PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଦ୍ମପୁର ପୁଲିସକୁ ମିଳିଲା ବଡ ସଫଳତା- ୬୦ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୫ ଗିରଫ, ଦୁଇଟି କାର୍ ଜବତ
  • ||
  • ଯୁବନେତା ସବ୍ୟସାଚୀ ମହାପାତ୍ର ବିଜେଡିରୁ ନିଲମ୍ବିତ – ଦଳ ବିରୋଧରେ ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ଓ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଆଚରଣର ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଜେଲ୍‌ ଯିବେନି ଅନିଲ, ପରିଶୋଧ କଲେ ୪୬୨ କୋଟି

source:www.jagran.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮ା୩(ଏଜେନ୍ସି):ଜେଲ୍‌ ଯିବେନି ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ସ(ଆର୍‌କମ୍‌) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନି । ସ୍ୱିଡେନ୍‌ଭିତ୍ତିକ ଟେଲିକମ୍‌ ଉପକରଣ ନିର୍ମାତା ଏରିକ୍‌ସନ୍‌କୁ ୪୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରି ଅନିଲଙ୍କ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡକୁ ଅଟକାଇଦେଇଛି ଆର୍‌କମ୍‌ । ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ଯଦି ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ ସୁଦ୍ଧା ଆର୍‌କମ୍‌ ଏରିକ୍‌ସନ୍‌କୁ ଏହାର ବକେୟାରାଶି ଶୁଝି ନ ଥାନ୍ତା ତା’ହେଲେ ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନି ଜେଲ୍‌ ଯାଇଥାନ୍ତେ । ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରୁ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ଶେଷରେ ଆର୍‌କମ୍‌ ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରି ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ର ମୁହଁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ଦୁଇ କମ୍ପାନି ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଆଇନଗତ ବିବାଦର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି । ଆର୍‌କମ୍‌ର ଅର୍ଥ ପରିଶୋଧକୁ ନେଇ ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ର ଓକିଲ ସୋମବାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

ଯଦି ଆର୍‌କମ୍‌ ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରି ନ ଥାନ୍ତା ତା’ହେଲେ ଅନିଲ ୩ ମାସ ପାଇଁ ଜେଲ ଯାଇଥାନ୍ତେ । ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଦାଏର୍‌ କରାଯାଇଥିବା ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ମାମଲାରେ ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଅନିଲ୍‌ଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ଅନିଲ୍‌ ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରୁ ନ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ଦାଏର୍‌ କରିଥିଲା । ଏହାର ଶୁଣାଣି କରି କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ୪ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ ନ କଲେ ଆର୍‌କମ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନି, ରିଲାଏନ୍ସ ଇନ୍‌ଫ୍ରାଟେଲ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଛାୟା ଭିରାନି ଏବଂ ରିଲାଏନ୍ସ ଟେଲିକମ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସତୀଶ ସେଠ୍‌ ଜେଲ ଯିବେ ।

ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ ଏବଂ ଆର୍‌କମ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼େଇ ସେତେବେଳେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ ୨୦୧୭ରେ ଆର୍‌କମ୍‌ ବିରୋଧରେ ଦେବାଳିଆ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲା । ଆର୍‌କମ୍‌ର ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଦେଶବାପୀ ଏହାର ନେଟ୍‌ୱର୍କର ଦେଖାରେଖା ପାଇଁ ୨୦୧୩ରେ ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ ଏହା ସହ ଏକ ୭ ବର୍ଷିଆ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲା । ଏ ବାବଦ ଆର୍‌କମ୍‌ ଉପରେ ଏହାର ପାଖାପାଖି ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବକେୟା ଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ମାମଲା ଜାତୀୟ କମ୍ପାନି ଆଇନ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ(ଏନ୍‌ସିଏଲ୍‌ଟି) ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲା । ପରେ ଏହା ଜାତୀୟ କମ୍ପାନି ଆଇନ ଆପିଲେଟ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ(ଏନ୍‌ସିଏଲ୍‌ଏଟି) ନିକଟକୁ ଗଲା । ଏହା ପରେ ମାମଲା ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଗଲା । ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ର ବକେୟା ରାଶି ପୈଠ କରିବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଆର୍‌କମ୍‌କୁ ଦୁଇଟି ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଦେଇଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ଆର୍‌କମ୍‌ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନି ଏବଂ ଆର୍‌କମ୍‌ର ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ସହଯୋଗୀ କମ୍ପାନିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ମାମଲା ଦାଏର୍‌ କଲା । ୪୬,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ବୋଝରେ ବୁଡିଥିବା ଆର୍‌କମ୍‌ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓକୁ ଏହାର ଆସେଟ୍‌ଗୁଡିକୁ ବିକ୍ରି କରି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ କରିବାର ନିକଟତର ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ବାଧକ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ସେ ଯାହା ହେଉ ପରିଶେଷରେ ଆର୍‌କମ୍‌ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ଏବଂ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡରୁ ଅନିଲ୍‌ଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର