PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ , ୨୫ ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୨୯ ଦେଶକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଓମିକ୍ରନ୍ – ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ,କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି ଓମିକ୍ରନ , ଏ ନେଇ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲା ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ , ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ଆକ୍ରାନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ , ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିଲେ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • କଟକ: ଗାଡ଼ି ଟଣା ବେଳେ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀ ଉପରକୁ ବ୍ଲାଙ୍କ ଫାଇରିଙ୍ଗ୍ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଟକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଞ୍ଜାମରେ
  • ||
  • ଅମ୍ବାଦଳା: ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ବାଇକ ସହ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ବିଶିଷ୍ଟ ସିପିଏମ୍ ନେତା ବସନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ବିୟୋଗ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ୩ ବର୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାଶୀପୁର: ହାତଗୁଞ୍ଜା ବିନା ଘୁଞ୍ଚୁନି ଫାଇଲ, ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ହଇରାଣ ଅବସର ଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ପାପଡାହାଣ୍ଡି: ମହୁ ମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର!
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୋଇଡାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଣି ଦଳି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉଡିଗଲା ପ୍ରାଣ ବାୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଓ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବପାତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ରପୂ ନେବ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୪୯୫୯୭ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୩ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଓମ୍ରିକନ୍, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ସୋର: ମନ୍ଦିରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଓ ରୂପା ଗହଣା ଚୋରି
  • ||
  • କୋକସରା: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ: ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପକୁ ତେଲ ପକାଇବା ଆସିଥିବା ଗାଡ଼ିରୁ ମୋବାଇଲ ଚୋରି
  • ||

ସରିଲା ଆଦିବାସୀ ମେଳା, ବ୍ୟବସାୟ ୮ କୋଟି ଟପିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୯ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଶନିବାର ଶେଷ ହୋଇଛି ଆଦିବାସୀ ମେଳା । ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଦିନ ତମାମ୍‌ ମେଳା ପରିସରରେ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା । ଦିନ ୨ଟାରୁ ରାତି ୧୦ଟା ଯାଏ,ଁ ବେଶ୍‌ ଭଲ କିଣାବିକା ହୋଇଥିଲା । ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳଠୁ ମେଳା ପଡ଼ିଆ ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଏପରିକି ବାହାରେ ଗାଡ଼ି ପାର୍କ କରିବାକୁ ଜାଗା ନଥିଲା । ଜନରାଜ୍ୟ ଦିବସରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମେଳାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୮ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ ହୋଇଛି ।
ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋରାପୁଟ ସାଂସଦ ଝୀନ ହିକ୍‌କା, ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ ରଘୁ ପ୍ରସାଦ ଓ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ଡକ୍ଟର ଅଖିଳ ବିହାରୀ ଓତା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃତିତ୍ୱ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟଲ୍‌ ଓ ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା । ସୁନ୍ଦର କଳାକୃତିରେ ଆଦିବାସୀ ଘରକୁ ସଜାଇବା ସହ ପିଭିଟିଜି ଗୃହ (ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଆଦିବାସୀ ଘର ଢାଞ୍ଚା) ପାଇଁ ଆଇଟିଡିଏ କେନ୍ଦୁଝର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଜୁଆଙ୍ଗ ଜନଜାତିର ‘ମୁଣ୍ଡା ଘର’କୁ ପ୍ରଥମ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଆଇଟିଡିଏ ରାୟଗଡ଼ା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଡଙ୍ଗରିଆ କନ୍ଧ ଘରକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିବା ବେଳେ, ମୁଦୁଲିପଡ଼ା ବିଡିଏ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ବଣ୍ଡା ଘର’ ଓ କରଞ୍ଜିଆ ଆଇଟିଡିଏ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ପାହାଡ଼ି ଖରିଆ’ ଘରକୁ ମିଳିତ ଭାବେ ତୃତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି ।
ସେହିପରି ଆଦିବାସୀ ଘର ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରି ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଆଇଟିଡିଏ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ସାନ୍ତାଳି ଘର’କୁ ପ୍ରଥମ ପୁରସ୍କାର, ଆଇଟିଡିଏ କୋରାପୁଟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ଗଡ଼ବା ଘର’କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା । ଆଇଟିଡିଏ ବଣାଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ଓରାଓନ୍‌ ଘର’ ଓ ଆଇଟିଡିଏ କୁଚିଣ୍ଡା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘କିଷାନ୍‌ ଘର’କୁ ମିଳିତ ଭାବେ ତୃତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି ।
ସେହିପରି ସରକାରୀ ଷ୍ଟଲ୍‌ ‘ଓପେଲିପ୍‌’କୁ ପ୍ରଥମ, ହର୍ଟିକଲଚର ଡାଇରେକ୍ଟରକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ସେରିଫେଡ୍‌କୁ ତୃତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ଶେଷ ସନ୍ଧ୍ୟାର ସାଂସ୍କୃତିକ ଉତ୍ସବରେ ନୀଳଗିରିର ଆଦିବାସୀ କଳାକାରମାନେ ‘ଭୂମିଜ’, ନବରଙ୍ଗପୁର କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ‘ଗୋଣ୍ଡ’, ଚମ୍ପୁଆ କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋ’ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।