ଆମେରିକାର ଦାବି : ଚାଇନା ‘ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ’ ରଖି ୱୁହାନର ଲ୍ୟାବରେ ତିଆରି କରିଥିଲା କରୋନା ଭାଇରସ

ଆମେରିକା ୧୭।୪ : ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ମହାମାରୀ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଯିବା ପରଠାରୁ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ଆମେରିକାର ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଚାଇନାର ୱୁହାନର ଏକ ଲ୍ୟାବରେ ନୋବେଲ କରୋନା ଭାଇରସ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହା ପଛରେ ଚୀନ୍‌ର ‘ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ’ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଦାବି କଣ ?

ପ୍ରକୃତରେ ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଫକ୍ସ ନ୍ୟୁଜ୍ ଗୁରୁବାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ୱୁହାନ୍ ଲ୍ୟାବରେ ଏହି ଭାଇରସ ଉତ୍ପାଦନ କରିଛି। ଏହା ପଛରେ ତାଙ୍କର ଏକ ‘ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ’ ଥିଲା। ଚ୍ୟାନେଲର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଏହାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆମେରିକାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପଛରେ ନାହାଁନ୍ତି।

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ କରୋନାଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ଯେ ଏହା ଏପରି ବିପଜ୍ଜନକ ଭାଇରସ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ ଏବଂ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଏହା ଆମେରିକାର ତୁଳନାରେ ଏଭଳି ଭାଇରସଙ୍କର ମୁକାବିଲା କରିପାରିବ। ଫକ୍ସ ନ୍ୟୁଜ୍ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରିଛି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଚୀନ୍‌ର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଏବଂ ଗୋପନୀୟ ଯୋଜନା।

ଏହି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଆରମ୍ଭରେ ଲ୍ୟାବରେ ଅଟକି ରହିବା ସହ ଜଡିତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ଅଧ୍ୟୟନ ଆହୁରି ଅନେକ ଜିନିଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମୁଖ୍ୟ କଥା ହେଉଛି ୱୁହାନର ବଜାରରେ ବ୍ୟାଟ୍ସ ବିକ୍ରି ହୋଇନଥିଲା, ଯେଉଁଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ବିସ୍ତାରକୁ ବିଚାର କରାଯାଇଛି।

କରୋନା ଭାଇରସ ବିସ୍ତାର ହେବା ପରେ ଚୀନ୍ ଆଉ ଏକ ଖରାପ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା। ସେ ଜାଣିଶୁଣି ପ୍ରାଣୀ ବଜାରରୁ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, ଯାହାଫଳରେ ଲ୍ୟାବରେ ଭାଇରସ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିଯୋଗକୁ ଦମନ କରାଯାଇପାରିବ। ଆମେରିକା ଏବଂ ଇଟାଲୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବୁଧବାର ଦିନ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱୋହାନଙ୍କ ଲ୍ୟାବରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ହଠାତ୍ କିମ୍ବା ଜାଣିଶୁଣି ବ୍ୟାପିଗଲା ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ କିପରି ବ୍ୟାପିଛି ଚାଇନାକୁ କହିବାକୁ ପଡ଼ିବ?

ଚୀନ୍ କହିଛି – ଲ୍ୟାବରେ ଭାଇରସ ତିଆରି କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି WHO କହିଛି

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଚୀନ୍ ଗୁରୁବାର ଏହାର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛି। ଚୀନ୍ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଜାଓ ଲିଜିଆନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ୱୁହାନଙ୍କ ଲ୍ୟାବରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ତିଆରି ହେବାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ CTBT ଚୁକ୍ତିନାମା ପାଳନ କରିବାକୁ ଦାବି ସତ୍ବେ ଚୀନ୍ ଗୁପ୍ତରେ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷା କରିଥାଇପାରେ। ଯଦିଓ ଏହାର କ୍ଷମତା କମ୍ ଅଟେ । ଏହି ଦାବି ହୁଏତ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ତିକ୍ତ କରିପାରେ । ବାସ୍ତବରେ, ଚୀନ୍‌ର ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ ସ୍ଥାନ ଲାପ୍ ନୁର ଗତ ବର୍ଷ ବହୁତ ଆଲୋଡ଼ନ ଦେଖାଇଥିଲା।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଫେସବୁକ୍ ଲଞ୍ଚ୍ କଲା ନୂଆ ସେବା, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ କରନ୍ତୁ ଚେକ୍

ଚିନ୍ତାର କଥା ! ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ କରୋନା ଟିକାରେ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ…

ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଲଗେଜ୍ ଚିନ୍ତା ଗଲା, ଏଣିକି ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ ସାମଗ୍ରୀ

କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ଏହି ‘ଛତୁ’–ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍‌ କମ୍ପାନୀ ତିଆରି କଲେ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟର

କରୋନା ଭୟରେ ଏହି ଦେଶରେ ବନ୍ଦ ହେଲା ମାଛ ମାର୍କେଟ୍, ଲାଗିଲା କର୍ଫ୍ୟୁ

ନବରାତ୍ରୀ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅଶ୍ଲୀଳ ପୋଷ୍ଟ, କ୍ଷମା ମାଗିଲା Eros Now