PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଶୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ବାଇକ ରୁ ଲମ୍ଫ ମାରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର, ଜଗତସିଂହପୁର ଥାନାରେ ମାମଲା।
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ସାଇକୃପା ଆବାସିକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ପାଠାଗଲା
  • ||
  • କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଧାନମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ପିଉସୀ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ବାଳକ ଜୀବନ
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ନରସିଂହପୁରରେ ମାତିଲେ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ, ସ୍କାଏ ଲାଇଟ ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ଟଙ୍କା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨ଦିନିଆ ସାଗର କବଚ ଓଡି -୨୧ ସମରାଭ୍ୟାସ
  • ||
  • ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର : ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକ ମଧ୍ୟରେ ହଣାମରା, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ସୋନପୁରରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗୁନ୍‌ଗୁନ୍‌ଙ୍କ ବିବାହ, ଅଭିସ୍ମିତଙ୍କ ସହ ପଡିବ ହାତଗଣ୍ଠି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ଜୱାଦ୍‌’, ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୪ରେ ନିର୍ଧୁମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସୁକିନ୍ଦା : ଶତାୟୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ୧୯ ସହରରୁ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ ମିଳିବ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଚେତାବନୀ, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଏମିତି ସୁବିଧା…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଏନସିଆର ଅଞ୍ଚଳରେ ବଢୁଥିବା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଚେତନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚେତାବନୀ ପ୍ରଣାଳୀ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଅଧୀନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ଥିବା ୧୯ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ମନିଟରିଂ କରାଯିବ । ଏହା ସହିତ, କେଉଁ କାରଣରୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଏହାର ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇପାରେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣା ପଡ଼ିବ ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନ ପାଇଁ କିପରି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦୂଷଣ କମିପାରିବ ।

ଦିଲ୍ଲୀ ବ୍ୟତୀତ ଗାଜିଆବାଦ, ଅଲୱାର, ପାନିପାତ, ଜିନ୍ଦ, ବୁଲନ୍ଦଶହର, ମହେନ୍ଦ୍ରଗଡ, ବାଗପାତ, କର୍ଣ୍ଣଲ, ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ନଗର, ଝାଜାର, ଗୁରୁଗାଓଁ, ମୁଜାଫରନଗର, ଫରିଦାବାଦ, ରୋହତକ, ରେୱାରୀ, ମେରୁଟ, ଭରତପୁର, ସୋନିପାତ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚେତାବନୀ ପ୍ରଣାଳୀରେ ରଖାଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରେ ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ବାୟୁ ଗୁଣର ପ୍ରଭାବ କଣ ?

ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେହି ମାଧ୍ୟମଗୁଡିକ ପୃଥକ ଭାବରେ ନଜର ରଖାଯିବ, ଯାହା ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ  । ଏହା ଅଧୀନରେ ନିର୍ମାଣ, ଶକ୍ତି, ପରିବହନ, ସଡ଼କ ଧୂଳି, ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଜଳିବା, ଦିଲ୍ଲୀର ଏବଂ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ପୃଥକ ଭାବେ ତଦାରଖ କରାଯିବ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ପୂର୍ବରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରୁ ଷ୍ଟଲ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖାଯିବ । ଯାହା ବାସ୍ତବ ସମୟରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇପାରେ । ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା https://ews.tropmet.res.in/dss/index.php ରୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣ ସିଧାସଳଖ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । ଏହି କାରଣରୁ କେବଳ ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ରୋଗ ହୁଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଲୋକଙ୍କ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରର ଲୋକମାନେ କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର