PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ଆମ୍ମାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ମୋଦି ଆମର ପିତା: ଏଆଇଏଡିଏମକେ

ଚେନ୍ନାଇ,୯।୩: ତାମିଲନାଡୁର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟଲଳିତାଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ତାଙ୍କ ଦଳ ଏଆଇଏଡିଏମକେ ପାଇଁ ଏବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସବୁ କିଛି। ଏକଥା ନିଜେ କହିଛି ଦଳ। ରାଜ୍ୟର ମନ୍ତ୍ରୀ କେଟିଆର ବାଲାଜୀଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଗୁଜରାଟର ମୋଦି ଓ ତାମିଲନାଡୁରେ କିଏ ସବୁଠାରୁ ଭଲ? ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଥିଲେ ଆମ୍ମା(ଜୟଲଳିତା)ଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ମୋଦି ହିଁ ତାଙ୍କ ଦଳ ପାଇଁ ପିତା ସଦୃଶ୍ୟ। ସେ ଭାରତର ପିତା। ଆମେ ତାଙ୍କର ନେତୃତ୍ବକୁ ସ୍ବୀକାର କରୁଛୁ। ଆମ୍ମାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ତାଙ୍କ ନିଜର ହିଁ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ସମୟ ବଦଳିଛି। ୨୦୧୪ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପି ଓ ଏଆଇଏଡିଏମକେର ସମ୍ପର୍କରେ ଖୁବ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି।

୨୦୧୪ରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ଏଆଇଏଡିଏମକେର ମୁଖ୍ୟ ଓ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟଲଳିତାଙ୍କ ରାଲିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପଚାରୁଥିଲୁ କିଏ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ପ୍ରଶାସକ? ଗୁଜରାଟର ମୋଦି ନା ତାମିଲନାଡୁର ଲେଡି? ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଲୋକେ କହୁଥିଲେ ଲେଡି। ସେ ସମୟରେ ଏଆଇଏଡିଏମକେ ସମସ୍ତ ୩୯ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଦଳ ୩୭ଟି ଆସନରେ  ବିଜୟୀ ହେଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୬ରେ ଜୟଲଳିତାଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ସବୁ କିଛି ବଦଳିଗଲା।

ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ପନିରସେଲଭରମ ଦଳରୁ ବାହାର ହୋଇ, ପୁଣିଥରେ ସାମିଲ ହେଲେ। ଏହାପରେ ଭିକେ ଶଶିକଳା ଓ ତାଙ୍କର ପୁତୁରା ଟିଟିଭି ଦିନାକରନଙ୍କୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ବିଧାନସଭାର ୨୩୫ଟି ଆସନରୁ ଏଆଇଏଡିଏମକେ ପାଖରେ ୧୧୪, ଡିଏମକେ ନିକଟରେ ୮୮, କଂଗ୍ରେସର ୮, ଆଇୟୁଏମଏଲର ଗୋଟିଏ ଏବଂ ଜଣେ ନିର୍ଦଳୀୟ ବିଧାୟକ ରହିଛି। ବିଧାନସଭାରେ ୨୧ଟି ଆସନ ଖାଲି ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ୧୯ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋ​‌ଷିତ କରାଯାଇଛି ଓ ୨ ଜଣ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି।