PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ନୋଟିସ, ଘୁଞ୍ଚିଲା +୨ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: କାଠ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କା ଦେବାପରେ ଡିଜେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୯ ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • ସରେଣ୍ଡର୍ କଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ, ୩୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ରୋଡ୍‌ ରେଜ୍‌ ମାମଲାରେ ହୋଇଛି ବର୍ଷେ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ବିଏମ୍ସି ମେୟର ସୁଲୋଚନା ଦାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ଜଗନ୍ନାଥ ନଗରରେ ବୋମା ମାଡ଼
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୨୭ ମାସ ପରେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିଲେ ଆଜମ ଖାନ, ସ୍ଵାଗତ କଲେ ଶିବପାଳ ଯାଦବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସିବିଆଇ ପଞ୍ଝାରେ ପୁଣି ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ : ରେଲୱେ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ, ୧୭ଟି ଠିକଣାରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||

ଆଝାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକା-ଚୀନ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଜାତିସଂଘରେ ଅଣାଯିବ ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍, ୨୮।୩: ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଆଝାରକୁ ନେଇ  ଭାରତକୁ ଆମେରିକାର ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ଏବେ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ। ଏନେଇ ଆଜି ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ଚୀନକୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ଆମେରିକା କହିଛି ମାସୁଦ ଆଝାର ପାଇଁ ଚୀନ ଢାଲ ନହେଉ। ଆଗକୁ ଆଝାରକୁ ବିଶ୍ବ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଜାତିସଂଘର ସୁରଷା ପରିଷଦରେ ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିବ। ଆମେରିକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଚୀନ ବିରୋଧ କରିଛି। ଚୀନ କହିଛି ଆମେରିକା ଜାତିସଂଘର ଅଧିକାରକୁ କମ୍ କରୁଛି। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ବାରା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆହୁରି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ।

source: https://abpnews.abplive.in

ଆମେରିକା ଚୀନକୁ କଡା ନିନ୍ଦା କହିବା​‌ ସହ କହିଛ ଚୀନ ଦୋମୁହାଁ ନୀତିକୁ ବନ୍ଦ କରୁ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ନିଜ ଦେଶରେ ଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ପୀଡନ ଦେଉଛି ଓ ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଜାତିସଂଘରେ କଟକଣା ଲଗାଇବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜୁଛି ବୋଲି ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି।

source: http://knowledge.wharton.upenn.edu

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ମାସୁଦ ଆଝାରକୁ ବିଶ୍ବ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରିବା ନେଇ ଆମେରିକା ସହିତ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଚୀନ ନିଜର ଭିଟୋ ପାଓ୍ବାରକୁ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଆଝାରକୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଜୈଶ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିବା ପରେ ସାରା ବିଶ୍ବ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା। ଆମେରିକା, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଆଝାର ବିରୋଧରେ ବିଶ୍ବ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷିତ କରିବା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଚୀନ ପୁନର୍ବାର ତାକୁ ବଞ୍ଚାଇ ଦେଇଥିଲା।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର