ବ୍ରିଟିସ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଉଦ୍ଭାବନ, ଏହା ଦ୍ବାରା ମିଳିପାରିବ ଅସମୟ ମୃତ୍ୟୁର ସୂଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯।୩: ବ୍ରିଟିସ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (ଏଆଇ) ନିର୍ମିତ ଏଭଳି ଏକ ସିଷ୍ଟମ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହାକି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ। ଏହି ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟମ ବୟସ୍କର ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ଭିତରେ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗକୁ ଖୋଜି  ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକିାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଏହାକୁ ବ୍ରିଟେନର ନଟିଙ୍ଗହମ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗବେଷଣାରେ ୪୦ରୁ ୩୯ ବର୍ଷର ୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା।

Plos one ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ, ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ନୂଆ ମଡେଲକୁ ରାନଡମ ଫରେଷ୍ଟ ନାମରେ ଜଣାଯାଏ। ଏହା ଖୁବ୍ ସଠିକ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ। ନଟିଙ୍ଗହମ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପ୍ରଫେସର ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଓ୍ବେଘଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ମଣିଷର ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ମଣିଷର ଭୌଗାଳିକ ସ୍ଥିତି, ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ସୂଚନା, କ୍ଲିନିକାଲ ଓ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲ ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଏବେ ଫକ୍ସ ରିଗ୍ରେସନ୍ ନାମକ ଏକ ମଡେଲ ରହିଛି ଯାହାକି ବୟସ ଓ ଲିଙ୍ଗ ଆଧାରରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହା କେବଳ ଦୁଇଟି କଥାକୁ ଆଧାର କରି ଶାରିରୀକ ବିପଦକୁ ସମ୍ପର୍କରେ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ।

ପ୍ରଫେସର ଓ୍ବେଗଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ସାବଧାନୀ ଗ୍ରହଣ କରି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗଠାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିହେବ। ତେଣୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଏଭଳି ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ କାମ ହେଉଛି। ଯାହାକି ଲୋକଙ୍କୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଥିବା ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇପାରିବ। ଏଭଳି ଟେକ୍ନୋଳୋଜି ହେଉଛି ସମୂର୍ଣ୍ଣ ନୂଆ। ଏହାର ପାଳନ କରିବା  କଠିନ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏଆଇ ସାହାଯ୍ୟରେ  ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ଦେଖାଶୁଣା କରିହେବ।  

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଭାରତ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ୍‌ ଲେକ୍‌ ଏବଂ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ମୁତୟନ କରିଛି ‘ଅଦୃଶ୍ୟ କମାଣ୍ଡୋ’ -ଜାଣନ୍ତୁ ଏମାନେ କିଏ ଏବଂ ନେଇଛନ୍ତି କେଉଁ ତାଲିମ

ବିଦେଶରେ ଥିବା ୫୦ ଜଣ ବେଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସହ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଭାରତ ଅଣାଗଲା

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତ, ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ କରିଛନ୍ତି ଆଲୋଚନା

ଜହ୍ନରେ ହେବ ୧୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟୟଲେଟ୍, ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ ନାସା

ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀରେ ଡ୍ୟାମ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରିବ ଚୀନ୍‌ : ଭାରତ ଓ ବାଂଲାଦେଶର ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା

ଜାପାନରେ କରୋନାଠୁ ବି ବଡ ବିପଦ, ଲଗାତର ମରୁଛନ୍ତି ଲୋକ