PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁମୁଡିବନ୍ଧ: ଗାଈକୁ ବଞ୍ଚାଇଲା, ଛେଳି ପଲ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ମାଲ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଓଲଟିବାରୁ କ୍ୟାବିନ୍‌ରେ ପଶିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ହେଲ୍ପର୍
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ପାଞ୍ଚ ପରିବାରର ୫ ବଖରା ଘର, ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଜେଇଇର ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍, ବିଡ଼ିଏସ୍ କାଉନସେଲିଂ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭାରେ ୩ କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍ ପାରିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: କାନଝରୀ ଡ୍ୟାମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗତକାଲି ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ…
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼: ନିୟମଗିରି ପାହାଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର, ଡିସେମ୍ବର ୨ ରୁ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଏଲଜିଏ ସପ୍ତାହ ପାଳନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ସପ୍ତାହେ ହେଲା ଶାଶୂ ଘର ଆଗରେ ତପସ୍ୱିନୀ: ସ୍ୱାମୀ ଘରକୁ ଯିବେ କି ନାହିଁ ଆଜି କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୪/୫ରେ ଆନ୍ଧ୍ର କିମ୍ବା ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଛୁଇଁପାରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ୩ରୁ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ,
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍‌, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ପଇତାଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ମନା
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବାବା ଚନ୍ଦନେଶ୍ଵରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||

କରୋନା ସହ ଅନ୍ୟ ଭୁତାଣୁ ମାରିବା ପାଇଁ ବକ୍ରି ହେଉଛି ଏହି ଆଇକାର୍ଡ ମୂଲ୍ୟ- ୨୯୨ରୁ ୧୫୦୦ଟଙ୍କା, ମାସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିବ କାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – କରୋନା ଭୁତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଡିଭାଇସ୍‌ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଏହାର କେତକ ପ୍ୟାଚର ମୂଲ୍ୟ ୨୯୨ ଟଙ୍କା । ଆମେରିକାରେ ଏକ ଡିଭାଇସ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଶହ ଟଙ୍କା । ଏହି ଡିଭାଇସ୍‌ରେ ସାର୍ଟ ଉପରେ ଆଇକାର୍ଡ ପରି ପକାଇଲେ ୩ ଫୁଟ୍‌ ଦୂରରୁ କରୋନା ସହ ଅନ୍ୟ ଭୁତାଣୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଯିବେ । ଇକୋ ସିଲଡ୍‌ ଏୟାର ଡକ୍ଟର ନାମରେ ଏହି ଡିଭାଇସ୍‌ ତିଆରି କରିଛି । ଏହି ଡିଭାଇସ୍‌ ତିନିଫୁଟ୍‌ ଦୂରରୁ କରୋନା ସହ ଅନ୍ୟ ଭୁତାଣୁ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ବିଶେଷ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇ ନଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଏଥରୁ ବାହାରୁଥିବା ଗ୍ୟାସରେ ପବନରେ ହିଁ ଭୁତାଣୁ ମରିଯାଉଥିବା ଦାବି କରାଯାଉଛି । ଆମେରିକାରେ ଏବେ ଏହା ୨୦ ଡଲାରରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସହ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ । ହେଲ ଏବେ ଏହା ଆଉଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଷ୍ଟକ୍‌ ବୋଲି ଦେଖାଉଛି ।

ଜାପାନର (Kiyou Jochugiku) କିୟୋ ଜୋଚୁଗିକୁ ଏପରି ଏକ ଡିଭାଇସ୍‌ ତିଆରି କରିଛି । ଭାରତରେ ବି ଏହାକ ଲଞ୍ଚ୍‌ କରାଯାଇଛି । ଜୁନ୍‌ମାସରେ ଏହି ଡିଭାଇସ୍‌କୁ ଲଞ୍ଚ୍‌ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ କ୍ଲୋରିନ୍‌ ଡାଇଆକ୍ସସାଇଡ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଏହାକୁ ସାଧାରଣତଃ କାଗଜ କରାଖାନାରେ କାଗଜକୁ ଧଳା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସ୍ୱିମିଂ ପୁଲ୍‌କୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଜୀବଣୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ।

ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀର ଦାବି ଏହା ଫ୍ଲୁ , ସର୍ଦ୍ଦି , H1N1, ନିମୋନିଆ କରୁଥିବା ଭୁତାଣୁମାନଙ୍କୁ ବିନାଶ କରିଥାଏ। ମାତ୍ର କେତେଜଣ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତର ଏହି ଡିଭାଇସ୍‌ର ବ୍ୟବହାର ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ।

ଏହି ଡିଭାଇସ୍‌ ଭୁତାଣୁ ମାରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କରୋନା ଭୁତାଣୁକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାରେ କେତେଦୂର ସଫଳ ହୋଇ ପାରୁଛି ତାହା ଦେଖିବା କଥା ।