PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ : ରିଆମାଳ ରେଞ୍ଜ ନୁଆଁଡିହି ସେକ୍ସନ ଖିଲେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ବନ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

‘ମିଶନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ’ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ପହଞ୍ଚିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍ ଶାହ, କହିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ରାଜ୍ୟରେ ଆଣିଛନ୍ତି ଆଇନ୍‌ର ସଂସ୍କାର…

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଆଜି (ରବିବାର) ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଆସିଛନ୍ତି । ଅମିତ ଶାହା ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଫରେନସିକ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଭୁମି ପୂଜନ କରିଥିଲେ । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ମିର୍ଜାପୁରରେ ବିନ୍ଦୁଚାଲ କରିଡରର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବେ। ଆଜିର ଦିନରେ ୟୁପି ଅନେକ ଉପହାର ପାଇପାରିବ । ସୂଚନା ଥାଉକି ଫୋରେନସିକ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଭୁମି ପୂଜନ ସମୟରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ସିଏମ୍ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି ହୋଇଛି । ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଫରେନସିକ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ସରୋଜିନୀ ନଗରରେ ୫୦ ଏକର ଜମିରେ ୨୦୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ହେବ।  ଏଥିରେ ୧୪ ଟି ଲ୍ୟାବ୍ ରହିବ ।

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଆଜି ବାରାଣାସୀ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ଏବଂ ସେଠାରେ ପ୍ରଭୁ କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କରିବେ । ଅମିତ ଶାହା ରାତି ପ୍ରାୟ ୩ ଟାରେ ମିର୍ଜାପୁରରେ ପହଞ୍ଚିବେ । ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଅବଧି ହେତୁ ମୁଁ ବହୁତ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୟୁପି ଆସି ନଥିଲି, କିନ୍ତୁ ତୁମ ପାଇଁ ମୋ ହୃଦୟରେ ବହୁତ ଆନନ୍ଦ ଅଛି ।  ଆଜି ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନ୍ୟ ତିଲକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବାର୍ଷିକୀ । ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି । ତାଙ୍କର ବଳିଦାନ ଅନେକ ପିଢି ଭୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ । ସେ ପ୍ରଥମେ କହିଥିଲେ ଯେ ସ୍ୱାଧୀନତା ମୋର ଜନ୍ମ ଅଧିକାର ।

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୩ ରୁ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬ ବର୍ଷ ଧରି ମୁଁ ୟୁପିରେ ପାର୍ଟି ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା-ଜିଲ୍ଲା ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଥିଲେ, ଦିନ ଦ୍ବିପ୍ରହରରେ ଗୁଳିମାଡ କରୁଥିଲେ । ଜମି ମାଫିଆମାନେ ଜମି ଦଖଲ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୭ ରେ ବିଜେପି ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ଆଣିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲା । ଆଜି ମୁଁ ଗର୍ବର ସହିତ କହିପାରିବି ଯେ ସିଏମ ଯୋଗୀ ୟୁପିର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଦେଶର ଅଗ୍ରଭାଗକୁ ନେବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସହଜ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଭୂମିରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ। ବିଜେପି ଏହା କରିଛି, ସାଧାରଣ ଲୋକ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗରୀବଙ୍କ ଘରେ ଶୌଚାଳୟ ତିଆରି କରିବା ହେଉ, ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଉ କିମ୍ବା ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ବିତରଣ ହେଉ, ଯୋଗୀ ଜିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅନେକ ଭଲ କାମ କରାଯାଇଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୋଗୀ ସରକାର କରୋନାର ଉଭୟ ଲହରରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଟୀକାକରଣ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣରେ ୟୁପି ମଧ୍ୟ ଆଗରେ ରହିଛି । ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପିର ନିୟମ କୌଣସି ପରିବାର କିମ୍ବା କୌଣସି ଜାତି ପାଇଁ ନୁହେଁ । ୟୁପି ସରକାର ସମସ୍ତଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ଏହି ଫରେନସିକ୍ ଲ୍ୟାବରେ ଡିଏନ୍ଏ ପରୀକ୍ଷଣର ସୁବିଧା ସବୁଠାରୁ ଆଧୁନିକ ଅଟେ । ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଫରେନସିକ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ନିର୍ମାଣ ହେବ ।