୩ ବର୍ଷ ପରେ ମହାଶିବରାତ୍ରିରେ ପଡୁଛି ମହାସଂଯୋଗ: ଜାଣନ୍ତୁ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଓ ପୂଜା ବିଧି

ଫାଲ୍ଗୁନ ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦ୍ଧଶୀରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ବିବାହ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଶିବପୁରାଣରେ ଏହି ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀକୁ ମହାଶିବରାତ୍ରି କୁହାଯାଏ । ଏହି ଶିବରାତ୍ରୀରେ ମହା ଶବ୍ଦ ଏଥିପାଇଁ ଲାଗିଛି କାରଣ ଶିବରାତ୍ରୀ ସବୁ ମାସରେ ଥରେ ଆସିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଫାଲ୍ଗୁନ ମାସର ଶିବରାତ୍ରୀ ବର୍ଷରେ କେବଳ ଥରେ ଆସିଥାଏ । ମହାଶିବରାତ୍ରିରେ ଅନେକ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି କାରଣ ଏହା ଶି ଓ ଶକ୍ତିଙ୍କ ମିଳନର ରାତି । ଆଧ୍ଯାତ୍ମିକ ରୂପେ ଏହାକୁ ପ୍ରକୃତି ଓ ପୁରୁଷର ମିଳନର ରାତି ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । ଏହି ରାତିରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶକ୍ତି ଅଧିତ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ରାତିକୁ ଧ୍ଯାନ, ଯୋଗ, ତପ ଓ ସାଧନାରେ ବ୍ୟୟ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମହାଶିବରାତ୍ରି ୪ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପଡୁଛି । ଏହି ଅବସରରେ କିଛି ଦୁର୍ଲଭ ସଂଯୋଗ ହେଉଛି ତେଣୁ ଏହିଦିନର ମହତ୍ତ୍ୱ ଅଧିକ ବଢିଯାଇଛି ।  

source:navbharattimes.indiatimes.com

ଚଳିତବର୍ଷ ମହାଶିବରାତ୍ରି ସୋମବାର ଦିନ ପଡୁଛି ଯାହାକୁ କି ଦୁର୍ଲଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ସୋମବାରର ସମ୍ବନ୍ଧ ଭଗବାନ ଶିବ ଓ ତାଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ଥିବା ଚନ୍ଦ୍ର ସହିତ ରହିଛି ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ସୋମନାଥ ମଧ୍ଯ କୁହାଯାଏ । ମହାଶିବରାତ୍ରିରେ ସୋମବାରରେ ପଡିବା ଶିବଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଶୁଭ । ବିବାହ ଯୋଗ୍ଯ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଏହି ଅବସରରେ ଭଗବାନ ଭୋଳାନାଥଙ୍କୁ ଅଭିଷେକ କ୍ଷୀର ଓ ଗଙ୍ଗାଜଳ ମାଧ୍ଯମରେ କଲେ ବିବାହର ଯୋଗ ଶୀଘ୍ର ହେବ ।

ଚଳିତବର୍ଷ ମହାଶିବରାତ୍ରିର ଏହି ଅବସରରେ ନକ୍ଷତ୍ରମଧ୍ଯରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶ୍ରବଣ ନକ୍ଷତ୍ରର ସଂଯୋଗ ହେଉଛି । ଏହି ନକ୍ଷତ୍ରର ସ୍ୱାମୀ ଚନ୍ଦ୍ରମା ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତୀକ ଚିହ୍ନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ । ଏହି ନକ୍ଷତ୍ରରରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ଶୁଭ ଫଳ ମିଳିଥାଏ ।  ଧନ ଓ ସୁଖ ଚାହୁଁଥିବା ଭକ୍ତ ଏହି ଅବସରରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଅଭିଷେକ କରନ୍ତୁ । ସମୃଦ୍ଧି ଓ ଧନ ବଢିବ । ଏଥର ମହାଶିବରାତ୍ରିରେ ସର୍ବାର୍ଥ ସିଦ୍ଧି ଯୋଗ ପଡୁଛି ଯାହାକି ସବୁ ପ୍ରକାର ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ଯକୁ ସଫଳ କରିବ । ଏହି ଅବସରରେ ଶିବତାଣ୍ଡବ ମନ୍ତ୍ର, ଶିବ ସହସ୍ରନାମ ପାଠ କଲ୍ଯାଣକାରୀ ହୋଇଥାଏ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଫେସବୁକ୍‌ରେ ବାରମ୍ୱାର ଆକ୍ଟିଭ୍ ରହୁଛନ୍ତି କି , ସାବଧାନ ! ଏହି ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ି ପାରନ୍ତି

ମଥାରେ ତିଳକ ଲଗାଇବାର ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ

ସାବଧାନ ! ଟ୍ୟାପ୍‌ ପାଣିରେ ଆସୁଛି ଘାତକ ଜୀବାଣୁ – ବ୍ରେନ୍‌କୁ କରୁଛି ଅକାମୀ…

ଜଳଖିଆରେ କ୍ଷୀର ରକ୍ତ ଶର୍କରା ସ୍ତର ହ୍ରାସ କରେ

ଡିଏନ୍‌ଏ ଗବେଷଣାରୁ ମିଳିଲା ଚିକିତ୍ସାର ଏକ ନୂଆ ଉପାୟ-ଏହି ଜିନିଷ କମ୍‌ଥିଲେ ଗୁରୁତର ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ସାବଧାନ ! ଆପଣ ପାଖକୁ ବି ଫୋନ୍‌ ଆସିପାରେ – ସେକ୍ସ ପାଇଁ ଅଫର ଦେଉଛନ୍ତି ଯୁବତୀ