PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିଆଣାରେ ୨୪ମଇ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଲେ –ଜନତାଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ଵା ସିରିୟଲ ସୁଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସମସ୍ତ ଇନଡୋର ଓ ଆଉଟଡୋର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଅବପାତ ରୂପ ନେବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୭୩୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ସଇଁତଳା : ଜମିବାଡ଼ି କଳହକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଅଟକ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ଼ : କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ କୈଳାଶ ସାହୁ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଓଲଟିଲା କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ୱର୍ଗତ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ଅନ୍‌ଲାନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମଦ, ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଦେଇ ପାରିବେ ଅର୍ଡର, ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମଦ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭାରୀ ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପାରା ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିଗଲା ନାବାଳକ, ଗୁରୁତର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସ ଶେଷକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ ପିକ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କମିପାରେ
  • ||
  • କଟକ : ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ !
  • ||

ଆମାଜନ୍‌, ୱାଲ୍‌ମାର୍ଟକୁ ଝଟ୍‌କା: ନୂଆ ଇ-କମର୍ସ ନୀତି ଯୋଗୁ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୩,୬୩,୧୪୭ କୋଟି ହ୍ରାସ

source:http://www.ohmyindia.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଭାରତରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି ନୂଆ ଇ-କମର୍ସ ନୀତି । ଲାଗୁ ହେବାର ମାତ୍ର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହାର ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଭାରତରେ ସକ୍ରିୟ ଦୁଇ ଆଗଧାଡିର ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନି ଆମାଜନ୍‌ ଏବଂ ୱାଲ୍‌ମାର୍ଟ । ଭାରତୀୟ ଇ-ରିଟେଲ ବ୍ୟବସାୟରେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରଭିତ୍ତିକ କମ୍ପାନି ଆମାଜନ୍‌ ଏବଂ ୱାଲ୍‌ମାର୍ଟର ୭୫ରୁ ୮୦% ଅଂଶ ଥିବାବେଳେ ନୂଆ ଇ-କମର୍ସ ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ଉଭୟ କମ୍ପାନିର ଶେୟାର ମୂଲ୍ୟରେ ବଡ ଧରଣର ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଶୁକ୍ରବାର କାରବାର ବନ୍ଦ ହେବା ବେଳକୁ ଆମାଜନ୍‌ ଏବଂ ୱାଲ୍‌ମାର୍ଟର ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୩,୬୩,୧୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ହ୍ରାସ ଘଟିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।
ନାସ୍‌ଦାକ୍‌ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଆମାଜନ୍‌ର ଶେୟାର ମୂଲ୍ୟରେ ୫.୩୮% ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଫଳରେ ଏହା ୧୬୨୬.୨୩ ଡଲାର (ପାଖାପାଖି ୧,୧୫,୮୫୨ ଟଙ୍କା)କୁ ଖସିଆସିଛି । କମ୍ପାନିର ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ ୪୫.୨୨ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର (ପାଖାପାଖି ୩,୨୨,୧୪୭.୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା) ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ୱାଲ୍‌ମାର୍ଟର ଶେୟାର୍‌ ମୂଲ୍ୟ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ରେ ୨.୦୬% ହ୍ରାସ ଘଟି ୯୩.୮୬ ଡଲାର (ପାଖାପାଖି ୬,୭୦୦ ଟଙ୍କା)କୁ ଖସିଆସିଛି । କମ୍ପାନିର ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୫.୭ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର (ପାଖାପାଖି ୪୧,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା) ହ୍ରାସ ଘଟିଛି ।
ଶୁକ୍ରବାର କାରବାର ଶେଷ ହେବା ବେଳକୁ ଆମାଜନ୍‌ର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୭୯୫.୧୮ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର (ପାଖାପାଖି ୫୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଥିବାବେଳେ ୱାଲ୍‌ମାର୍ଟର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୨୭୨.୬୯ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର (ପାଖାପାଖି ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଥିଲା ।
ନୂଆ ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଆମାଜନ୍‌ର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାରବାରରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା । ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ କାରବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛି । ୨୦୧୮ ଡିସେମ୍ବରରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ତ୍ରୟମାସରେ ଆମାଜନ୍‌ର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନେଟ୍‌ ବିକ୍ରିରେ ୧୫% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଦେଇଛି, ଯାହାକି ୨୦୧୭ ସମାନ ସମୟରେ ୨୯% ଥିଲା । ଚଳିତ ମାସ ୱାଲ୍‌ମାର୍ଟ ଏହାର ତ୍ରୟମାସିକ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରିବ । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ନୀତିରେ ଉଭୟ ଆମାଜନ୍‌ ଏବଂ ଫ୍ଲିପ୍‌କାର୍ଟ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର