁରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲିମ୍ ଉଭୟ ଧର୍ମର ଲୋକେ ଶିବ ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ।

ଅନେକ ପିଢିରୁ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଦେଖାଶୁଣା କରନ୍ତି ମତିବର ରେହମାନ । ସେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହା ୫୦୦ ବର୍ଷର ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର । ଆମ ପରିବାର ଏହି ମନ୍ଦିରର ଦେଖାଶୁଣା କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲମାନ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ।

ଅବଶ୍ଯ ଭାରତରେ ଏହା କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାଭଳି ଉଦାହରଣ ନୁହେଁ । ଅମରନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ଯ ମୁସଲିମଙ୍କ ଦଖଲ ରହିଆସିଛି । କୁହାଯାଏ ଅମରନାଥ ଗୁମ୍ଫା ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ହିଁ ଦେଖିଥିଲେ । ଏହା ଏମିତି ଏକ ତୀର୍ଥସ୍ଥଳ ଯେଉଁଠାରେ ଫୁଲ, ମାଳ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଦୋକାନୀମାନେ ମୁସଲମାନ ହୋଇଥାନ୍ତି ।