PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଘାଜି ପରେ ଜୈଶର ନୂଆ କମାଣ୍ଡର ଅବୁ ବକର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୨: ପୁଲଓ୍ବାମ ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ କାମରାନ୍ ଓ ରଶିଦ୍ ଘାଜି ନିହତ ହେବାପରେ ଏବେ ଆଇଆଇଡି ଏକ୍ସପର୍ଟ ଅବୁବକରକୁ ନିଜର ନୂଆ କମାଣ୍ଡର ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଅବୁ ବକରକୁ ଅଫଗାନର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଅବୁ ବକର ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀର ଜରିଆରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଗୁଇନ୍ଦା ସୁତ୍ରର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀରରେ ବୋଇ, ମଦାରପୁର, ଫଗୋଶ୍  ଓ ଦେଓଲିଆନ୍ର ଟ୍ରେନିଂ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ୧୨ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଖାସ୍ ଧରଣର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି।ସୂଚନା  ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଭାରତରେ ବଡ ଧରଣର ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାର ଯୋଜନାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଗତ ୨ ଦିନରେ ବହୁବାର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲଂଘନ କରିସାରିଛି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଜୈଶର ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୌଲାନା ମସୁଦ ଆଝାର ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶାନ୍ତିରେ ବସି ନାହିଁ। ସେ ଏଭଳି ଏକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି ଯାହାଫଳରେ ଭାରତରେ ପଶି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ସଫଳ କରିପାରିବ।

source: https://www.loksatta.com

ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସଂଗଠନର ୨୯୮ ଆତଙ୍କବାଦୀ ରହିଛି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କଶ୍ମୀର ଘାଟିରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଲସ୍କରର ୮୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ୫୫ ସ୍ଥାନୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହାଛଡା ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ୨୨ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ୧୯ ସ୍ଥାନୀୟ ଆତଙ୍କୀ କାଶ୍ମୀରରେ ଏବେ ବି ସକ୍ରିୟ ରହିଛନ୍ତି। ଏବେ ପାକିସ୍ତାନୀ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସ୍ଆଇ ହିଜବୁଲ ମୁଝାହିଦ୍ଦିନର ବିଦେଶୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଅପରେସନ୍ ପାଇଁ ଭରସା କରିହେବ ନାହିଁ। ଯଦିଓ ହିଜବୁଲର ସ୍ଥାନୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କଶ୍ମୀରରେ ୧୦୨ ରହିଛି, ଯାହାକି ସବୁଠୁ ଅଧିକ। ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ପାଇଁ ବଡ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିପାତ କିଭଳି କରିବେ।