PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ଏହି ଦେଶର କୋର୍ଟରେ ରୋବଟ୍ ସାଜିବ ବିଚାରପତି, କରିବ ବିଭିନ୍ନ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୩: କୋର୍ଟରେ ଏବେ ରୋବୋଟ୍ ଶୁଣାଇବ ବିଭିନ୍ନ ମାମଲା ସମ୍ପର୍କିତ ରାୟ। ଏହା ଶୁଣିକି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କଥାଟି ସତ। ଉତ୍ତର ୟୁରୋପର ଏଷ୍ଟୋନିଆରେ କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଲେସ୍ ରୋବୋ-ଜଜ୍ ତିଆରି କରିଦିଆଯାଇଛି। ଯାହାକି କୋର୍ଟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପଡି ରହିଥିବା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବ। ଏହା ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବ। ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ ବିଚାରପତିମାନେ ଫ୍ରି ହୋଇପାରିବେ। ଏହି ରୋବୋଟ୍ ଦ୍ବାରା ଶୁଣାଣି କରାଯାଇଥିବା ମାମଲାର ରାୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ବୈଧ ଏବଂ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଆସନ୍ତା ମଇ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧ ଏହି ରୋବାଟ୍ ବିଚାରପତି ରାୟ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେବେ।

ରୋବୋଟ୍ ଆଇନ୍ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ପଢାପଢି କରିବା ଓ ବୁଝିବା ପରେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ଲେଷଣ କରିବ। ଏହପରେ ଯାଇ କୌଣସି ମାମଲାର ରାୟ ଶୁଣାଇବ। ଆଇନଗତ ପକ୍ରିୟା ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହି ରୋବୋଟକୁ ପୋଗ୍ରାମିଂ ସହିତ ଟ୍ରେନିଂ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଟେକ୍ନିକାଲ ଟିମ୍ ଏହା ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଜାରି କରିଛି, ଯାହାକୁ ଆଇନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପରାମର୍ଶ ପରେ ବଦଳାଇ ଯାଇ  ହେବ।

ଏଷ୍ଟୋନିଆର ମୁଖ୍ୟ ଡାଟା ଅଫିସର ଅଟ୍ ଓ୍ବେଲସବର୍ଗଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା ହେଉଛି ଯେ ଧିରେ ଧିରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ହେବା ପରେ ସୁବିଧାର ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ, ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ   ଆମର ଆମର ସାହାର୍ଯ୍ୟ  କରିବ।  ଦେଶରେ ପୂର୍ବରୁ ରୋବୋଟ୍ ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ବହୁ କିଛି ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଛି। ନ୍ୟାସନାଲ ଆଇଡି କାର୍ଡ ସିଷ୍ଟମ, ଇ-ଭୋଟିଂ ଓ ଡିଜିଟାଲ ଟାକ୍ସ ଫାଇଲିଂ ଭଳି କାମ ରୋବୋଟ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଏଷ୍ଟୋନିଆର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସକୁ ଲିଗାଲ କରି ରୋବୋଟ୍ ଏଜେଣ୍ଟ ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର