PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଟାୟରାନୋସୋରର ନୂତନ ପ୍ରଜାତି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍,୨୫।୨: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଛୋଟ ଟାୟରାନୋସୋର ଏକ ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି।   ଯାହାଦ୍ବାରା ଟି-ରେକ୍ସର ବିକାଶ ସମ୍ପର୍କରେ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଜଣାପଡିବ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ କିଭଳି ଭାବରେ ଏହି ଛୋଟ, କ୍ଷୀପ୍ର ଓ ବିପଦଜନକ ଶିକାରୀର ବିକାଶ ହୋଇଛି। ଏହି ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ନାମ ମୋରେସ୍ ଇଣ୍ଟ୍ରିପେଡସ୍ ଯାହାକି ୯କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରହୁଥିଲେ। କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ ବାୟୋଲୋଜି ଜର୍ନାଲରେ ଟାୟରାନୋସେନାର ଏହି ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଛି। ଟି-ରେକ୍ସ ତୁଳନାରେ ମୋରସ୍ ଛୋଟ ଥିଲା।   ଟାୟରାନୋସୋର ଡାଇନୋସର ବଂଶର ଜୀବ ଅଟେ।  ଏହି ଜୀବଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଲୁପ୍ତ। ଏହାର ଜୀବାଶ୍ମ ଏବଂ ଅବଶେଷ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହା କ୍ରେଟାସିଅସ୍ ଯୁଗରେ ବାସ୍ କରୁଥିଲା।

ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ କୋଟିୟସ୍ ଟାୟରାନୋସୋରର ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆବିଷ୍କାର ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଣା ପ୍ରଜାତି। ଆମେରିକାର ଉତ୍ତର କାରୋଲିନା ଷ୍ଟେଟ୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଜୀବାଶ୍ମ ବିଜ୍ଞାନୀ ଲିଣ୍ଡସେ ଜାନେ କହିଛନ୍ତି   ମିଳିଥିବା ଜୀବାଶ୍ମରୁ ଜଣାପଡୁଛି ୧୫ କୋଟି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ଆଦିମ ଟାୟରାନୋସୋର ଥିଲା। ସେଭଳି ୮ କୋଟି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ଟାୟରାନୋସୋର ବିଶାଳ ଓ ସର୍ବଶ୍ରେ​‌ଷ୍ଠ ଶିକାରୀ ହୋଇଥିଲା। ମଝିରେ ଥିବା ୭ କୋଟି ବର୍ଷର ଯେଉଁ ଇତିହାସ ରହିଛି ସେଥିରେ ଟାୟରନୋସୋରରେ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ବିକାଶ ହୋଇଥିଲା। ଜୀବାଶ୍ମ ବିଜ୍ଞାନୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିନଥିଲେ।  ଜୋନୋ କହିଛନ୍ତି ଲୁଚି ଲୁଚି ଶିକାର କରୁଥିବା ଟାୟରାନୋସୋର ଏତେ ବର୍ଷ ଭିତରେ କିଭଳି ଦୁର୍ଦାନ୍ତ ଶିକାରୀ ପାଲଟିଗଲା? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ  ଏବେ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏକ ଦଶକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ଧାନ କରିବା ପରେ ଟାୟରାନୋସୋରର କିଛି ଦାନ୍ତ ଓ ଶରୀରର କିଛି ଅଂଶ ପାଇଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର