PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ମାତ୍ର ୨୩ କୋଟି ଆଧାର-ପାନ୍‌ ସଂଯୋଗ: ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧

source:digitalbharat.org

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୭ା୨(ଏଜେନ୍ସି):ଆୟ କର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ‘ଆଧାର’ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଆଧାର ସହ ପାନ୍‌ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ରହିଛି । ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ନିକଟତର ହେଉଥିବାବେଳେ ମାତ୍ର ୨୩ କୋଟି ପାନ୍‌କାର୍ଡଧାରୀ ନିଜର ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍‌ ଆଇଡି ‘ଆଧାର’କୁ ଏହା ସହ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ବୋର୍ଡ(ସିବିଡିଟି) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁଶୀଲ ଚନ୍ଦ୍ରା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆୟ କର ବିଭାଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪୨ କୋଟି ପାନ୍‌କାର୍ଡ ଜାରି କରିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୨୩ କୋଟି ପାନ୍‌ ଆଧାର ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି । ଆୟ କର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ ପାଇଁ ଆଧାରକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି । ଆଧାର ସହ ପାନ୍‌ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ତାରିଖ ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ରହିଛି । ଆଉ ମାତ୍ର କମ୍‌ ଦିନ ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଜମା ୨୩ କୋଟି ଆଧାର-ପାନ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରା କହିଛନ୍ତି ।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଧାର ସଂଯୋଗ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ଜାଣିପାରିବୁ ଯେ, ପାନ୍‌ଟି ଅସଲି କି ନକଲି । ସମ୍ପ୍ରତି ଏକାଧିକ ନକଲି ପାନ୍‌ ଘୂରିବୁଲୁଛି । ଆଧାର ସଂଯୋଗ ହେବା ଦ୍ୱାରା ନକଲି ପାନ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ । ଯଦି ଆଧାର ସହ ପାନ୍‌ ସଂଯୋଗ ନ ହୁଏ ଆମେ ଉକ୍ତ ପାନ୍‌କୁ ରଦ୍ଦ କରିପାରିବୁ ବୋଲି ଆସୋଚାମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଚନ୍ଦ୍ରା କହିଛନ୍ତି ।