PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ : ରିଆମାଳ ରେଞ୍ଜ ନୁଆଁଡିହି ସେକ୍ସନ ଖିଲେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ବନ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷଣ: ମହାକାଶ ଆର୍ବଜନା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କଲା ଆମେରିକା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍, ୨୮।୩: ଭାରତର ଉପଗ୍ରହ ଭେଦୀ ମିଶାଇଲ  ଆଣ୍ଟି-ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ (ଏ-ସ୍ୟାଟ)ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଆମେରିକା  ଆଜି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଆମେରିକା କହିଛି ଭାରତ ଭାରତ ସହ ସୁସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଆମେରିକା ସର୍ବଦା ଚେଷ୍ଟିତ । ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସର୍ବଦା ଭାରତ ସହ ରହିଛି ଏବଂ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ମହାକାଶରେ ଭାରତକୁ ସହଯୋଗ କରିବ। ଦୁଇ ଦେଶ ସହଯୋଗ ଦିଗରେ ମିଳିତ ଭାବରେ କାମ କରିବ। କିନ୍ତୁ ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ଗୁଡ଼ିକ ମହାକାଶରେ ଆବର୍ଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଆମେରିକା। ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଅନ୍ୟ ଉପଗ୍ରହ ଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଘାତକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି।

source: https://www.patrika.com

ଆମେରିକାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ପ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ ଶାହାନାହାନ ଫ୍ଲୋରିଡା ଠାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ମହାକାଶରେ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଥିବା ଏ-ସ୍ୟାଟ୍  ମିସାଇଲ୍‌ର କୁପ୍ରଭାବ କ’ଣ ପଡ଼ିବ, ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେରିକା ତର୍ଜମା କରୁଛି। ତେବେ ମୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଗୋଟିଏ କଥା କହିବାକୁ ଚାହେଁ,  ଆମେ ସବୁ ମହାକାଶରେ ରହୁଛୁ, ଯେଉଁଠାକୁ ଯିବାକୁ ସମସ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କର ସ୍ବାଧୀନତା ରହିଛି, ତେଣୁ ମହାକାଶକୁ ଅଳିଆ କରିବାକୁ କେହି ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମହାକାଶ ଏମିତି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବା। ଭାରତର ନାମ ନନେଇ ସେ କହିଥିଲେ ଏ-ସ୍ୟାଟ୍ ନଷ୍ଟ କରିଥିବା ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ର ଧ୍ୱଂସାବଶେଷ ମହାକାଶରେ ଯଦି ରହୁଛି, ତେବେ ଏହା କେତେବେଳେ ଯେ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡ଼ିବ, ସେକଥା କେହି କହିପାରିବେ ନାହିଁ।  

source: http://news.mit.edu

ଆମେରିକାର ଏହି ଆଶଙ୍କାକୁ ନେଇ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ମହାକାଶରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆବର୍ଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ମହାକାଶର ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଯାହା ଅବଶେଷ ରହିବ ତାହା ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ନିଜକୁ ନିଜେ ପୃଥିବି ପୃଷ୍ଠକୁ ଚାଲିଆସିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର