PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଅମିତ୍ ଶାହ କହିଲେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ମଲେ ୨୫୦ ଆତଙ୍କୀ: ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ହେଲାନି ହଜମ, କଲେ ପ୍ରଶ୍ନବାଣ

source:www.indiatoday.in

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୪/୩: ପାକିସ୍ତାନର ବାଲାକୋଟରେ ପଶି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଛି । ଏହି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ କେତେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଲେ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି । ଅନେକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ୍ସ ଅନୁସାରେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ଯ କୁହାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ଯା ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବିଜେପି ଅଧ୍ଯକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ଏନେଇ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅମିତ ଶାହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାୟୁସେନାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ୨୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମରିଛନ୍ତି ।

ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଏହି ବୟାନ ଉପରେ ଏବେ ରାଜନୀତି ଜୋର୍ ଧରିଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ଯମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ମଧ୍ଯ ଶାହଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଣ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ସେନାଙ୍କ ବୟାନ ଉପରେ ଭରସା ନାହିଁ ? କଣ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଅନୁସାରେ ସେନା ମିଛ କହୁଛନ୍ତି ? ସେନା ସଫା ସଫା କହିଥିଲେ ଯେ କେହି ମରିନାହାନ୍ତି କିମ୍ବା କେତେ ମରିଛନ୍ତି ତାହା କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ନିର୍ବାଚନରେ ନିଜ ଫାଇଦା ପାଇଁ ଅମିତ ଶାହ ଓ ବିଜେପି ସେନାକୁ ମିଛୁଆ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ଦେଶ ସେନା ଉପରେ ଭରସା କରେ । କଣ ଅମିତ ଶାହ ଓ ବିଜେପି ସେନା ଉପରେ ଭରସା ନାହିଁ ?

ଗୁଜରାତର ଅହମଦାବାରେ ଏକ ରାଲିରେ ନିଜ ଭାଷଣ ସମୟରେ ଅମିତ ଶାହ କହିଥିଲେ ଯେ ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ଏଥର ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ହେଲା । ପୁଲୱମା ଆତଙ୍କୀ ହମଲାର ୧୩ ଦିନରେ ମୋଦିସରକାରଙ୍କ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ୨୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କୀ ମଲେ ।

ଅମିତ ଶାହ କହିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ପାକିସ୍ତାନ କବଜାରେ ରହିଲେ, ସେତେବେଳେ ଲୋକେ ଆଲୋଚନା କରିବାରେ ଲାଗିଲେ, କିନ୍ତୁ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ ତ ଜଣେ ଯବାନ ଅନ୍ଯ ଏକ ଦେଶରେ ଧରା ପଡିଯାଇପାରେ । ଶାହ କହିଲେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ଏମିତି ଥିଲା ଯେ ବିଶ୍ୱରେ ଯଦି ସବୁଠାରୁ କୌଣସି ଯୁଦ୍ଧ କଏଦୀ ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରିଆସିଥାଏ ତେବେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଅଭିନନ୍ଦନ ।

ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ବୟାନରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମନିଷ ତିୱାରୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାୟୁସେନା ଅଧିକାରୀ କୌଣସି ବି ପ୍ରକାର ଆକଳନ ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ, ତେବେ ଅମିତ ଶାହ କେମିତି ଏହି ବୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି । କଣ ଏହା ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ସହିତ ରାଜନୀତି ଯୋଡିବା ନୁହେଁ ?

ମନିଷ ତିୱାରୀଙ୍କ ବ୍ଯତୀତ କପିଲ ସିବ୍ବଲ ମଧ୍ୟ ମୋଦି ସରକାର ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଖବରକାଗଜ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ବାଲାକୋଟରେ କିଛି ହୋଇନି, ତେବେ ସେମାନେ କଣ ପାକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକ ?

୨୬ ଫେବୃୟାରୀରେ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପଶି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ଆଡାସ୍ଥଳୀକୁ ଧ୍ୱସଂ କରିଥିଲେ । ବାୟୁସେନା ନିଜ ବୟାନରେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ଯ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା, ଟାର୍ଗେଟ୍ ଧ୍ୱସଂ ହୋଇଥିଲା, ତେବେ କିଛି ଆକଳନ ଜାରି କରାଯାଇନଥିଲା ।

ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ଅନେକ ବିରୋଧୀ ପାର୍ଟିର ନେତାମାନେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକର ପ୍ରମାଣ ମାଗିସାରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗବିଜୟ ସିଂହ ରବିବାର ନିଜ ବୟାନରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁଭଳି ଆମେରିକା ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନକୁ ମାରିଥିବାର ପ୍ରମାଣ ଦେଖାଇଥିଲା, ସେହିଭଳି ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ଯ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକର ପ୍ରମାଣ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ଯ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ପ୍ରମାଣ ଦେବାପାଇଁ କହିଥିଲେ । ତେବେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇସାରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ।

ରବିବାର ପାଟଣା ରାଲିରେ ପିଏମ୍ ମୋଦି କହିଥିଲେ ଯେ ବିରୋଧୀ କିଛି ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି, ଯାହା ଫଳରେ ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦ, ମିଡିଆକୁ ଫାଇଦା ମିଳୁଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ଯେ ଏଭଳି ବୟାନ ମାଧ୍ୟମରେ ସେନାଙ୍କ ମନୋବଳ ଦୁର୍ବଳ କରାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର