PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଏଲ୍‌ଓସିରେ ଭୟଙ୍କର ଗୋଳା ବର୍ଷଣ; ଭାରତର ତୋପ ମାଡ଼ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ୮ ମୃତ, ପିଓକେରେ ଶତାଧିକ ଆହତ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧ ।୩(ଏଜେନ୍ସି):ପାକିସ୍ତାନ ଗୋଟିଏ ପଟରେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିବାର ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟରେ ଏଲଓସି ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସୀମା ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ଗୁଳିଗୋଳା ବର୍ଷଣ କରୁଛି । ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହାର କଡା ଜବାବ ଦେଉଛି । ଉଭୟ ଦେଶ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତୋପ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନ ୧୦୫ ଏମଏମ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ତୋପ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲାବେଳେ ଭାରତ ୧୫୫ ଏମଏମ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ବୋଫର୍ସ ତୋପ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ଏହାଯୋଗୁ ଶୁକ୍ରବାର ଭାରତରେ ତିନି ଜଣ ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ୮ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇବା ସହିତ ଆହୁରି ଶତାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଆହତ ହୋଇଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଶୁକ୍ରବାର ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ପୁଞ୍ଚ ଜିଲାର କ୍ରିଷ୍ଣାଘାଟି ସେକ୍ଟର ଏବଂ ରାଜୌରି ଜିଲାର ନୌସେରା ସେକ୍ଟରରେ ପ୍ରବଳ ଗୁଳିଗୋଳା ମାଡ଼ କରିଛି । ଏହାଯୋଗୁ କେବଳ କ୍ରିଷ୍ଣାଘାଟି ସେକ୍ଟରରେ ଜଣେ ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ଜଣ ନାବାଳିକା ଝିଅଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଜଣେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି ପାକ୍‌ ସେନା ମଧ୍ୟ ୧୦୫ଏମ୍‌ଏମ୍‌ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ହ୍ୱିଜର ଗନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରି ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି । ଗତ ୮ ଦିନ ଧରି ପାକ୍‌ ସେନା ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାରେ ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ କରିଆସୁଛି । ବିଶେଷ କରି ରାତି ହେଲା ମାତ୍ରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏଭଳି ହରକତ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଉଛି । ସିଏ କେବଳ ଭାରତୀୟ ସେନାର ପୋଷ୍ଟ ନୁହେଁ, ବରଂ ଭାରତର ବେସାମରିକ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକୁ ବି ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି । ଗତକାଲି ପାକ୍‌ ସେନାର ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ମହିଳା ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲାବେଳେ ଆଉ ଜଣେ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଆଜି ପୁଣି ପାକ୍‌ ସେନାର ଗୁଳିଗୋଳା ମାଡ଼ରେ ପୁଣି ତିନି ଜଣ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଗତ ସପ୍ତାହକ ଭିତରେ ପାକ୍‌ ସେନା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଥରରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି । ଏସବୁ ଘଟଣାରେ ସମୁଦାୟ ୪ଜଣର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲାବେଳେ ଆଉ ୯ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏଭଳି ହରକତ ପାଇଁ ସମୁଚିତ ଜବାବ ଦେଉଥିବାର ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।
ପାକିସ୍ତାନକୁ ଉଚିତ୍‌ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନା ବୋଫର୍ସ ତୋପ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ଏହାଯୋଗୁ ପାକିସ୍ତାନର ବିପୁଳ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ସେଠାରେ ସରକାରୀ ଭାବେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତର ଆକ୍ରମଣରେ ପାକିସ୍ତାନର ଦୁଇ ଜଣ ସୈନିକ ଓ ୫ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଆହତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବି ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ବ୍ୟକ୍ତି ଆହତ ହୋଇଥିବାର କୁହାଯାଉଛି । ଏହାଯୋଗୁ ପାକ୍‌ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରର କୋଟଲି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକରେ ରକ୍ତର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି । ତେଣୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦାନ କରିବାକୁ ସେଠାକାର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର