ଅଲକାଏଦାର ଆତଙ୍କୀ ଆସିମ୍ ଉମର ସଫା, ଭାରତ ପାଇଁ ଥିଲା ବଡ ବିପଦ

କାବୁଲ୍ ୮/୧୦: ଆଫଗାନିସ୍ଥାନରେ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କୁ ବଡ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ଆଫଗାନିସ୍ଥାନ ଓ ଆମେରିକା ସେନା ଏକ ଜଏଣ୍ଟ ଅପରେସନରେ ଆସିମ ଉମର ନାମକ ଏକ କୁଖ୍ୟାତ ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ ସଫା କରିଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏଏଫପି ଅନୁସାରେ ଆସିମ ଉମର ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକ ଥିଲା ।

ଆଫଗାନ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଡାଇରେକ୍ଟରଙ୍କ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆମେରିକା ଓ ଆଫଗାନିସ୍ଥାନର ସେନାର ଜଏଣ୍ଟ ଅପରେସନରେ ଆସିମ ଉମରକୁ ୨୨-୨୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସଫା କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ୮ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସୂଚନା ମିଳିଲା । ୨୦୧୪ରେ ଆସିମ ଉମରକୁ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦ୍ୱୀପ ପାଇଁ ଅଲକାଏଦାର ଚିଫ୍ ବନାଯାଇଥିଲା । ଉମର ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦ୍ୱୀପରେ ଆତଙ୍କୀ ଗତିବିଧି ଚଳାଇଥିଲା । ତେଣୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ବିପଦ ସାଜିଥିଲା ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ତାର  ଅନେକ ଆତଙ୍କୀ ସାଥୀ ମଧ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ପାକିସ୍ତାନୀ ଥିଲେ । ସୁରକ୍ଷାବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଫଗାନିସ୍ଥାନର ଦକ୍ଷିଣ ହେଲମଣ୍ଡ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଏକ ଅପରେସନରେ ସଫା କରିଛନ୍ତି ।


   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଗଛ ଡାଳ ପଡି ଛାତ୍ର ମୃତ ଘଟଣାରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ, ମୃତକ ପରିବାରକୁ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା କଲେ ତହସିଲଦାର

ଜିୟା ଭରାଲି ନଦୀରେ ବୁଡିଲା ଡଙ୍ଗା, ଥିଲେ ୭୦ରୁ ୮୦ ଯାତ୍ରୀ

ଭାରତରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ୯୯୬ ୱର୍କ କଲ୍ଚର, ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ

ରାମ ମନ୍ଦିର ମାମଲା : ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପ୍ୟାନେଲର ସମାଧାନ ରାସ୍ତାରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲମାନ ଉଭୟଙ୍କର ହେବ ବିଜୟ