ମନୋବଳ ବଢ଼ାଇଲେ ଅମିତ ଶାହ: ପୁରୀ ଜନଜାତି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହା ଅଧିବେଶନ ଉପରେ ଆଖି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୦ ।୧(ବୁରୋ): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୩ ଥର ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଲେ । ମାତ୍ର ନବୀନ ଓ ବିଜେଡି ଉପରେ କମ୍‌ ଆକ୍ରମଣ କଲେ, କଂଗ୍ରେସକୁ ବେଶୀ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କଲେ । ମୋଦିଙ୍କର ନବୀନଙ୍କ ପ୍ରତି ଏମିତି କୋହଳ ମନୋଭାବ ଦେଖି ତାଜୁବ୍‌ ହୋଇଗଲେ ବିଜେପି ନେତା ଓ କର୍ମୀ । ମାତ୍ର ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍‌ ଶାହଙ୍କ ସାଲେପୁର ଗସ୍ତ ଦଳକୁ ଟିକେ ଜୋସ୍‌ ଦେଇଛି । ଶାହ ଯଦିଓ ବେଶୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭିତରକୁ ଯାଇନାହାନ୍ତି ମାତ୍ର ବିଜେଡି ଓ ନବୀନଙ୍କୁ ଶାଣିତ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଶାହଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ମନୋବଳ ବଢ଼ାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୩ରେ ଶାହ ପୁଣି ପୁରୀ ଆସୁଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ଏ ଗସ୍ତ ଉପରେ ଦଳ ଓ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ମହଲର ନଜର ରହିଛି ।
ଆସନ୍ତା ୨ ଏବଂ ୩ ରେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ପୁରୀଠାରେ ହେବ ଦୁଇଦିନିଆ ବିଜେପି ଜନଜାତି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହାଅଧିବେଶନ । ମହାଅଧିବେଶନର ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବେ ଶାହ । ପୁରୀ ମହାଅଧିବେଶନ ନେଇ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟାରେ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହି ବୈଠକରେ ବିଭିନ୍ନ ସାଂଗଠନିକ ଋଣନୀତି ସଂର୍ପକରେ ଆଲୋଚନା ହେବ । ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ୫ ହଜାରରୁ ଉଧ୍ୱର୍ ପ୍ରତିନିଧି ସାମିଲ ହେବା ସହ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଆଦିବାସୀ ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଧାୟକ, ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷମାନେ ଯୋଗଦେବେ । ୨ରେ ଆସାମ ଓ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରାର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୩ରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ହକ୍‌ ପାଇଁ “ଆଦିବାସୀ ଅଧିକାର ରାଲି’ ଆୟୋଜିତ ହେବ । ରାଲିକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଅମିତ ଶାହ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ଏହି ଅବସରରେ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଉଧ୍ୱର୍ ଆଦିବାସୀ ନିଜ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦାବି ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଜନଜାତି ବିରୋଧୀ ନୀତିକୁ ବିରୋଧ କରିବେ ବୋଲି ଜନଜାତି ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାମ ବିଚାର ନେତମ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଜନଜାତିଙ୍କର ଅଧିକାରକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେବା, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଣୟନ କରିଥିବା ଯୋଜନାକୁ ସଠିକ୍‌ ଭାବରେ ଲାଗୁ କରାଇ ନଦେବା ଏବଂ ଜନଜାତି ଆଦିବାସୀଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଆଲୋଚନା ହେବ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆଦିବାସୀ ଅଧିକାର ର‌୍ୟାଲିର ପୋଷ୍ଟର ରିଲିଜ ହୋଇଛି ।
ଶ୍ରୀ ନେତମ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି, ଦୀର୍ଘ ୧୯ ବର୍ଷ ଶାସନରେ ରହି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜନଜାତିଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିନାହାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ଗାଁ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ରହିଛି । ସେହି ଗାଁକୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାନ୍ୟତା ମିଳିନାହିଁ । ଅଧିକାଂଶ ଜନଜାତି ଅଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତା, ପାଣି, ବିଜୁଳି ପହଞ୍ଚିନାହିଁ । ମୋଦି ସରକାର ଗରିବ ଜନଜାତି ଲୋକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶରେ ୬୦୦ ଏକଲବ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଏଥିରୁ ୯୨ ଏକଲବ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳଛି । ଜନଜାତିଙ୍କୁ ଜମି ନଦେଇ କେବଳ ମିଛ ପଟ୍ଟା ଦେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବାହାବା ନେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି । ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବିଧାୟକ ରବି ନାଏକ, ରାଜ୍ୟ ଉପ ସଭାନେତ୍ରୀ ସୁକେଶୀ ଓରାମ, ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ଓ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଅନନ୍ତ ନାୟକ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ମୋହନ ମାଝୀ, କାଳିରାମ ମାଝୀ ଏବଂ ଡ. ପ୍ରିୟବ୍ରତ ମାଝୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ପାଇଖାନାରେ କଟୁଛି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ

ବ୍ୟୋମକେଶ ରାୟଙ୍କୁ ବିଜୁ ଯୁବ ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି, ଦେବୀ ରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ବିଜୁ ଛାତ୍ର ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି ଦାୟିତ୍ୱ

ଓଡ଼ିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଇଲେ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିଜ୍ଞାନ ପୁରସ୍କାର

ତଣ୍ଡ ଗଣିଲେଣି ୬୦୯୨୯ ଜଣ -ନିୟମ ଫାଙ୍କିଥିବା ୧୨୬ ଦୋକାନ ସିଲ୍‌, ଅମାନିଆଙ୍କୁ ସାବାଡ୍‌ କରୁଛି ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ୱାଡ୍‌

ବିଧାନସଭା କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ – ୧୩୬ ପଜିଟିଭ୍

ତେଜସ୍ୱୀ ସୂର୍ଯ୍ୟା ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ