PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ୩ ତାରିଖରୁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ ସିଲ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ସନ୍ତରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ୨୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୨୫୮ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆହୁରି କଲବଲ କରିବ ଅସହ୍ୟ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି , ଜୁନ୍‌ ୨ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଆଫ୍ରିକୀୟ ସିଂହ, ୧୬କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଅଭିନୟରେ ଜୟନ୍ତଙ୍କ ଯାତ୍ରା:‘ଫେରିଆ’-କମ୍‌ ବ୍ୟାକ୍‌ରେ ଭିଲେନ୍‌ ଭୂମିକାରେ ନଜର ଆସିବେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ମୁକ୍ତିଲାଭ ଅପେକ୍ଷାରେ ଥିବା ସୁମା ରିୟଲ ମିଡିଆର ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ‘ଫେରିଆ’ରେ କିଛି ଏମିତି କଳାକାରଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଯେଉଁମାନେ ଅଭିନୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଫିଲ୍ମ ‘ଫେରିଆ’ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ପରିଚୟ ହୋଇପାରିଛି । ଏହି କଳାକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜୟପୁରର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମଞ୍ଚ ଅଭିନେତା ଜୟନ୍ତ ସାନ୍ତରା ଅନ୍ୟତମ । ପୂର୍ବରୁ ‘ପାହାଡ଼ର ଲୁହ’, ‘ପେନ୍‌ସନ୍‌’, ‘ଚଣ୍ଡାଳ’, ‘ଅଲୋଡ଼ା’ ଭଳି ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ କରିସାରିଥିବା ଜୟନ୍ତ ସାନ୍ତରା, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ଥିଏଟର ଜଗତର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ନାଁ । ସୁନୀଲ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ପ୍ରଯୋଜିତ ଫିଲ୍ମ ‘ଫେରିଆ’ରେ ଜୟନ୍ତ ଦୁର୍ଯ୍ୟା ଓ ତା’ର ପତ୍ନୀକୁ ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଯେଉଁଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଚରିତ୍ର ପ୍ରକାଶ ସହିତ ତାଙ୍କର ଜମିଜମା, ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କ ଓ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଏକ ପ୍ରକାରର ଟକରାଟକରି ରହିଛି ।
ଜୟନ୍ତଙ୍କ ଅଭିନୟ ଜୀବନ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ସେତେବେଳେ ଆକାଶବାଣୀ ଜୟପୁର ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ବେତାର ନାଟକରେ ସେ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଆକାଶବାଣୀ ସହିତ ସେ ଓତଃପ୍ରୋତ ଭାବେ ଜଡ଼ିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଅଭିନୀତ ବେତାର ନାଟକ ମଧ୍ୟରୁ ‘ରାସ୍ତା’, ‘ଅନ୍ଧ ପ୍ରତିବିମ୍ବ’, ‘କାଗଜ ଫୁଲର ରଙ୍ଗ’, ‘ଯାତ୍ରୀ’ ସର୍ବଭାରତୀୟସ୍ତରରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛି ।
କଲେଜ ଜୀବନରେ ବିକ୍ରମ ଦେବ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ନାଟ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଜୟନ୍ତ । ସେତେବେଳେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ଭାବେ ମଧ୍ୟ ସେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ପରେ ନାଟକ ନିଶାରେ ସେ ଯେମିତି ସବୁକିଛି ଭୁଲିଗଲେ । ଚୌଧୁରୀ ବିକାଶ ଦାସଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ‘ଆମେ ସବୁ ଧ୍ରୁତରାଷ୍ଟ୍ର’ରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ଭୂମିକାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହାବାଦ୍‌ ‘ଦେବଯାନୀ’, ‘ମାତୃପୂଜା’, ‘ବିଷକନ୍ୟା’, ‘ରାମଦାସ ତୁମେ ହାରିଗଲ’, ‘ଲୁଲୁବାୟା’ରେ ଅଭିନୟ କରି ବେଶ୍‌ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ।
‘ଫେରିଆ’-କମ୍‌ ବ୍ୟାକ୍‌ରେ ଏକାଧିକ ଚରିତ୍ରଙ୍କର ସଂଳାପ କୋରାପୁଟିଆ ଭାଷାରେ ରହିଛି । ଏହି କୋରାପୁଟିଆ ଭାଷାର ସଂଳାପ ଜୟନ୍ତ ସାନ୍ତରା ହିଁ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ କିଛି କୋରାପୁଟିଆ ଢଗଢ଼ମାଳି, ଯାହାକୁ ଜୟନ୍ତ ହିଁ ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି । ଫିଲ୍ମର ଶୁଟିଂ ସମୟରେ ନିଜେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମିହିର ରଞ୍ଜନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପାଖେ ପାଖେ ରହି ସଂଳାପ ଉଚ୍ଚରାଣକୁ ତଦାରଖ କରିଥିଲେ ନିଜେ ଜୟନ୍ତ । ଯିଦିଓ ଜୟନ୍ତଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମରେ ଭିଲେନ୍‌ ଭୂମିକାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ କିନ୍ତୁ ଅସଲ ଜୀବନରେ ତାଙ୍କଠାରୁ ଜଣେ ମେଳାପୀ ଓ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଦେଖିନାହାନ୍ତି ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମିହିର କୁହନ୍ତି ।