ABP CVoterର ରିପୋର୍ଟ: ବିହାରରେ ସରକାର ଗଢ଼ିବ କିଏ? ଜନତାଙ୍କ ନଜରରେ ଏହି ନେତା ହେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ପାଟଣା, ୨୪/ ୧୦: କରୋନା କାଳରେ ବିହାରରେ ହେଉଛି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ। ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ଏବେ ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ। ବିହାରରେ ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷ ଯାଏ କେଉଁ ସରକାର ଶାସନ କରିବେ ତାହା ନଭେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହାଇଯିବ। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିହାର ରାଜନୀତି ପୁରା ସରଗରମ। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ବିହାରରେ କିଏ ଶାସନ ଗାଦିରେ ବସିବ ସେ ନେଇ ଅପିନିୟନ୍‌ ପୋଲ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଏକ ଅପିନୟନ ପୋଲ ସର୍ଭେରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଯେ, ବିହାରରେ ଏନଡିଏ ସରକାର ଗଢ଼ିବ। ABP CVoterର ଅପିନିୟନ ପୋଲ ମୁତାବିକ ୨୪୩ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ବିହାର ବିଧାନସଭାରେ ଏନଡିଏକୁ ୧୩୫ରୁ ୧୫୯ଟି ସିଟ୍‌ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ମହାମେଣ୍ଟକୁ ୭୭ରୁ ୯୮ ଟି ସିଟ୍‌ ମିଳିପାରେ।

ଅପିନିୟନ ପୋଲ ମୁତାବିକ, ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଖାତାକୁ ସର୍ବାଧିକ ୭୩ରୁ ୮୧ ସିଟ୍‌ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେହିଭିଳି ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ପାର୍ଟି ଜେଡିୟୁକୁ ୫୯ରୁ ୬୭ ସିଟ୍‌ ମିଳିପାରେ‌। ସେହିପରି ଆରଜେଡିକୁ ୫୬ରୁ ୬୪ ସିଟ୍‌ ମିଳିପାରେ। କଂଗ୍ରେସକୁ ୧୨ରୁ ୨୦ଟି ସିଟ୍‌ ମିଳିବାକୁ ଥିବାବେଳେ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ଗୁଡ଼ିକୁ ୯ରୁ ୧୪ ସିଟରେ ବିଜୟ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଅପିନିୟନ ପୋଲ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଅନ୍ୟପଟେ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଲୋକେ କେଉଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଓପିନିୟନ୍‌ ପୋଲ୍‌​‌ରେ ମତାମତ ନିଆଯାିଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବିକ ୧୫ ବର୍ଷ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ଭାବେ ବାଛିଛନ୍ତି। ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ତେଜସ୍ବି ଯାଦବଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ଚିରାଗ ପାଶ୍ବଓ୍ବାନଙ୍କୁ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଜନତା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ଏହାସହ ବିହାର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶିଲ ମୋଦିଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର। ୧ ରୁ ୨୩ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରେ ଓପିନିୟନ୍‌ ପୋଲ୍‌ ପାଇଁ ୩୦ ହଜାର ୬୭୮ ଲୋକଙ୍କ ମତ ନିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ABP CVoter ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ସୂଚନାଥାଉକି, ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ। ୨୮ ଅକ୍ଟୋବର, ୩ ନଭେମ୍ବର ଓ ୭ ନଭେମ୍ବରରେ ମତଦାନ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ୧୦ ନଭେମ୍ବରରେ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କାହାକୁ ନଜଣାଇ ଲୁଚିଛପି କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ନିଜ ପରିବାର ସହ ନେଇଗଲେ କରୋନା ଟିକା, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠୁ ପାଇଲେ ସେ ଟିକା ?

ଥରେ କି ଦୁଇଥର ନୁହେଁ ଏବେ ତୃତୀୟଥର ପାଇଁ କରୋନାକୁ ମାତ୍ ଦେଲେ ଏହି ମହିଳା, ବୟସ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ…

୧୨୬ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ହେବେ ବାଟାର ବସ୍

ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ “ସୈନ୍ୟ ସମ୍ନାନ” ଭୂଷିତ କରୁଛି ପାକିସ୍ତାନ ? 26/11 ଆକ୍ରମଣରେ ନିଭାଇଥିଲା ବଡ ଭୁମିକା…

ତଦନ୍ତ ବେଳେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲା ପୁଲିସ- ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହଁ ହତ୍ୟାକାରୀ

ଏହି ରାଜନେତାଙ୍କୁ ହୃଦୟ ଦେଇବସିଛନ୍ତି ଦାଉଦର ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ହୟାତ୍