PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ୟାସିନ ମଲିକକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଲେ ଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର : ଭବାନୀପାଲି ଠାରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା , ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କାରେ ୩ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , ମୃତକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳନାହିଁ
  • ||
  • କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ଏଣିକି କଳିଙ୍ଗା ଘାଟି ଦେଇ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ , ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଗ୍ରାମ୍‌ର ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ପାର୍କିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଢିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ହେଲ୍‌ପର୍ ମୃତ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଟିକେଟରୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ କପିଲ ସିବଲ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦରୁ ଛଡ଼ାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ, ତଳ ମୁଣ୍ଡର ୧୨ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍, ୬ ମୃତ ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଟାୟରାନୋସୋରର ନୂତନ ପ୍ରଜାତି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍,୨୫।୨: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଛୋଟ ଟାୟରାନୋସୋର ଏକ ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି।   ଯାହାଦ୍ବାରା ଟି-ରେକ୍ସର ବିକାଶ ସମ୍ପର୍କରେ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଜଣାପଡିବ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ କିଭଳି ଭାବରେ ଏହି ଛୋଟ, କ୍ଷୀପ୍ର ଓ ବିପଦଜନକ ଶିକାରୀର ବିକାଶ ହୋଇଛି। ଏହି ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ନାମ ମୋରେସ୍ ଇଣ୍ଟ୍ରିପେଡସ୍ ଯାହାକି ୯କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରହୁଥିଲେ। କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ ବାୟୋଲୋଜି ଜର୍ନାଲରେ ଟାୟରାନୋସେନାର ଏହି ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଛି। ଟି-ରେକ୍ସ ତୁଳନାରେ ମୋରସ୍ ଛୋଟ ଥିଲା।   ଟାୟରାନୋସୋର ଡାଇନୋସର ବଂଶର ଜୀବ ଅଟେ।  ଏହି ଜୀବଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଲୁପ୍ତ। ଏହାର ଜୀବାଶ୍ମ ଏବଂ ଅବଶେଷ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହା କ୍ରେଟାସିଅସ୍ ଯୁଗରେ ବାସ୍ କରୁଥିଲା।

ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ କୋଟିୟସ୍ ଟାୟରାନୋସୋରର ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆବିଷ୍କାର ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଣା ପ୍ରଜାତି। ଆମେରିକାର ଉତ୍ତର କାରୋଲିନା ଷ୍ଟେଟ୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଜୀବାଶ୍ମ ବିଜ୍ଞାନୀ ଲିଣ୍ଡସେ ଜାନେ କହିଛନ୍ତି   ମିଳିଥିବା ଜୀବାଶ୍ମରୁ ଜଣାପଡୁଛି ୧୫ କୋଟି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ଆଦିମ ଟାୟରାନୋସୋର ଥିଲା। ସେଭଳି ୮ କୋଟି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ଟାୟରାନୋସୋର ବିଶାଳ ଓ ସର୍ବଶ୍ରେ​‌ଷ୍ଠ ଶିକାରୀ ହୋଇଥିଲା। ମଝିରେ ଥିବା ୭ କୋଟି ବର୍ଷର ଯେଉଁ ଇତିହାସ ରହିଛି ସେଥିରେ ଟାୟରନୋସୋରରେ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ବିକାଶ ହୋଇଥିଲା। ଜୀବାଶ୍ମ ବିଜ୍ଞାନୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିନଥିଲେ।  ଜୋନୋ କହିଛନ୍ତି ଲୁଚି ଲୁଚି ଶିକାର କରୁଥିବା ଟାୟରାନୋସୋର ଏତେ ବର୍ଷ ଭିତରେ କିଭଳି ଦୁର୍ଦାନ୍ତ ଶିକାରୀ ପାଲଟିଗଲା? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ  ଏବେ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏକ ଦଶକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ଧାନ କରିବା ପରେ ଟାୟରାନୋସୋରର କିଛି ଦାନ୍ତ ଓ ଶରୀରର କିଛି ଅଂଶ ପାଇଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର