PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ଼ – କୁଣ୍ଢେଇଗୋଳା ଏଏସ୍ଆଇ ପରମାନନ୍ଦ ନାଏକ ନିଲମ୍ୱିତ , ଅଭିଯୋଗକାରିଣୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ନିଲମ୍ୱିତ କଲେ ଦେବଗଡ଼ ଏସ୍‌ପି ମନୋଜ କୁମାର ମହାନ୍ତି
  • ||
  • ଜେଲ୍‌ରେ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଓ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟସ୍କ କଏଦୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କୋଭିଡ୍‌ ଟିକା , ଅନୁରୋଧ କଲେ ଜେଲ୍‌ ଡିଜି
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ୍‌ ଦିବସ ଲାଗି ଆସନ୍ତା କାଲି ସ୍କୁଲ କଲେଜ୍ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କଲା ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ – ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୀଠରେ ହେବନି ଜାଗର ଯାତ୍ରା, କେବଳ ପୂଜକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ ନୀତିକାନ୍ତି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଅନୁଗୁଳର ଡିଡବ୍ଲୁଓ ଚାରୁଲତା ମଲ୍ଲିକ , ୪୯ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ୍‌ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୨୬ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି , କୋଭିଡ୍‌ ପରେ ମୋଦିଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ବାଲି ଚୋରା ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କଲା କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚର ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍ ଟିମ୍ । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଇବ୍ ନଦୀରୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଧରିଲା ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡ଼ିଗଲା ବସ୍‌ , ୩ ମୃତ ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଡ଼ଙ୍ଗରିଗୁଡ଼ା ନିକଟରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୨୦୫ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲଆଉଟ୍
  • ||
  • ଛତ୍ରପୁର: ସରକାରୀ ଜମିରେ ବେଆଇନ ଘର କରିଥିବା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉନ୍ମକ୍ତକାଣ୍ଡ,ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ସହ ସିଇଓଙ୍କୁ ପିଟିଲେ,
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଡୁଡୁକା ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଠାରୁ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ପଡ଼ିଲେ ହେମଗିର ବିଇଓ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ: କୁଜଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରୁ 700 ଗ୍ରାମ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାରାଦୀପ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଛତ୍ରପୁର ତାରାତାରିଣୀ ରାସ୍ତା ବଡଶଙ୍ଖ ନିକଟ ରେଳଲାଇନ ତଳେ ଶିଶୁର ମୁଣ୍ଡ- ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଠାବ, ବଳି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିରେ ଏମ୍‌ଓୟୁ ସ୍ବାକ୍ଷର, ମିତ୍ତଳ କରିବେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ
  • ||
  • ଓଡିଶା ସୀମାନ୍ତ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଟକଲୋ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଇନ ବିସ୍ପୋରଣରେ ଜାଗୁଆର ଫୋର୍ସର ତିନି ଯବାନ ଶହୀଦ, ଦୁଇ ଜଣ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର: ଟିଟିଲାଗଡରେ ବଡ଼ଧରଣର ଜିଏସଟି ଚଢଉ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ କରୁଛି ଏନ୍ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍
  • ||
  • ନନ୍ଦପୁର: ସାପ୍ତାହିକ ହାଟକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୧୨ ଆହତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହେବ ପୌର ନିର୍ବାଚନ, ଏ ନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି: ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା
  • ||
  • କଟକ: ସିଏମ୍‌ସି ବିକାଶ ଭବନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦମକଳ ବାହୀନି ନିଯୋଜିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ‘ହ୍ୟୁମାଲ୍’, ଅନେକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ‌
  • ||

ଚୀନ୍‌ ଥିଙ୍କ୍‌ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ: ଆମେରିକା ହିଁ ଅର୍ଥନୈତିକ ମହାଶକ୍ତି

ବେଜିଂ,୧୨ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥନୈତିକ ମହାଶକ୍ତି ରହିଆସିଛି । ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାନ୍ୟତା ବଜାୟ ରଖିବ ଆମେରିକା । ଏହାକୁ କେହି ମାତ୍‌ ଦେଇ ଆଗକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଚୀନ୍‌ ଏହାକୁ ଅତିକ୍ର୍ରମ କରି ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିର ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ସାଜିବ ବୋଲି ଯେଉଁ ଆକଳନ କରାଯାଉଥିଲା, ତାହା ଭୁଲ । ବରଂ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚୀନ୍‌ ଅର୍ଥନୀତି ଉଧେଇବ ନାହିଁ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଏହା ଗତି କରିବ । ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ଥିଙ୍କ୍‌ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଏଭଳି ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଛି । ଡେଭଲପ୍‌ମେଣ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ଅଫ୍‌ ଦ ଷ୍ଟେଟ୍‌ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ (ଡିଆର୍‌ସି) ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଆମେରିକା ଅର୍ଥନୀତିର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ୨୦୩୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ରହିବ । ଏବେ ବି ଏହା ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିର ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ସାଜିଛି ଏବଂ ୨୦୩୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍‌ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତି ଏହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍‌ ମୌଳିକ ଭାବେ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ପାଲଟିବ ବୋଲି ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ କହିଥିଲେ । ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ଏହି ସମ୍ଭାଷଣରେ ୨୦୩୫ ବେଳକୁ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୀତି କେଉଁ ସ୍ଥିତିରେ ରହିବ, ସେ ନେଇ କିଛି ଦର୍ଶାଯାଇନଥିଲା । ସେ ଦେଶର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ କଥା ଉଠାଇନଥିଲେ । ଡିଆର୍‌ସି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତି ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ମୁଖୀ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଆମେରିକା ପଛରେ ରହିବ । ଆମେରିକା ହିଁ ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥନୈତିକ ମହାଶକ୍ତି ଭାବେ ନିଜ ସ୍ଥାନ ଅତୁଟ ରଖିବ ।
ଆଗାମୀ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ଚାହିଦା ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିବ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହା ଇନ୍ଧନ ଯୋଗାଇବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଜାପାନ ଅର୍ଥନୀତି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡ଼ିବ । ଜାପାନ୍‌ ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନକୁ ଖସିଆସିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍‌ ଅର୍ଥନୀତି ରହିଛି । ସେହିଭଳି ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୭ଟି ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟରେ ଜର୍ମାନୀ ଏକମାତ୍ର ୟୁରୋପୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ । ଡିଆର୍‌ସି ରିପୋର୍ଟ ଆହୁରି ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଆମେରିକା ଯଦିଓ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅର୍ଥନୀତି ଭାବେ ନିଜ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିବ, କିନ୍ତୁ ‘ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ’ ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ଆମେରିକା ଓ ୟୁରୋପରୁ ଏସିଆକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବ । ଏସୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଫୋକସ୍‌କୁ ଆସିବେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତବର୍ଷ ଚୀନ୍‌ର ଜାତୀୟ ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ ୧୩.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଆମେରିକା ଅର୍ଥନୀତିର ଏହା ଦୁଇତୃତୀୟାଂଶ ଥିଲା ।