PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ତାତିଲା ଭୋଟ୍‌ ରାଜନୀତି

source:indianexpress.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ତାତିଠୁ ତତଲା । ନବୀନ ନିବାସରୁ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏଆଇସିସି ଅଫିସ୍‌ରୁ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଭବନ, ସବୁଠି ଭିଡ଼ ସାଙ୍ଗକୁ ଲାଗି ରହିଛି ଉତ୍ସୁକତା । କେଉଁଠି ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଇସ୍ତାହାର କମିଟିର ଘନ ଘନ ବୈଠକ । ଏହା ସାଙ୍ଗକୁ ତିନି ରାଜନୈତିକ ଦଳରେ ଏବେ ଟିକେଟ ଘଣ୍ଟାଚକଟା । ଭୋଟ ଘୋଷଣାର ଦିନକ ପରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ବେଶ ତତଲା ଧରିଛି । ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହର ପାରଦକୁ ମଧ୍ୟ ରାଜନୀତି ଉଷ୍ମତା ବଳିଯାଇଛି । ସାରା ରାଜ୍ୟର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଏବେ କେବଳ ଭୋଟ ଚର୍ଚ୍ଚା ।
ଭୋଟ ଘୋଷଣା ପରେ ନବୀନ ନିବାସର ଚିତ୍ର ବଦଳିଯାଇଛି । ସୋମବାର ଭଳି ଆଜି ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟ ନବୀନ ନିବାସରେ ଥିଲା ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ । ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସର ବିଧାନସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଦୀପ ଦିଶାରୀ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିଥଲେ । ହାତ କ୍ୟାମ୍ପ ଛାଡ଼ି ଦିଶାରୀଙ୍କ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦାନ ଭିନ୍ନ ସମୀକରଣର ସୂଚନା ଦେଉଛି । ଏ ଅବସରରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସହ କହିଥିଲେ, ନିଜ ଦମ୍‌ରେ ଏଥର ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ । କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ସହ ଆମେ ମେଣ୍ଟ କରିବୁନି ।
ବିଜେଡି ଟିକେଟ ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆଶାୟୀ ଅଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ଟିକଟ କାହାକୁ ଦେବ? ଏ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ରଖି ନବୀନ କହିଛନ୍ତି, ଦଳ ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହିଁ ଟିକଟ ଦେବ । ଏହା ହେବ ଦଳୀୟ ଟିକେଟ ପାଇଁ ବଡ଼ ମାପକାଠି । ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଓ ଜେଏମଏମ୍‌ ସହ ମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିଛି । ମାତ୍ର ମେଣ୍ଟ ସମ୍ଭାବନାରେ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଆଜି ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ଟାଣିଛନ୍ତି । ଦଳରେ ଟିକଟ ପାଇବାକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଯାହାଙ୍କର ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥିବ ତାଙ୍କୁ ହିଁ ନବୀନ ଟିକଟ ଦେବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ନବୀନଙ୍କ ଏ ସୂଚନା ପରେ ବିଜେଡି ଟିକଟ ଆଶାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛକାପଞ୍ଝା ଆହୁରି ତେଜିଛି । ନବୀନ ନିବାସରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦଳର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନେତାଙ୍କ ବାସଭବନ ଆଗରେ ଟିକଟ ଆଶାୟୀମାନେ ଚକ୍କର କାଟୁଛନ୍ତି । ନିଜ ଲବି ଗ୍ରୁପ୍‌ ସହ ମଧ୍ୟ ଯୋଗସୂତ୍ରକୁ ଜୋରଦାର କରୁଛନ୍ତି ।
ବିଜେଡି ଭଳି ବିଜେପି ଶିବିର ମଧ୍ୟ ଆଜି ବେଶ୍‌ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଥିଲା । ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସବୁ ବର୍ଗର ନେତାଙ୍କ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଆସନ୍ତା ଭୋଟ୍‌ ପାଇଁ ଦଳର ମଙ୍ଗ ଧରିଥିବା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଆସ୍କା, ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଓ ରଣପୁରରେ ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସଭାରେ ଯୋଗଦେଇ ଭୋଟ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ । ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସରକାର ଗଢ଼ିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ । ସମସ୍ତ ସଭାରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସଫଳତାକୁ ଲୋକଙ୍କ ଆଗରେ ରଖିବା ସହ ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ବିଫଳତାକୁ ରଖି ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ ଭରିଥିଲେ । ଅପରାହ୍ନରେ ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମିଶ୍ରଣପର୍ବରେ ବିଜେଡି ଛାଡ଼ିଥିବା ବାବୁ ସିଂ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ବାବୁଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ବାଜା ବାଣ ସହ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭେଟେରାନ ନେତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପଦ୍ମ ଧରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ପ୍ରଭାରୀ ଅରୁଣ ସିଂଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଦଳର କୋର କମିଟି ଏକ ମନ୍ତ୍ରଣା ବୈଠକରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ । ଏ ବୈଠକରେ ଟିକଟ ବଣ୍ଟନ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।
ଏପଟେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ବିଜେପି ପ୍ରଭାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଶାରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କାଉଣ୍ଟ ଡାଉନ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଥର ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ପୂରା ସଫା ହୋଇଯିବ । ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବ । ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିବ ।
କଂଗ୍ରେସର ଟିକଟ କସରତ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାଲିଥିଲା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ କିନ୍ତୁ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଭିଡ଼ କମ୍‌ ନଥିଲା । ଦିଲ୍ଲୀ ଦରବାରରେ କ’ଣ ଚାଲିଛି ସେ ସଂପର୍କରେ ଖବର ନେବାକୁ ବହୁ ଟିକଟ ଆଶାୟୀ ଓ ସମର୍ଥକମାନେ ସାରାଦିନ ଡେରା ପକାଇଥିଲେ । ସୋମବାର ଓଡ଼ିଶା ଟିକଟ ନେଇ ସ୍କ୍ରିନିଂ କମିଟି ବୈଠକରେ କିଛି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇପାରିନଥିଲା ବେଳେ ଆଜି ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବାସଭବନରେ ବସିଥଲା ବୈଠକ । ବୈଠକରେ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, ଚିରଞ୍ଜିବି ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ସହ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏ ବୈଠକରେ ଟିକଟ ଅଙ୍କକଷା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିବା ପିସିସି ସଭାପତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ବୁଧବାର ପୁଣି ବୈଠକ ବସିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ମାଝୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପ୍ରାୟ ୫ ଲୋକସଭା ଓ ୬୦ ବିଧାନସଭା ସିଟ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ସରିଛି । କେବଳ ରାହୁଲଙ୍କ ମୋହରକୁ ଅପେକ୍ଷା ରହିଛି । ୧୭ ସୁଦ୍ଧା ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର