PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଗତସିଂପୁର ଜିଲାର ଢିଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ।
  • ||
  • କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବ ନାହିଁ, ଭାଇରସ୍ ତାହାର ଚରିତ୍ର ବଦଳାଇବ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖଣିରେ ଭାସୁଛି ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଗାନ୍ଧି ମାର୍ଗରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳିତ, ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ସ୍କୁଲ୍ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ୍ ନାହିଁ, ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇ ଭୋଟ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଘନ କୁହୁଡ଼ି, ୨୮ରୁ ଶୀତ ଲହରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ଦୁନିଆ ଦେଖିବ ଭାରତର ଶକ୍ତି
  • ||

ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଭାଇରସ୍‌ର ବିପଦ ! ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ମଣିଷ ଦେହରେ ହେଲା ଚିହ୍ନଟ, ଆତଙ୍କରେ ବିଶ୍ବବାସୀ…

ବେଜିଂ: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆଉ ଏକ ଖରାପ ଖବର ଏବେ ଆସିଛି । ଚାଇନାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମଣିଷ ମାନଙ୍କ ଠାରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗ (NHC) ଜଣେ ୪୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁର H10N3 ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଥିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି । ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଚାଇନାର ଜିଆଙ୍ଗସୁ ପ୍ରଦେଶର ବାସିନ୍ଦା । ଜ୍ୱର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ପରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୮ରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି NHC କହିଛି । ଏକ ମାସ ପରେ, ଅର୍ଥାତ୍ ୨୮ ମଇରେ, ଏଥିରେ H10N3 ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ମିଳିଲା ।

ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗ (NHC) ପୀଡିତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି । କିନ୍ତୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ କୁକୁଡ଼ା ମାନଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ତଥାପି, NHC କହିଛି ଯେ H10N3 ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହାକୁ ବଡ଼ ଆକାରରେ ବିସ୍ତାର କରିବାର ବିପଦ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଅଟେ । ପୀଡିତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିର ରହିଛି ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେବେ ।

NHC ଅନୁଯାୟୀ, ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷାରେ କେହି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି । ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉକି ଯେ ଚାଇନାରେ ଏଭିଆନ୍ ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଯଥା ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁର ଅନେକ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ମଣିଷକୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବିଶେଷ କରି କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ H10N3 ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କୌଣସି ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ଦେହରେ ମିଳି ନଥିଲା । ଚାଇନାରେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ମାମଲା ।