PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ : ରିଆମାଳ ରେଞ୍ଜ ନୁଆଁଡିହି ସେକ୍ସନ ଖିଲେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ବନ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

୩୨ ବର୍ଷ ପରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଏହି ୩ ରାଜ୍ୟରୁ ଆଶିଂକ ହଟିଲା ଆଫସ୍ପା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨।୪:ସୁରକ୍ଷା ବଳକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବିବାଦୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବଳ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ଆଇନ (ଆଫସ୍ପା)କୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆଶିଂକ ଭାବେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଦୀର୍ଘ ୩୨ ବର୍ଷ ପରେ ଅରୁଣାଚଳପ୍ରଦେଶର ୩ ଜିଲାରୁ ଏହାକୁ ଆଶିଂକ ଭାବରେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ଆଇନ ମ୍ୟାମାଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲାଗୁ ରହିବ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଜି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ୧୯୮୭ ଫେବୃଆରୀ ୨୦ରେ ଅରୁଣାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ବିବାଦୀୟ ଆଫସ୍ପା ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଆଇନ ଆସାମ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶ ମଣିପୁରରେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା। ଅରୁଣାଚଳପ୍ରଦେଶ ପରେ ମେଘାଳୟ, ମିଜୋରମ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ଆସିଥିଲା ଓ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ବି ଏହି ଆଇନ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ବିଚାରପତି ପି.ଜୀବନ ରେଡ୍ଡୀ କମିଟି କେତେକ ରାଜ୍ୟରୁ ଆଫସ୍ପା ହଟାଇବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅନୁସାରେ ଅରୁଣାଚଳର ୯ ଜିଲା ମଧ୍ୟରୁ ୩ଟି ଜିଲାରୁ ଏହି ଆଇନକୁ ଆଶିଂକ ଭାବେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଅଧିସୂଚନାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଶାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଘୋଷିତ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ୪ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ରବିବାରଠାରୁ ଆଫସ୍ପା ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଥାନାରେ ଏହି ଆଇନକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ସେଥିରେ ପଶ୍ଚିମ କାମେଙ୍ଗ ଜିଲାରେ ବୋଲେମୁ, ଭାଲୁକପୋଙ୍ଗ ଥାନା, ପୂର୍ବ କାମେଙ୍ଗ ଜିଲାର ସେଇଜୋସା ଥାନା ଏବଂ ପାପୁମପାରୋ ଜିଲାର ବାଲିଜାନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ତେବେ ତିରାପ, ଚୋଙ୍ଗଲାଙ୍ଗ, ଲୋଙ୍ଗାଡିଙ୍ଗ, ନାମସାଇ ଜିଲାରେ ଏହି ଆଇନ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ଆଫସ୍ପା ଆଇନ ଅନୁସାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ କୌଣସି ବି ଲୋକକୁ ଗିରଫ କରିପାରିବେ ଓ କୌଣସି ବି ଘର ଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ତଲାସୀ କରିପାରିବେ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର