PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ କରୋନା ସଂପର୍କିତ ନକଲି ଔଷଧ ଆଣି ବିତରଣ ଅଭିଯୋଗରେ କେସିଙ୍ଗା ସ୍ଥିତ ବିଜୟ ଫାର୍ମାସିଟିକାଲ ଓ ଧର୍ମଗଡ ସ୍ଥିତ ଜୟହୀନ୍ଦ ଟ୍ରେଡର୍ସ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇଚାଲିଗଲା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

ଜମ୍ମୁ ଝିଅ ହେଲେ ରାଜସ୍ଥାନ ବୋହୂ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୮ : କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଓ ୩୫-ଏ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ପରେ ଜମ୍ମୁର ଜଣେ ଝିଅ ପ୍ରଥମକରି ରାଜସ୍ଥାନର ବୋହୂ ବନିବାର ସୌଭାଗ୍ୟଲାଭ କରିଛନ୍ତି । ଜମ୍ମୁର କାମିନୀ ରାଜପୁତଙ୍କ ସହିତ ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗାନଗର ଜିଲ୍ଲାର ପୁରୁଣା ସହରରେ ରହୁଥିବା ଅକ୍ଷୟ କୁକ୍କଡଙ୍କ ବିବାହ ହୋଇଛି ।

ଶୁକ୍ରବାର ଉଭୟ ନବଦମ୍ପତି ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗାନଗର ଜିଲ୍ଲପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ବିବାହ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଉଭୟ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଆସି ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ କାରଣରୁ ସରକାରୀ ଛୁଟିଥିଲା । ଫଳରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଫେରିଯାଇଥିଲେ । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ଉପରେ ସରକାରୀ ମୋହର ଲାଗିପାରି ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପରେ ଆସି ବିବାହ ପଞ୍ଜୀକର କରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ଉଭୟ ଅକ୍ଷୟ ଓ କାମିନୀଙ୍କ ପ୍ରଥମେ ଦେଖାସାକ୍ଷାତ ଓ ପରେ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଗଢ଼ିଉଠିଥିଲା । ଶେଷରେ ତାହା ବିବାହ ବନ୍ଧନର ରୂପ ନେଇଥିଲା । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଅକ୍ଷୟ ଦୁଇବର୍ଷ ତଳେ ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନିରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଘରଭଡା ନେଇ ରହୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଘର ପାଖରେ ଥିବା ଏକ ଘରେ କାମିନୀ ରହୁଥିଲେ । କାମିନୀ ଜମ୍ମୁ ବାସିନ୍ଦା ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା ତାଙ୍କ ଖୁଡିଙ୍କ ପାଖକୁ ବେଳେ ବେଳେ ଆସି ରହୁଥିଲେ ।

ସେଠାରେ କିଛିଦିନ ରହିବା ଭିତରେ ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମେ ଦେଖାସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲା । କିଛିଦିନର ଦେଖା ସାକ୍ଷାତ ଭିତରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ଧିରେ ଧିରେ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଗଢ଼ି ଉଠିଲା । ଶେଷରେ ସେମାନେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କଲେ । ହେଲେ ଧାରା ୩୭୦ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିଥିଲା । ଏହି ଧାରା ଯୋଗୁ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ଝିଅମାନେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ପୁଅମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନଥିଲେ । କାରଣ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ପୁଅଙ୍କୁ ବିବାହ କଲେ ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ତାଙ୍କର ନାଗରିକତା ସେ ହରାଇବାକୁ ପଡୁଥିଲା ।

ଭାରତ ସରକାର ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ମିଳିଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଧାରା ୩୭୦କୁ ଚଳିତମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ପରେ ଅକ୍ଷୟ ଓ କାମିନୀଙ୍କ ବିବାହ ନେଇ ଆଶା ଉଜ୍ଜୀବିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଉଭୟ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବି ଚାଲିଥିଲା । ଶେଷରେ ଉଭୟ ପରିବାର ରାଜି ହେବା ପରେ କାମିନୀ ଓ ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ବିବାହକୁ ନେଇ କେବଳ ଉଭୟ ପରିଜନ ନୁହନ୍ତି, ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗାନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହିତ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତି କୃତଜ୍ଞତା ମଧ୍ୟ ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି ।