Cyclone Amphan: ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା, ହାଇ ଆଲର୍ଟରେ ଏହିସବୁ ରାଜ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୧୮।୫ : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଆମ୍ଫାନ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟରେ ପରିଣତ ହେଉଛି। ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଏକ ଭୟଙ୍କର ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରବଳ ପବନ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ଏବଂ ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ତରଙ୍ଗ ବଢ଼ିପାରେ । ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକ, ବାଲେଶ୍ବର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଗଞ୍ଜାମ, ଜଗତ୍ସିଂହପୁର, ଗଜପତି, ନୟାଗଡ଼, କଟକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଖୁରଡା ଏବଂ ପୁରୀର ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସର୍ତ୍ତକ ରହିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ତାମିଲନାଡୁରେ ମଧ୍ୟ ଆମ୍ପାନର ବିପଦ ବଢ଼ିଛି। ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରବଳ ପବନ ହେତୁ ଶହ ଶହ ଗଛ ପଡିଥିଲା ​​ଏବଂ ବହୁ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। କୋଏମ୍ବାଟୁର ସମେତ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗଛ ପଡ଼ିବାର ଖବର ରହିଛି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (SRC) ପି.କେ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମେ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଚାରିଟି ଜିଲ୍ଲା ଜଗତ୍ସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ବାଲାସୋର ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛୁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଷ୍ଟର୍ମର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରାୟ ୧୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ନେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଓଡ଼ିଶାରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ପ୍ରଭାବ ପରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଜଳ ଯୋଗାଣ, ରାସ୍ତା ସଫା କରିବା, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ରିଲିଫ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରୀ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମର ୫୬୭ ସାଇକ୍ଲୋନ ଏବଂ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ଅଛି । ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ରଖାଯାଇପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୭୦୯୨ ବିଲ୍ଡିଂର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ଲୋକଙ୍କୁ ରଖିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ କମ୍ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

ସାଇକ୍ଲୋନି ‘ଆମ୍ଫାନ୍’ର ବିପଦକୁ ଅନୁଭବ କରି ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ଫୋର୍ସ (ଏନଡିଆରଏଫ୍) ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୧୭ ଟି ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅନେକଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖାଯାଇଛି। NDRF ର ଏକ ଟିମ୍ ପ୍ରାୟ ୪୫ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ । NDRF ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏସ ଏନ୍‌ ପ୍ରଧାନ ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଏନଡିଆରଏଫ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ ଆମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ଏଜେନ୍ସି ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଛୁ।’

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ NDRF ର ୭ଟି ଟିମ୍ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଓଡିଶା ଜିଲ୍ଲା – ଦକ୍ଷିଣ ୨୪ ପରଗାନା, ଉତ୍ତର ୨୪ ପରଗାନା, ପୂର୍ବ ମିଡନାପୁର, ପଶ୍ଚିମ ମିଡନାପୁର, ହାଓ୍ବଡା ଏବଂ ହୁଗଲି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନ୍ୟ ଦଳ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୁରୀ, ଜଗସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକ୍, ବାଲେଶ୍ବର ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଏହି ଦେଶର ରାଜା ନିଜ କୁକୁରକୁ କଲେ ଏୟାରଫୋର୍ସ ଚିଫ୍,୨୦ ସେକ୍ସ ସୋଲଜରଙ୍କ ସହ ବିଦେଶରେ ବିତାଉଛନ୍ତି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ

ଭାରତକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଲା ଗୃହମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, କେବଳ ଏମାନଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରହିଛି କଟକଣା

ଇଜ୍ଜତ ନେବି ବଦନାମ୍ କରିବି ‘ଶହେ କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ଏମିତି ଧମକ ଦେଉଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ’ ଅଥଚ- ଆତଙ୍କିତ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳୁନି ପୋଲିସ୍ ସୁରକ୍ଷା

ପରିବା କ୍ଷେତରୁ ବଜାର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଦାମ ହେଇଯାଉଛି ଦୁଇଗୁଣା, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ’ ରହିଛି କାରଣ…

ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନର ସତ୍ୟାଗ୍ରହ , ଦାବି ପୂରଣ ନହେଲେ ସବୁ ଅଚଳ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ…

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ- ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତରେ ବଙ୍ଗଳାର ରହିଛି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା