PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜିଠାରୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଇଏଫ୍‌ ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା: ଏଜେଣ୍ଡାରେ ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଥିକ ସୁଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଢଙ୍ଗୀଙ୍କ ଫେସବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହ୍ୟାକ୍‌, କଟକ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ଦେଲେ ଏତଲା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମଗିରି: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର୍ ସମେତ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ସରିଲା ଆବେଦନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ରେ ନିଟ୍‌ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁଣି ବିବାଦରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପ, ରାତି ଅଧିଆ ହେଲା ଜିପିଆର୍‌ଏସ୍ ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଖାଉଟିଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ବସ୍ତି: ପେଟ୍ରୋଲ ୯.୫୦ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପ୍ରତି କମିଲା ୭ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରଜରାଜନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ପିସିସି ସଭାପତି ଘୋଷଣା: ଏ. ଚେଲ୍ଲାକୁମାର
  • ||
  • କଟକ : ଆଜିଠୁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ଦେଖା, ରାଜ୍ୟର ୫୮ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||

ଏମ୍‌ସରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବର୍ଣ୍ଣ ୟୁନିଟ୍‌ର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଏମ୍‌ସରେ ଖୋଲିବ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜଳାପୋଡ଼ା (ବର୍ଣ୍ଣ) ୟୁନିଟ୍‌ । ଖାଲି ଓଡ଼ିଶା ନୁହେଁ, ପୂରା ପୂର୍ବ ଭାରତର ସବୁଠୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ହେବ ଏହି ୟୁନିଟ୍‌ । ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ୟୁନିଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଜି ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ପଡ଼ିଛି । ଏମ୍‌ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଗିତାଞ୍ଜଳୀ ବାତ୍‌ମାନବାନେ ଆଜି ଏହାର ଶୁଭ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ୟୁନିଟ୍‌ର ନିର୍ମାଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଏନ୍‌ଟିପିସି (ନ୍ୟାସନାଲ ଥର୍ମାଲ ପାୱାର କର୍ପୋରେସନ୍‌) ନେଇଛି । ଏନ୍‌ଟିପିସି ନିଜର କର୍ପୋରେଟ ସାମଜିକ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ ପାଣ୍ଠି (ସିଏସ୍‌ଆର)ରୁ ଏହି ଟଙ୍କା ଦେବ । ଏ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ବୁଝାମଣାପତ୍ର (ଏମ୍‌ଓୟୁ) ସ୍ୱାକ୍ଷର ହୋଇସାରିଛି । ବର୍ନ ୟୁନିଟ୍‌ ପାଇଁ ୧୪ କୋଟି ୮୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ ଏନ୍‌ଟିପିସି । ୟୁନିଟ୍‌ରେ ୫୦ ଟି ବେଡ୍‌ ରହିବ । ଯେଉଁଥିରେ ୬ ଟି ଆଇସିୟୁର ବେଡ୍‌ ମଧ୍ୟ ରହିବ । ଏଥିରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଓଟି (ଅପରେସନ ଥିଏଟର) ରହିବ । ଏହାବାଦ୍‌ ହ୍ୱିରପୁଲର ଜେଟ୍‌ ବାଥିଂ ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ ରହିବ । ୟୁନିଟ୍‌ରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ସେବା ମିଳିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଚର୍ମ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ସ୍କିନ୍‌ (ଚର୍ମ) ବ୍ୟାଙ୍କ ତିଆରି ହେବ । ଯେଉଁଠି ଲୋକମାନେ ଚର୍ମଦାନ କରି ପାରିବେ । ଏହି ଚର୍ମକୁ ଅନ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ଦେହରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇପାରିବ । ତେବେ ୟୁନିଟ୍‌ ପାଇଁ କେବଳ ବିଲ୍ଡିଂ ଯୋଗାଇ ଦେବ ଏମ୍‌ସ । ୟୁନିଟ୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ କାମ କରିବ । ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସାର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗ ବହନ କରିବ ।
ନୂଆ ୟୁନିଟ୍‌ ଖୋଲିଲେ ପୂର୍ବ ଭାରତର ସବୁଠୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସର୍ବୋକୃଷ୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ଖ୍ୟାତି ଆଣିବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ବାତମାନବାନେ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ ତାରିଖରେ ଆସିଥିବା ବେଳେ ୟୁନିଟ୍‌ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ । ଆଜିର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏମ୍‌ସର ଅଧୀକ୍ଷକ ପ୍ରଫେସର ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ମହାନ୍ତି, ବର୍ଣ୍ଣ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗର ସଞ୍ଜୟ ଗିରି, ଏନ୍‌ଟିପିସିର ଜିଏମ୍‌ (ଓଏସ୍‌)ବି ବି ତ୍ରିପାଠୀ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର