PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଲାଇନରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନେଇ ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: କପଡ଼ା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟରେ ଅଟୋ ସହ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସାମନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୭୫୭ ଜଣ ପଜିଟିଭ, ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର : ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ସ୍କୁଟି, ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରେଙ୍ଗାଲି : ହାଇୱାରେ ପିଟିହେଲା କାର୍‌ : ମା’ ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ବସିବ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, କୋଭିଡ୍‌ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସନ୍ତା ୪ରୁ ୫ଦିନ ପାଗ ଶୁଖିଲା, ବଢ଼ିବ ତାତି, ଆଜି କାଁ ଭାଁ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୁନ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ତିନିପର୍ବ
  • ||

ଅମିତ୍ ଶାହ କହିଲେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ମଲେ ୨୫୦ ଆତଙ୍କୀ: ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ହେଲାନି ହଜମ, କଲେ ପ୍ରଶ୍ନବାଣ

source:www.indiatoday.in

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୪/୩: ପାକିସ୍ତାନର ବାଲାକୋଟରେ ପଶି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଛି । ଏହି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ କେତେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଲେ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି । ଅନେକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ୍ସ ଅନୁସାରେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ଯ କୁହାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ଯା ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବିଜେପି ଅଧ୍ଯକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ଏନେଇ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅମିତ ଶାହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାୟୁସେନାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ୨୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମରିଛନ୍ତି ।

ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଏହି ବୟାନ ଉପରେ ଏବେ ରାଜନୀତି ଜୋର୍ ଧରିଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ଯମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ମଧ୍ଯ ଶାହଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଣ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ସେନାଙ୍କ ବୟାନ ଉପରେ ଭରସା ନାହିଁ ? କଣ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଅନୁସାରେ ସେନା ମିଛ କହୁଛନ୍ତି ? ସେନା ସଫା ସଫା କହିଥିଲେ ଯେ କେହି ମରିନାହାନ୍ତି କିମ୍ବା କେତେ ମରିଛନ୍ତି ତାହା କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ନିର୍ବାଚନରେ ନିଜ ଫାଇଦା ପାଇଁ ଅମିତ ଶାହ ଓ ବିଜେପି ସେନାକୁ ମିଛୁଆ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ଦେଶ ସେନା ଉପରେ ଭରସା କରେ । କଣ ଅମିତ ଶାହ ଓ ବିଜେପି ସେନା ଉପରେ ଭରସା ନାହିଁ ?

ଗୁଜରାତର ଅହମଦାବାରେ ଏକ ରାଲିରେ ନିଜ ଭାଷଣ ସମୟରେ ଅମିତ ଶାହ କହିଥିଲେ ଯେ ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ଏଥର ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ହେଲା । ପୁଲୱମା ଆତଙ୍କୀ ହମଲାର ୧୩ ଦିନରେ ମୋଦିସରକାରଙ୍କ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ୨୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କୀ ମଲେ ।

ଅମିତ ଶାହ କହିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ପାକିସ୍ତାନ କବଜାରେ ରହିଲେ, ସେତେବେଳେ ଲୋକେ ଆଲୋଚନା କରିବାରେ ଲାଗିଲେ, କିନ୍ତୁ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ ତ ଜଣେ ଯବାନ ଅନ୍ଯ ଏକ ଦେଶରେ ଧରା ପଡିଯାଇପାରେ । ଶାହ କହିଲେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ଏମିତି ଥିଲା ଯେ ବିଶ୍ୱରେ ଯଦି ସବୁଠାରୁ କୌଣସି ଯୁଦ୍ଧ କଏଦୀ ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରିଆସିଥାଏ ତେବେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଅଭିନନ୍ଦନ ।

ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ବୟାନରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମନିଷ ତିୱାରୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାୟୁସେନା ଅଧିକାରୀ କୌଣସି ବି ପ୍ରକାର ଆକଳନ ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ, ତେବେ ଅମିତ ଶାହ କେମିତି ଏହି ବୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି । କଣ ଏହା ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ସହିତ ରାଜନୀତି ଯୋଡିବା ନୁହେଁ ?

ମନିଷ ତିୱାରୀଙ୍କ ବ୍ଯତୀତ କପିଲ ସିବ୍ବଲ ମଧ୍ୟ ମୋଦି ସରକାର ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଖବରକାଗଜ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ବାଲାକୋଟରେ କିଛି ହୋଇନି, ତେବେ ସେମାନେ କଣ ପାକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକ ?

୨୬ ଫେବୃୟାରୀରେ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପଶି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ଆଡାସ୍ଥଳୀକୁ ଧ୍ୱସଂ କରିଥିଲେ । ବାୟୁସେନା ନିଜ ବୟାନରେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ଯ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା, ଟାର୍ଗେଟ୍ ଧ୍ୱସଂ ହୋଇଥିଲା, ତେବେ କିଛି ଆକଳନ ଜାରି କରାଯାଇନଥିଲା ।

ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ଅନେକ ବିରୋଧୀ ପାର୍ଟିର ନେତାମାନେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକର ପ୍ରମାଣ ମାଗିସାରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗବିଜୟ ସିଂହ ରବିବାର ନିଜ ବୟାନରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁଭଳି ଆମେରିକା ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନକୁ ମାରିଥିବାର ପ୍ରମାଣ ଦେଖାଇଥିଲା, ସେହିଭଳି ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ଯ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକର ପ୍ରମାଣ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ଯ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ପ୍ରମାଣ ଦେବାପାଇଁ କହିଥିଲେ । ତେବେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇସାରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ।

ରବିବାର ପାଟଣା ରାଲିରେ ପିଏମ୍ ମୋଦି କହିଥିଲେ ଯେ ବିରୋଧୀ କିଛି ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି, ଯାହା ଫଳରେ ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦ, ମିଡିଆକୁ ଫାଇଦା ମିଳୁଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ଯେ ଏଭଳି ବୟାନ ମାଧ୍ୟମରେ ସେନାଙ୍କ ମନୋବଳ ଦୁର୍ବଳ କରାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର