PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ବିଜେପି ଯଦି ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ହଟାଏ, ତେବେ ଆଲ୍ଲାହଙ୍କ ରାଣ ଆମେ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ସ୍ବାଧୀନ ହୋଇଯିବୁ: ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୮।୪: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କରିଥିବା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ରରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପାହ୍ୟା ଦେଉଥିବା ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ଓ ୩୫ଏ ହଟାଇବାର ପ୍ରତିଶୃତିକୁ ଦୋହରାଇଛି। ବିଜେପିର ଏହି ପ୍ରତିଶୃତି ବିରୋଧରେ ନ୍ୟାସନାଲ କନଫ୍ରେନ୍ସର ନେତା ଓ ସାଂସଦ ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲା ହୋଇଛନ୍ତି କ୍ଷୁବ୍ଧ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ବିଜେପି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଇ ଦିଏ ତେବେ ଆମ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ସ୍ବାଧୀନ ହେବାର ରାସ୍ତା ସଫା ହୋଇଯିବ।

ଫାରୁକ୍ କହିଛନ୍ତି ‘ସେମାନେ କ’ଣ ଏହାକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି? ଭାବୁଛନ୍ତି ବାହାରୁ ଆଣିବେ, ଏଇଠି ରଖିବେ, ଆମର  ନମ୍ବର କମ୍ କରିଦେବେ, ଆମେ ଶୋଇକି ରହିବୁ? ଆମେ ତାଙ୍କର ମୁକାବିଲା କରିବୁ, ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦କୁ କିଭଳି ଶେଷ କରିବେ? ଆଲ୍ଲାହଙ୍କ ରାଣ ପକାଇ କହୁଛି, ଆଲ୍ଲାହଙ୍କୁ ଯଦି ଏହା ମଞ୍ଜୁର, ଆମେ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ସ୍ବାଧୀନ ହୋଇଯାଉ। ଏହାପରେ ଆମେ ବି ଦେଖୁଛୁ ଏମାନଙ୍କର ପତାକା ଠିଆ କରିବା ପାଇଁ କିଏ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ।’

ନିଜର କଥାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇ ଫାରୁକ୍ କହିଛନ୍ତି ବିଜେପିର ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ନ ହଟାଇବାର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏଭଳି କିଛି ବି କର ନାହିଁ, ଯାହାଦ୍ବାରା ତୁମେ ଆମର ହୃଦୟକୁ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛ। ଏଭଳି କରିବା ଆାପ ପାଇଁ ପୁଣିଥିରେ ସ୍ବାଧୀନତାର ରାସ୍ତା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ।’ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ନିଜର ନିର୍ବାଚନୀ ଘୋଷଣାପତ୍ରରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରକୁ ନିଜର ପୁରୁଣା ଷ୍ଟାଣ୍ଡକୁ ଦୋହରାଇଛି। ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଜାରି କରି ବିଜେପି କହିଛି ସେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପାହ୍ୟା ଦେଉଥିବା ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ଓ ୩୫ଏକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ।