PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଘାଜି ପରେ ଜୈଶର ନୂଆ କମାଣ୍ଡର ଅବୁ ବକର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୨: ପୁଲଓ୍ବାମ ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ କାମରାନ୍ ଓ ରଶିଦ୍ ଘାଜି ନିହତ ହେବାପରେ ଏବେ ଆଇଆଇଡି ଏକ୍ସପର୍ଟ ଅବୁବକରକୁ ନିଜର ନୂଆ କମାଣ୍ଡର ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଅବୁ ବକରକୁ ଅଫଗାନର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଅବୁ ବକର ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀର ଜରିଆରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଗୁଇନ୍ଦା ସୁତ୍ରର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀରରେ ବୋଇ, ମଦାରପୁର, ଫଗୋଶ୍  ଓ ଦେଓଲିଆନ୍ର ଟ୍ରେନିଂ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ୧୨ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଖାସ୍ ଧରଣର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି।ସୂଚନା  ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଭାରତରେ ବଡ ଧରଣର ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାର ଯୋଜନାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଗତ ୨ ଦିନରେ ବହୁବାର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲଂଘନ କରିସାରିଛି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଜୈଶର ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୌଲାନା ମସୁଦ ଆଝାର ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶାନ୍ତିରେ ବସି ନାହିଁ। ସେ ଏଭଳି ଏକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି ଯାହାଫଳରେ ଭାରତରେ ପଶି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ସଫଳ କରିପାରିବ।

source: https://www.loksatta.com

ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସଂଗଠନର ୨୯୮ ଆତଙ୍କବାଦୀ ରହିଛି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କଶ୍ମୀର ଘାଟିରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଲସ୍କରର ୮୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ୫୫ ସ୍ଥାନୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହାଛଡା ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ୨୨ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ୧୯ ସ୍ଥାନୀୟ ଆତଙ୍କୀ କାଶ୍ମୀରରେ ଏବେ ବି ସକ୍ରିୟ ରହିଛନ୍ତି। ଏବେ ପାକିସ୍ତାନୀ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସ୍ଆଇ ହିଜବୁଲ ମୁଝାହିଦ୍ଦିନର ବିଦେଶୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଅପରେସନ୍ ପାଇଁ ଭରସା କରିହେବ ନାହିଁ। ଯଦିଓ ହିଜବୁଲର ସ୍ଥାନୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କଶ୍ମୀରରେ ୧୦୨ ରହିଛି, ଯାହାକି ସବୁଠୁ ଅଧିକ। ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ପାଇଁ ବଡ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିପାତ କିଭଳି କରିବେ।