PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

ବାରଣାସୀରେ ଶିବଙ୍କ ବରଯାତ୍ରୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଝଲକ

ବାରଣାସୀ,୫।୩: ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀର (ପିଓକେ)ରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ଉପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଏବେଠାରୁ ସଙ୍କେତ ମିଳୁଛି । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଗଡ଼ ବାରଣାସୀରେ ଏଭଳି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ସହରର ପ୍ରତି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ  ପୋଷ୍ଟର, ହୋର୍ଡିଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଯାଉଛି ।  ତେବେ ବାରଣାସୀର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମହାଶିବରାତ୍ରିରେ ମଧ୍ୟ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଝଲକ  ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଶିବରାତ୍ରୀ ଅବସରରେ ସୋମବାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଉପରେ ଆଧାରିତ ଶୋଭାଯାତ୍ରା   ଥିଲା ସବୁଠାରୁ ନିଆରା 

source: https://aajtak.intoday.in

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ନଗରୀରେ ମହାଶିବରାତ୍ରିରେ ବାବା ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଲାଗି ପ୍ରବଳ ଜନସମୁଦ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ଯାହାକି ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲଇଥିଲା।  ଏହାରି ଭିତରେ ଅପରାହ୍ନରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅଂଚଳରେ ବରଯାତ୍ରୀ ବାହାରିଥିଲା । ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଗୁଡ଼ିକ ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ଯାଏଁ ଚାଲିଥିଲା। ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ଦିରରୁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାହାରିଥିବା ଶିବଙ୍କ ବରଯାତ୍ରୀରେ କେବଳ ସହରର ଲୋକେ ନୁହେଁ   ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର  ଲୋକେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ବରଯାତ୍ରୀରେ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବାଜା ସହିତ ଘୋଡ଼ା, ଓଟ, ହାତୀ ଆଦି ବି ସାମିଲ ଥିଲେ।

source: https://aajtak.intoday.in

ବରଯାତ୍ରୀରେ କାଶୀ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ କାଶୀ ବିଦ୍ୟାପୀଠର ଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାମିଲ ହୋଇ ମେଢ଼ ମାଧ୍ୟମରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲେ ।ନିକଟରେ କରଯାଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଏବଂ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ବୀରତ୍ବକୁ ଲାଇଟ ଆଣ୍ଡ ସାଉଣ୍ଡ ଆଧାରିତ ମେଢରେଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଏହି ମେଢ଼ ସହରବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ ଆଣି ଦେଇଥିଲା । ଲୋକେ ଯୋଶର ସହ ମେରା ଭାରତ ମହାନ ସ୍ଳୋଗାନ ଦେବାରେ ଲାଗିଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର