PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସତର୍କବାଣୀ, ଶୀତ ଦିନେ ସାରା ବିଶ୍ବ ‘ଟ୍ବିନଡେମିକ୍’ ର ଭୟାବହତାକୁ ସାମନା କରିବ

https://www.newstimes.co.in/n

ନ୍ୟୁୟର୍କ,୧୭।୮: ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଲଗାତାର ଭାବରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏପରିକି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଭଳି ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଫେରୁଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି ଆସିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଶୀତ ଦିନ ଗୁଡିକରେ କରୋନା ‘ଡବଲ ମହାମାରୀ’ ଭଳି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ପବ୍ଲିକ ହେଲଥ୍ ସମ୍ପର୍କିତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଶୀତ ଋତୁ ଖରାପ ଖବର ନେଇ ଆସୁଛି ଓ କୋଭିଡ୍-୧୯ ସହିତ ସିଜନାଲ ଫ୍ଲୁ ମଧ୍ୟ ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ‘ଟ୍ବିନଡେମିକ୍’ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଶୀତଦିନେ ସିଜନାଲ ଫ୍ଲୁ ଏକ ସାଧାରଣ ରୋଗ। ଏବେ କରୋନା ସମୟରେ ହସ୍ପିଟାଲ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଫୁଲ୍। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସିଜନାଲ ଫ୍ଲୁ ରୋଗୀଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କିଭରି ହେବ? ଆଉ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନହେଉଛି କୋଭିଡ୍-୧୯ ଓ ସିଜନାଲ ଫ୍ଲୁର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ସମାନ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭିଡ ତ ନିହାତି ରହିବ। ସିଜନାଲ ଫ୍ଲୁରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ‘ଫ୍ଲୁ ସଟ୍’ ଦିଆଯାଉଥିଲା, ଯାହାକି ଚଳିତ ବର୍ଷ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ସେଥିପାଇଁ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବ।  ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଦା, ଜ୍ବର, କଫ ଓ ତଣ୍ଟି ଦରଜ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଓ ସିଜନାଲ ଜରରେ ସମାନ ପ୍ରକାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଯଦି ଫ୍ଲୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ବାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସ୍ଥିତି ଖୁବ୍ ଘାତକ ହୋଇପାରେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର