PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ମହାଶବରାତ୍ରୀ ପାଇଁ କଟକଣା ଜାରି କଲେ ଏସ୍‌ଆର୍‌ସି, କୋଭିଡ଼ କଟକଣାରେ ଜାଗର ପାଳିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ କମିଶନଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ,
  • ||
  • ଜାଗର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଜାରି ହେଲା କଟକଣା , ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ଗହଳି ହେବା ଓ ମେଳା ବସିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଲା କଟକଣା , ଏସ୍‌ଆର୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ କଟକଣା ଜାରି
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ମହିଳାଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଜାମଦା ଥାନାରେ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ ଯୁବକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ସ୍କର୍ପିଓକୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପଡ଼ିଲେ ବଡଗାଁ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବର୍ହିଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ପୈତୃକ ଗ୍ରାମ ସହ ଲେଫ୍ରିପଡା ବାସଭବନ ଚାଲିଛି ରେଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଆଜି ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟିର ପୋଲିସ କମିଶନର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • କୋଲକାତା : କୋଲକାତା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯କୁ ବୃଦ୍ଧି, ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବରଯାତ୍ରୀ ଯାଇଥିଲେ ଯୁବକ, କନିଆଁ ଘର ନିକଟ ଡ୍ରେନରେ ପଡି ଆଖିବୁଜିଲେ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଜଳୁଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଭଞ୍ଜନଗର ଉତ୍ତର ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ, ନିଆଁ ଲିଭାଇବାକୁ ଅସକ୍ଷମ ପାଲଟିଛି ବନ ବିଭାଗ, ଗାଁ ମୁହାଁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ
  • ||

ମାତ୍ର ୨୩ କୋଟି ଆଧାର-ପାନ୍‌ ସଂଯୋଗ: ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧

source:digitalbharat.org

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୭ା୨(ଏଜେନ୍ସି):ଆୟ କର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ‘ଆଧାର’ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଆଧାର ସହ ପାନ୍‌ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ରହିଛି । ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ନିକଟତର ହେଉଥିବାବେଳେ ମାତ୍ର ୨୩ କୋଟି ପାନ୍‌କାର୍ଡଧାରୀ ନିଜର ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍‌ ଆଇଡି ‘ଆଧାର’କୁ ଏହା ସହ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ବୋର୍ଡ(ସିବିଡିଟି) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁଶୀଲ ଚନ୍ଦ୍ରା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆୟ କର ବିଭାଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪୨ କୋଟି ପାନ୍‌କାର୍ଡ ଜାରି କରିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୨୩ କୋଟି ପାନ୍‌ ଆଧାର ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି । ଆୟ କର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ ପାଇଁ ଆଧାରକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି । ଆଧାର ସହ ପାନ୍‌ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ତାରିଖ ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ରହିଛି । ଆଉ ମାତ୍ର କମ୍‌ ଦିନ ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଜମା ୨୩ କୋଟି ଆଧାର-ପାନ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରା କହିଛନ୍ତି ।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଧାର ସଂଯୋଗ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ଜାଣିପାରିବୁ ଯେ, ପାନ୍‌ଟି ଅସଲି କି ନକଲି । ସମ୍ପ୍ରତି ଏକାଧିକ ନକଲି ପାନ୍‌ ଘୂରିବୁଲୁଛି । ଆଧାର ସଂଯୋଗ ହେବା ଦ୍ୱାରା ନକଲି ପାନ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ । ଯଦି ଆଧାର ସହ ପାନ୍‌ ସଂଯୋଗ ନ ହୁଏ ଆମେ ଉକ୍ତ ପାନ୍‌କୁ ରଦ୍ଦ କରିପାରିବୁ ବୋଲି ଆସୋଚାମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଚନ୍ଦ୍ରା କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର