PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

୩ ବର୍ଷ ପରେ ମହାଶିବରାତ୍ରିରେ ପଡୁଛି ମହାସଂଯୋଗ: ଜାଣନ୍ତୁ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଓ ପୂଜା ବିଧି

source:navbharattimes.indiatimes.com

ଫାଲ୍ଗୁନ ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦ୍ଧଶୀରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ବିବାହ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଶିବପୁରାଣରେ ଏହି ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀକୁ ମହାଶିବରାତ୍ରି କୁହାଯାଏ । ଏହି ଶିବରାତ୍ରୀରେ ମହା ଶବ୍ଦ ଏଥିପାଇଁ ଲାଗିଛି କାରଣ ଶିବରାତ୍ରୀ ସବୁ ମାସରେ ଥରେ ଆସିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଫାଲ୍ଗୁନ ମାସର ଶିବରାତ୍ରୀ ବର୍ଷରେ କେବଳ ଥରେ ଆସିଥାଏ । ମହାଶିବରାତ୍ରିରେ ଅନେକ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି କାରଣ ଏହା ଶି ଓ ଶକ୍ତିଙ୍କ ମିଳନର ରାତି । ଆଧ୍ଯାତ୍ମିକ ରୂପେ ଏହାକୁ ପ୍ରକୃତି ଓ ପୁରୁଷର ମିଳନର ରାତି ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । ଏହି ରାତିରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶକ୍ତି ଅଧିତ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ରାତିକୁ ଧ୍ଯାନ, ଯୋଗ, ତପ ଓ ସାଧନାରେ ବ୍ୟୟ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମହାଶିବରାତ୍ରି ୪ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପଡୁଛି । ଏହି ଅବସରରେ କିଛି ଦୁର୍ଲଭ ସଂଯୋଗ ହେଉଛି ତେଣୁ ଏହିଦିନର ମହତ୍ତ୍ୱ ଅଧିକ ବଢିଯାଇଛି ।  

source:navbharattimes.indiatimes.com

ଚଳିତବର୍ଷ ମହାଶିବରାତ୍ରି ସୋମବାର ଦିନ ପଡୁଛି ଯାହାକୁ କି ଦୁର୍ଲଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ସୋମବାରର ସମ୍ବନ୍ଧ ଭଗବାନ ଶିବ ଓ ତାଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ଥିବା ଚନ୍ଦ୍ର ସହିତ ରହିଛି ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ସୋମନାଥ ମଧ୍ଯ କୁହାଯାଏ । ମହାଶିବରାତ୍ରିରେ ସୋମବାରରେ ପଡିବା ଶିବଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଶୁଭ । ବିବାହ ଯୋଗ୍ଯ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଏହି ଅବସରରେ ଭଗବାନ ଭୋଳାନାଥଙ୍କୁ ଅଭିଷେକ କ୍ଷୀର ଓ ଗଙ୍ଗାଜଳ ମାଧ୍ଯମରେ କଲେ ବିବାହର ଯୋଗ ଶୀଘ୍ର ହେବ ।

ଚଳିତବର୍ଷ ମହାଶିବରାତ୍ରିର ଏହି ଅବସରରେ ନକ୍ଷତ୍ରମଧ୍ଯରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶ୍ରବଣ ନକ୍ଷତ୍ରର ସଂଯୋଗ ହେଉଛି । ଏହି ନକ୍ଷତ୍ରର ସ୍ୱାମୀ ଚନ୍ଦ୍ରମା ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତୀକ ଚିହ୍ନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ । ଏହି ନକ୍ଷତ୍ରରରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ଶୁଭ ଫଳ ମିଳିଥାଏ ।  ଧନ ଓ ସୁଖ ଚାହୁଁଥିବା ଭକ୍ତ ଏହି ଅବସରରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଅଭିଷେକ କରନ୍ତୁ । ସମୃଦ୍ଧି ଓ ଧନ ବଢିବ । ଏଥର ମହାଶିବରାତ୍ରିରେ ସର୍ବାର୍ଥ ସିଦ୍ଧି ଯୋଗ ପଡୁଛି ଯାହାକି ସବୁ ପ୍ରକାର ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ଯକୁ ସଫଳ କରିବ । ଏହି ଅବସରରେ ଶିବତାଣ୍ଡବ ମନ୍ତ୍ର, ଶିବ ସହସ୍ରନାମ ପାଠ କଲ୍ଯାଣକାରୀ ହୋଇଥାଏ ।