PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ସରିଲା ଆଦିବାସୀ ମେଳା, ବ୍ୟବସାୟ ୮ କୋଟି ଟପିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୯ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଶନିବାର ଶେଷ ହୋଇଛି ଆଦିବାସୀ ମେଳା । ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଦିନ ତମାମ୍‌ ମେଳା ପରିସରରେ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା । ଦିନ ୨ଟାରୁ ରାତି ୧୦ଟା ଯାଏ,ଁ ବେଶ୍‌ ଭଲ କିଣାବିକା ହୋଇଥିଲା । ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳଠୁ ମେଳା ପଡ଼ିଆ ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଏପରିକି ବାହାରେ ଗାଡ଼ି ପାର୍କ କରିବାକୁ ଜାଗା ନଥିଲା । ଜନରାଜ୍ୟ ଦିବସରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମେଳାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୮ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ ହୋଇଛି ।
ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋରାପୁଟ ସାଂସଦ ଝୀନ ହିକ୍‌କା, ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ ରଘୁ ପ୍ରସାଦ ଓ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ଡକ୍ଟର ଅଖିଳ ବିହାରୀ ଓତା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃତିତ୍ୱ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟଲ୍‌ ଓ ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା । ସୁନ୍ଦର କଳାକୃତିରେ ଆଦିବାସୀ ଘରକୁ ସଜାଇବା ସହ ପିଭିଟିଜି ଗୃହ (ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଆଦିବାସୀ ଘର ଢାଞ୍ଚା) ପାଇଁ ଆଇଟିଡିଏ କେନ୍ଦୁଝର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଜୁଆଙ୍ଗ ଜନଜାତିର ‘ମୁଣ୍ଡା ଘର’କୁ ପ୍ରଥମ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଆଇଟିଡିଏ ରାୟଗଡ଼ା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଡଙ୍ଗରିଆ କନ୍ଧ ଘରକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିବା ବେଳେ, ମୁଦୁଲିପଡ଼ା ବିଡିଏ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ବଣ୍ଡା ଘର’ ଓ କରଞ୍ଜିଆ ଆଇଟିଡିଏ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ପାହାଡ଼ି ଖରିଆ’ ଘରକୁ ମିଳିତ ଭାବେ ତୃତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି ।
ସେହିପରି ଆଦିବାସୀ ଘର ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରି ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଆଇଟିଡିଏ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ସାନ୍ତାଳି ଘର’କୁ ପ୍ରଥମ ପୁରସ୍କାର, ଆଇଟିଡିଏ କୋରାପୁଟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ଗଡ଼ବା ଘର’କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା । ଆଇଟିଡିଏ ବଣାଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ଓରାଓନ୍‌ ଘର’ ଓ ଆଇଟିଡିଏ କୁଚିଣ୍ଡା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘କିଷାନ୍‌ ଘର’କୁ ମିଳିତ ଭାବେ ତୃତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି ।
ସେହିପରି ସରକାରୀ ଷ୍ଟଲ୍‌ ‘ଓପେଲିପ୍‌’କୁ ପ୍ରଥମ, ହର୍ଟିକଲଚର ଡାଇରେକ୍ଟରକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ସେରିଫେଡ୍‌କୁ ତୃତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ଶେଷ ସନ୍ଧ୍ୟାର ସାଂସ୍କୃତିକ ଉତ୍ସବରେ ନୀଳଗିରିର ଆଦିବାସୀ କଳାକାରମାନେ ‘ଭୂମିଜ’, ନବରଙ୍ଗପୁର କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ‘ଗୋଣ୍ଡ’, ଚମ୍ପୁଆ କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋ’ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।