PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ନେଇ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଜାରି କଲେ ପୁରୀ ଏଡିଏମ
  • ||
  • କଟକ: ମାତା ମଠ ନିକଟରେ ସିଲଭରସିଟି ବୋଟିଂ କ୍ଲବର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: କାର୍ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା : କରୋନାରେ ଚାଲିଗଲା ଯୁବ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ: ଶାବକ ବାରହା ଢ଼ୁଡ ପୁଣି ନିଖୋଜ, ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ମାଆ କୁନ୍ତଳାଙ୍କ କୋଳକୁ ଫେରିଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିମସାରରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ସମୀକ୍ଷା, ବୁର୍ଲାରେ ମୋଟ୍ ୫୨୫ ଶଯ୍ୟା କୋଭିଡ ହସପିଟାଲ ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନିଆଳି: ବାଲିକୁଦା ଜଙ୍ଗଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ଲୋକ ଆଣିଲେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ୩ଦିନ ଧରି ଏହି ଯୁବକ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ମେଲଚ୍ଛାମୁଣ୍ଡା : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବୌଦ୍ଧ ଆଇ.ଟି.ଆଇ. ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଘେରିଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଦ୍ୟୁତଘାତରେ କେବୁଲ ଅପେରେଟର ମୃତ୍ୟୁ। ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟରେ ଚଢ଼ି କେବୁଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରମ୍‌ଜାନ୍ ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉପରେ ବିଏମ୍‌ସିର କଟକଣା, ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଏସ୍‌ଓପି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

RT-PCRରେ ନେଗେଟିଭ୍‌ ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ! ଗୁଜରାଟରେ ସାମନାକୁ ଆସିଲା ଏମିତି ଅନେକ କେସ୍‌

ଗୁଜରାଟ – କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଲଗାତାର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ଭିତରେ  ଗୁଜରାଟରେ କିଛି କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଲାଭଳି ମାମଲା ଲଗାତାର ସାମନାକୁ ଆସୁଛି। ରାପିଡ୍‌ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ ପରୀକ୍ଷଣ(ଆର୍‌ଏଟି) ଓ ପୁଣି ଆରଟି-ପିସିଆରରେ ନେଗେଟିଭ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ କି  ଟେଷ୍ଟର ଏହି ଉପାୟକୁ ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ସମଗ୍ର ଗୁଜରାଟରେ ଏମିତି ଘଟଣା ସାମନାକୁ ଆସିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ରୋଗୀଙ୍କର ଆର୍‌ଟି-ପିସିଆର୍‌ ଟେଷ୍ଟରେ ନେଗେଟିଭ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଆସୁଛି । କିନ୍ତୁ ଉଚ୍ଚ-ରିଜଲୁସନ ସିଟି (ଏଚ୍‌ଆରସିଟି)ରେ ଫୁସ୍ଫୁସ୍‌ ରେ ସଂକ୍ରମଣ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ସମସ୍ୟା ଏତେ ଜଟିଳ ହୋଇ ଯାଇଛି ଯେ,  ବଡୋଦରା ନଗର ନିଗମ (ଭିଏମ୍‌ସି) ଏକ ଅଧିସୂଚନା ଜାରି କରି  କହିଛି , ଏହା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ କି କରୋନାର ବର୍ତ୍ତମାନର ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ ଆରଟି-ପିସିଆର ଟେଷ୍ଟରେ ପଜିଟିଭ୍‌  ଆସିବ । ଏପିଡେମିକ୍‌ ଡିଜ୍‌ଜ୍‌ ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ଜାରି ବିଏମ୍‌ସିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଏମିତି ମାମଲାରେ ଯେଉଁଠି ଆରଟି-ପିସିଆର ନେଗେଟିଭ୍‌ ଅଛି , ହେଲେ ଏଚ୍‌ଆରସିଟି ଓ ପ୍ରୟୋଗଶାଳା  ଯାଞ୍ଚରେ ଭାଇରାଲ ହେବାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ  ,ତ ଏହାକୁ କରୋନାର ରୂପ ଭାବେ ମାନିବା ଉଚିତ୍‌ ।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁତାବିକ୍‌ ବଡୋଦରାର ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ ଗୁଡ଼ିକର ଏକ ସଙ୍ଗଠନ SETUର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ  ଡା. କୃତେଶ ଶାହ କହିଛନ୍ତି , ମୁଁ ଏମିତି ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିଛି , ଯିଏ ଆରଟି-ପିସିଆରରେ ନେଗେଟିଭ୍‌ ଆସିଛନ୍ତି । ହେଲେ  ତାଙ୍କର ରେଡିଓଲଜିକଲ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି କି  ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା  ଅଛି । ସିଟି ସ୍କାନ୍‌ରେ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କର ସ୍କୋର ୨୫ରୁ ୧୦ଜଣଙ୍କର ଅଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ  ତାଙ୍କର ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ ଏଥିର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ସାରିଛି ।  

ରାଜକୋଟରେ ବି ଏମିତି ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଡା, ଜୟେଶ ଡୋବରିଆ କହିଛନ୍ତି , ଏମିତି ଅନେକ ମାମଲା ଅଛି , ଯେଉଁଥିରେ ରୋଗୀ କରୋନା ନେଗେଟିଭ୍‌ , ହେଲେ ସିଟି ସ୍କାନ୍‌ରୁ ନିମୋନିଆ ଥିବା ଜଣାପଡ଼େ । ଏହା ସାମ୍ପଲିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ଆରଟି-ପିସିଆର୍‌ ଟେଷ୍ଟର ଲିମିଟେସନ କାରଣରୁ ହୋଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଯାହାର ସଠିକତା ପାଖାପାଖି ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥାଏ ।