ପୁଣି ପାକିସ୍ତାନର ନୀଚ କାର୍ଯ୍ୟ : ମଝି ଆକାଶରେ ଭାରତୀୟ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନକୁ ଏଫ୍-୧୬ ଦ୍ବାରା ଘଣ୍ଟେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘେରିକି ରଖିଥିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୧୦ ; ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବାଲକୋଟ୍ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଓ କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଇବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବିଚଳିତ ହୋଇପଡିଛି। ଭାରତ ବିରୋଧରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରଚାର କରି ବାରମ୍ବାର ଅପସସ୍ତ ହେଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ନୀଚ କାର୍ଯ୍ୟକୁ କିନ୍ତୁ ଛାଡି ପାରୁନି। ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଗତ ୨୫ ଦିନ ତଳେ ଭାରତର ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହି ବିମାନକୁ କାବୁଲ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ଏୟାରସ୍ପେସରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏଫ୍ ୧୬ ଦ୍ବାରା ପ୍ରାୟ ୧ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘେରିକି ରଖିଥିଲା। ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପୁଣିଥରେ ବିବାଦ ବଢିବା ପାରିଥାନ୍ତା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟର ଏହି ବିମାନକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଏଫ୍-୧୬ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଘେରାଉ କରି ରଖିଥିଲା ଓ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚତା ହ୍ରାଦ କରି ତାଙ୍କୁ ବିମାନର ସବୁ ତଥ୍ୟ ମାଗିଥଲା। ଏହି ଘଟଣା ଗତ ମାସ ଅର୍ଥାତ ୨୩ ସେ​ପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଘଟିଥିଲା। ସ୍ପାଇସଜେଟର ଏସଜି-୨୧ ବିମାନ ଦିଲ୍ଳୀରୁ କାବୁଲ ଯାଉଥିଲା ଓ ବିମାନରେ ୧୨୦ ଯାତ୍ରୀ ଥଲେ। ଏହି ଘଟଣା ସେତେବେଳେ ଘଟିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଏୟାରସ୍ପେସ୍ ଭାରତ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇନଥିଲା। ଭାରତୀୟ ବିମାନର ପାଇଲଟ୍ ପାକିସ୍ତାନର ଏଫ୍-୧୬ ପାଇଲଟଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, ଏହା ସ୍ପାଇସଜେଟର କମର୍ସିଆଲ ପ୍ଲାଇଟ ଅଟେ। ଏଥିରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ କାବୁଲ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତୀୟ ବିମାନକୁ ଘେରାଉ କରିଥିଲା ସେତେବେଳେ ଏଫ୍-୧୬କୁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଦେଖିଥିଲେ। ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ତାଙ୍କର ନାମ ଗୋପନ ରଖି କହିଛନ୍ତି, ଏଫ୍-୧୬ ବିମାନର ପାଇଲଟ୍ ହାତରେ ଇଶାରା ଦେଇ ବିମାନର ପାଇଲଟଙ୍କୁ ତଳକୁ ଆଣିବାକୁ କହିଥିଲେ। ମିଳିଥିବା ଖବର  ଅନୁସାରେ, ପ୍ରତି ଫ୍ଲାଇଟର ଏକ କୋଡ ରହିଥାଏ ଯେପରିକି ସ୍ପାଇସଜେଟ୍ ବିମାନର କୋଡ୍ ‘ଏସଜି’ ଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଏଟିସି(ଏୟାର ଟ୍ରାଫିକ୍ କନଟ୍ରୋଲ) ଦ୍ବନ୍ଦରେ ପଢି ସ୍ପାଇସଜେଟ୍କୁ ‘ଆଇଏ’ ବୁଝିନେଇଥିଲା ଓ ଏହାକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ ଆର୍ମି କିମ୍ବା ଏୟାରଫୋର୍ସର ବୋଲି ଭାବିଥିଲା। ଡିଜିସିଏର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ପାଇଲଟଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଦୂର ହେବାପରେ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ବିମାନକୁ ଏୟାରସ୍ପେସ୍ ବାହାରେ ଛାଡିଥିଲେ।  

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟେ ପ୍ୟାକେଟ୍ ସିଗାରେଟ୍ ସେବନ କରୁଥିଲେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି, ମୃତ୍ୟୁପରେ ଡାକ୍ତର ଦେଖିଲେ ଫୁସଫୁସ୍ ପାଲଟି ଯାଇଥିଲା କୋଇଲା ଭଳି କଳା

ପିଲାବେଳର ଏହି ଫଟୋ ଏବଂ କବିତା ସେୟାର କରି ଜେଜେ ମା’ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ମନେପକାଇଲେ ପ୍ରିୟଙ୍କା, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ରାହୁଲ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଦୁଷ୍କର୍ମ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ସମୟରେ କିଛି ଲୋକ ବଞ୍ଚାଇଲେ, ପରେ ସେମାନେ ହିଁ କଲେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ

ଦିଲ୍ଲୀ –ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସହିତ ଉତ୍ତର ଭାରତର ବହୁ ସହରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟକା ଅନୁଭୂତ