PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ – ଯଶବନ୍ତ ଜେଠୱା ହେଲେ ନୂଆ ଭିଜିଲାନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ , ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା ପରିବହନ କମିଶନର
  • ||
  • ସରିଲା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚାଲିଥିଲା ବୈଠକ , ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ୧୪ ନେତା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓମ୍‌ଫେଡ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୋଭିଡ ସହାୟତା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀ
  • ||
  • କଟକ: ନକଲି ମେଡ଼ିସିନ ଜବତ ଘଟଣା, କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ହାଜର ହେଲା ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ଜେନା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଗଜାନନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦା ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଟାଙ୍ଗୀ ଟୋଲ ଗେଟ୍ ନିକଟରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ, ଚାଲାଣ କାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଜୟପୁର ୩୨୬ ନମ୍ୱର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଙ୍ଗାମ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିପିଡ଼ିଲା କାର,୫ ଆହତ,୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ, ୨ଟି ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଫଳ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବାରିପଦାରେ ପବିତ୍ର ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କଲେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୬୫୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ବି ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଛେରା ପହଁରା କରିବେ ନାହିଁ ଗଜପତି ମହାରାଜ, ନୀତି ସମ୍ପାଦନ କରିବେ ମୁଦିରସ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦାରେ ଅପୂର୍ବ ଗଜାନନ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୭ ଯାଏଁ ନିୟମିତ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||

ଆଲବମ କୁଇନ୍ ଏବେ ମାତା ମାହେଶ୍ୱରୀ

ଜୟପୁର,୧୭ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ୯୦ ଦଶକର ଆଲବମ୍ ଓ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶ୍ୱେତା ମଲ୍ଲିକ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି ମାତା ମାହେଶ୍ୱରୀ । ଗ୍ଲାମର ଦୁନିଆ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଛନ୍ତି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ରାସ୍ତାରେ । ଦୀର୍ଘ ୧୮ ବର୍ଷ ଧରି କୁଆଡ଼େ ଦେଶ ଓ ଦେଶ ବାହାରେ ଆୟୋଜନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି କଳକୀ ମହାଯଜ୍ଞ । ଅନୁଗାମୀ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଶୁଣାଉଛନ୍ତି ଶାନ୍ତି ଓ ପ୍ରଗତିର ଅଭୟବାଣୀ । ଆଉ ତାଙ୍କ ସହିତ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସମ୍ରାଟ୍ କ୍ୟାସେଟ୍ କମ୍ପାନିର ପୂର୍ବତନ ମାଲିକ ସମ୍ରାଟ ସାହୁ ତଥା ଏବର ତଥାକଥିତ ବାବା ବିଶ୍ୱମ୍ବର । ଜନକଲ୍ୟାଣ ଲାଗି ଏଭଳି ମହାଯଜ୍ଞ ଆଗକୁ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଉଭୟ କହିଛନ୍ତି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ସଉରାଗୁଡ଼ା ଗାଁ ନିକଟ ସିରିଡିସାଇ ମନ୍ଦିର ପାଖ ପଡିଆରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ୨୭ତମ କଳକୀ ମହାଯଜ୍ଞ । ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇ ମାତା ମାହେଶ୍ୱରୀ କହିଛନ୍ତି, ଏକ ଦୈବୀ ବାଣୀ ପରେ ସେ ଗ୍ଲାମର ଦୁନିଆକୁ ବାୟ ବାୟ କରିଥିଲେ । ଚାକଚକ୍ୟ ଜୀବନଶୈଳୀ , ଟଙ୍କାପଇସା ଏବଂ ସମ୍ମାନ ଛାଡି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଦୁନିଆରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ । ଦେଶ ଓ ଦେଶ ବାହାରେ କଳକୀ ମହାଯଜ୍ଞ କରିବା ଲାଗି ତାଙ୍କୁ ଶୂନ୍ୟବାଣୀ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ବିଶ୍ୱମ୍ୱର ଓ ସେ ୨୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଯଜ୍ଞ କରିସାରିଛନ୍ତି । ପଡୋଶୀ ନେପାଳ ସହ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ଓ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ସୁନାବେଡାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯଜ୍ଞ ହୋଇସାରିଛି । ୨୮ତମ ଯଜ୍ଞ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ କରିବା ଲାଗି ଶୂନ୍ୟବାଣୀ ହୋଇଛି ।

ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଗୁଣିଗାରେଡି, ଝଡାଫୁଙ୍କା, ଐଶ୍ୱରିକ ଶକ୍ତି ବଳରେ ଧନପ୍ରାପ୍ତି କିମ୍ବା ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପରି କୌଣସି ଆଶ୍ୱାସନା ଦିଆଯାଉନି । ଯଜ୍ଞରେ ଭାଗ ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ଶାନ୍ତି, ମୌତ୍ରୀ ଓ ପରସ୍ପର ସହ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର ରଖିବା ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି । ଗ୍ଲାମର ଦୁନିଆରେ ସବୁ କିଛି ନକଲିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସବୁ ଅସଲି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଉଭୟ ବାବା ଓ ମାତା ।

ଗତ ୧୦ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏହି ଯଜ୍ଞ । ଆଜି ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି ଦିଆଯାଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଆଦା ଅନନ୍ତ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଯଜ୍ଞ ପରିଚାଳନା କରାଯାଉଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ସଉରାଗୁଡାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସହ ଆଖପାଖର ବହୁ ଲୋକ ଏହିରେ ଯଜ୍ଞରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ପଦ୍ମ ଉପରେ ମାତା ଏବଂ ନାଗଫଣା ତଳେ ବାବା ବସିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍ ଧରିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର