PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ : ରିଆମାଳ ରେଞ୍ଜ ନୁଆଁଡିହି ସେକ୍ସନ ଖିଲେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ବନ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ଏପ୍ରିଲ ୨ରୁ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ

source:odishatv.in

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୨ ତାରିଖରୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ସକାଳୁଆ ହେବ । ସକାଳ ୬ଟା ୩୦ ମିନିଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୦.୩୦ ମିନିଟ୍‌ ଯାଏ ଚାଲିବ । ୧୦ଟାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦିଆଯିବ । ୧୧ଟା ପରେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବି ସ୍କୁଲ ଖୋଲା ରହିବ ନାହିଁ । ଚଳିତ ମାସ ୩୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହେବ । ମେ ୬ ତାରିଖରୁ ଗ୍ରାଷ୍ମ ଛୁଟି ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ
ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଖରା ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବାରୁ ପ୍ରତି ସ୍କୁଲରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ଫାଷ୍ଟ ଏଡ୍‌ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ନଳକୂପ ନ ଥିବ, ସେଠାରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକମାନେ ପାନୀୟ ଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଖରାଦିନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବା ସମୟରେ ଛତା ଓ ପାଣି ବୋତଲ ଧରି ଆସିବାକୁ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବେ । ଖରାଦିନେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର ଶାରୀରିକ ପଶ୍ରକ୍ଷିଣ ବା ଖେଳ ଇଚ୍ଛାଧୀନ ରହବି ବୋଲି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିଦ୍ଦେର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୩ ତାରିଖରୁ ୨୦୧୯-୨୦ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

୨ ତାରିଖ ଦିନ ସବୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯିବ । ସେଥିପାଇଁ ସବୁ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ କରିବାକୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇଛି ସେଠାରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଛାତଛ୍ରାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ରିଭିଜନ୍‌ କରାଇବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରବେଶ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ସମୟରେ ଶିକ୍ଷା ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସ୍କୁଲରେ କରାଯିବ । ଏଥିରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ, ସମସ୍ତ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଶକ୍ଷୟତ୍ରିୀ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମଟିରି ସଦସ୍ୟ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା ସମିତିର ସମସ୍ତ ସଭ୍ୟ, ପିତାମାତା ସଂଘ, ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ, ଅବରସପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ, ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଅଙ୍ଗନବାଡି ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ପ୍ରତିନିଧି, ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ଏବଂ ପିଲାମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପରେ ବି ଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା ସମତିରି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ପିତାମାତା ଅଭଭିାବକ ଓ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ । ୬ରୁ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସର ନୂଆ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ଥିବା କିମ୍ବା ପାଠପଢ଼ା ଅଧାରୁ ଛାଡ଼ିଥିବା ବା ଆଦୌ ନାମ ଲେଖାଇନଥିବା ପିଲାମାନେ ଯେପରି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆସିବେ ସେନେଇ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ।