PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୩୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: କୋଦଳା ଖଦାଳ ସାହିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୬୩ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୦ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍‌ ରୁମ୍‌ ପଢ଼ା, ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ହଷ୍ଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: BBI ଓ OOPRE ବାରକୁ ସିଲ୍ କଲା ବିଏମ୍‌ସି, ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ସହ ୪ ଜଣ ଅଟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ସହକାରେ ହେବ ମନୋରମା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କଲେ ଘୋଷଣା
  • ||

ପିଉଥିବା କ୍ଷୀର ଅସଲି ନା ନକଲି ? ଘରେ ବସି ଚିହ୍ନି ପାରିବେ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨।୮: ଆପଣ ଏହି କଥା ନିଶ୍ଚିତ ଶୁଣିଥିବେ ‘ଦୁଧ କା ଦୁଧ ପାନି କା ପାନି’ ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସତ କ’ଣ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ୍ । କିନ୍ତୁ ଏବେ କ୍ଷୀରରେ କେବଳ ପାଣି ନୁହେଁ ବରଂ ଏଥିରେ ଅନେକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଛି । ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ । କ୍ଷୀର ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ଯାହା ପ୍ରତିଦିନ ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ସାଧାରଣ କଥା ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ପିଉଥିବା କ୍ଷୀର ଅସଲି ନା ନକଲି ତାହା ଚିହ୍ନି ପାରିବେ।

ସିନ୍ଥେଟିକ୍ କ୍ଷୀର :

ଦୁଗ୍ଧରେ କିଛି ମିଶା ଯାଇଛି ନା ନାହିଁ ତାହା ଦୁର୍ଗନ୍ଧରୁ ଜଣାପଡ଼ିପାରେ। ଯଦି ଏହା ସାବୁନର ଗନ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ ଏହି କ୍ଷୀର ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ଅଟେ । କାରଣ ପ୍ରକୃତ କ୍ଷୀରରେ ସାବୁନ ଗନ୍ଧ ହୁଏ ନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ, ଏକ ପାତ୍ରରେ ଅଳ୍ପ ବୁନ୍ଦା କ୍ଷୀରରେ ହଳଦୀ ମିଶାନ୍ତୁ । ଯଦି ହଳଦୀ ତୁରନ୍ତ ଗାଢ଼ ନ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଏଥିରେ କିଛି ମିଶା ଯାଇଛି।

କ୍ଷୀର ପାଣିରେ ମିଶାଇବା :

ଅନେକ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ସନ୍ଦେହ କରନ୍ତି ଯେ କ୍ଷୀରରେ ପାଣି ମିଶା ଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ସହଜରେ ଘରେ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ । ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଏକ ବୁନ୍ଦା କ୍ଷୀରକୁ ଏକ ଚିକ୍କଣ କାଠ କିମ୍ବା ପଥର ପୃଷ୍ଠରେ ରଖନ୍ତୁ । ଶୁଦ୍ଧ କ୍ଷୀରର ଏକ ବୁନ୍ଦା ଧୀରେ ଧୀରେ ଏକ ସଫା ଧାଡି ଛାଡି ଚାଲିଯିବ, ଯେତେବେଳେ କ୍ଷୀରରେ କିଛି ମିଶାଯାଇଥିବ ସେତେବେଳେ କ୍ଷୀର ବୁନ୍ଦା କୌଣସି ଚିହ୍ନ ନ ଛାଡ଼ି ବୋହିଯିବ।

କ୍ଷୀରରେ ଡିଟରଜେଣ୍ଟ :

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ କ୍ଷୀର ଏବଂ ପାଣି ନିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଘାଣ୍ଟନ୍ତୁ । କ୍ଷୀରରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଡିଟରଜେଣ୍ଟ କିଡନୀ, ଯକୃତ ଏବଂ ହରମୋନ୍ କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ     ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତୁମ ପାପୁଲିରେ ଅଳ୍ପ କ୍ଷୀର ଘଷନ୍ତୁ । ଯଦି କ୍ଷୀରରେ ଡିଟରଜେଣ୍ଟର ବ୍ୟଭିଚାର ଅଛି, ତେବେ ତୁମ ହାତରେ ତେଲିଆ ଆସିଯିବ ।

କ୍ଷୀରର ରଙ୍ଗ ବଦଳିବା :

ପ୍ରକୃତ କ୍ଷୀର ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ନକଲି କ୍ଷୀର କିଛି ସମୟ ପରେ ହଳଦିଆ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ପ୍ରକୃତ କ୍ଷୀର ଫୁଟିବା ସମୟରେ ଏହାର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ ନାହିଁ, ଯେତେବେଳେ ନକଲି କ୍ଷୀର ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ ।