PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଶୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ବାଇକ ରୁ ଲମ୍ଫ ମାରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର, ଜଗତସିଂହପୁର ଥାନାରେ ମାମଲା।
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ସାଇକୃପା ଆବାସିକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ପାଠାଗଲା
  • ||
  • କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଧାନମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ପିଉସୀ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ବାଳକ ଜୀବନ
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ନରସିଂହପୁରରେ ମାତିଲେ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ, ସ୍କାଏ ଲାଇଟ ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ଟଙ୍କା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨ଦିନିଆ ସାଗର କବଚ ଓଡି -୨୧ ସମରାଭ୍ୟାସ
  • ||
  • ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର : ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକ ମଧ୍ୟରେ ହଣାମରା, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ସୋନପୁରରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗୁନ୍‌ଗୁନ୍‌ଙ୍କ ବିବାହ, ଅଭିସ୍ମିତଙ୍କ ସହ ପଡିବ ହାତଗଣ୍ଠି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ଜୱାଦ୍‌’, ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୪ରେ ନିର୍ଧୁମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସୁକିନ୍ଦା : ଶତାୟୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ବ୍ରିଟିସ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଉଦ୍ଭାବନ, ଏହା ଦ୍ବାରା ମିଳିପାରିବ ଅସମୟ ମୃତ୍ୟୁର ସୂଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯।୩: ବ୍ରିଟିସ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (ଏଆଇ) ନିର୍ମିତ ଏଭଳି ଏକ ସିଷ୍ଟମ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହାକି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ। ଏହି ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟମ ବୟସ୍କର ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ଭିତରେ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗକୁ ଖୋଜି  ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକିାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଏହାକୁ ବ୍ରିଟେନର ନଟିଙ୍ଗହମ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗବେଷଣାରେ ୪୦ରୁ ୩୯ ବର୍ଷର ୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା।

Plos one ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ, ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ନୂଆ ମଡେଲକୁ ରାନଡମ ଫରେଷ୍ଟ ନାମରେ ଜଣାଯାଏ। ଏହା ଖୁବ୍ ସଠିକ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ। ନଟିଙ୍ଗହମ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପ୍ରଫେସର ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଓ୍ବେଘଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ମଣିଷର ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ମଣିଷର ଭୌଗାଳିକ ସ୍ଥିତି, ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ସୂଚନା, କ୍ଲିନିକାଲ ଓ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲ ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଏବେ ଫକ୍ସ ରିଗ୍ରେସନ୍ ନାମକ ଏକ ମଡେଲ ରହିଛି ଯାହାକି ବୟସ ଓ ଲିଙ୍ଗ ଆଧାରରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହା କେବଳ ଦୁଇଟି କଥାକୁ ଆଧାର କରି ଶାରିରୀକ ବିପଦକୁ ସମ୍ପର୍କରେ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ।

ପ୍ରଫେସର ଓ୍ବେଗଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ସାବଧାନୀ ଗ୍ରହଣ କରି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗଠାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିହେବ। ତେଣୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଏଭଳି ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ କାମ ହେଉଛି। ଯାହାକି ଲୋକଙ୍କୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଥିବା ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇପାରିବ। ଏଭଳି ଟେକ୍ନୋଳୋଜି ହେଉଛି ସମୂର୍ଣ୍ଣ ନୂଆ। ଏହାର ପାଳନ କରିବା  କଠିନ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏଆଇ ସାହାଯ୍ୟରେ  ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ଦେଖାଶୁଣା କରିହେବ।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର