PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁମୁଡିବନ୍ଧ: ଗାଈକୁ ବଞ୍ଚାଇଲା, ଛେଳି ପଲ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ମାଲ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଓଲଟିବାରୁ କ୍ୟାବିନ୍‌ରେ ପଶିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ହେଲ୍ପର୍
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ପାଞ୍ଚ ପରିବାରର ୫ ବଖରା ଘର, ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଜେଇଇର ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍, ବିଡ଼ିଏସ୍ କାଉନସେଲିଂ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭାରେ ୩ କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍ ପାରିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: କାନଝରୀ ଡ୍ୟାମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗତକାଲି ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ…
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼: ନିୟମଗିରି ପାହାଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର, ଡିସେମ୍ବର ୨ ରୁ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଏଲଜିଏ ସପ୍ତାହ ପାଳନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ସପ୍ତାହେ ହେଲା ଶାଶୂ ଘର ଆଗରେ ତପସ୍ୱିନୀ: ସ୍ୱାମୀ ଘରକୁ ଯିବେ କି ନାହିଁ ଆଜି କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୪/୫ରେ ଆନ୍ଧ୍ର କିମ୍ବା ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଛୁଇଁପାରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ୩ରୁ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ,
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍‌, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ପଇତାଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ମନା
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବାବା ଚନ୍ଦନେଶ୍ଵରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||

ଆପୋଲୋକୁ ‘ତିନି’ ଖୁଣ ମାଫ୍‌: କୋର୍ଟକୁ ଯିବେ ମୃତକ ଓ ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ପରିବାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲାଣି । ଆଉ କିଛି ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏବେ ବି ଗୁରୁତର । ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି । ଏତେବଡ଼ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲେ ବି ସମସ୍ତେ କିନ୍ତୁ ବେଫିକର । ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତ ନିଜର ଉତ୍ତର ଦାୟିତ୍ୱ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି । ସରକାର, ପୁଲିସ୍‌ ସମସ୍ତେ ଅହେତୁକ ଭାବେ ନିରବି ଯାଇଛନ୍ତି । ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆହା ପଦୁଟିଏ କହିବାକୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିନାହାନ୍ତି । ଓଲଟା ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ରୋଗୀଙ୍କଠୁ ଯେତିକି ଟଙ୍କା ଶୋଷିଥିଲେ, ତାକୁ ଫେରାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ନାରାଜ । ସତେ ଯେମିତି ଆପୋଲୋକୁ ‘ତିନି’ ଖୁଣ ମାଫ୍‌ ।
ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ ତାରିଖ (ଶନିବାର) ସକାଳେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅଚାନକ ଲାଗିଥିଲା ନିଆଁ । ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ପଞ୍ଚମ ମହଲା ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଥିଲା । ହସ୍ପିଟାଲ ପଞ୍ଚମ ମହଲାରେ ହିଁ ଆଇସିୟୁ ରହିଥିଲା । ଯେଉଁଠି ସବୁଠୁ ବେଶି ଗୁରୁତର ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ । ଆଇସିୟୁର ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସହାୟତାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ । ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ବି ଲାଗିଥିଲା । ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ହଲିବା ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ପରେ ଧାଁ ଧପଡ଼ କରି ଟଣା ଓଟରା କରି ରୋଗୀଙ୍କୁ ୫ ମହଲାରୁ ତଳକୁ ବାହାର କରାଗଲା । ଭେଣ୍ଟିଲେଟର, ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ କାଢ଼ିନିଆଗଲା । ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା କାଳ ବିନା ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଓ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ରେ ରହିଲେ ରୋଗୀ । ସମସ୍ତ ନିଆଁ ଲିଭାରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଏ ପଟେ ରୋଗୀ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ହସ୍ପିଟାଲ ଅଗଣାରେ ଛଟପଟ ହେଲେ । ବହୁ ବିଳମ୍ବରେ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଗଲା । ଏଥିଯୋଗୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅଧିକ ସଂଗୀନ ହୋଇପଡ଼ିଲା ।
ମୃତ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ହରିହରଣ କରଣଙ୍କ ପୁଅ ଏ ନେଇ ସିଧାସଳଖ ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଉପରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ହିଁ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ ହିଁ ଦାୟୀ । ନିଆଁ ଲାଗିବା ଦିନ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ଆଇସିୟୁରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ୨୬ ଆଇସିୟୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିଥିଲେ ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଏହି ୨୬ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ବାପା ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ତେବେ ଅନ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ବେଳେ ପ୍ରାୟ ୫ ଘଣ୍ଟା ଧରି ତାଙ୍କୁ ବିନା ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ରଖାଗଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଅଧିକ ଖରାପ ହୋଇଗଲା । ତେଣୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ ହେବା ଦରକାର ।
ଆଉ ଜଣେ ମୃତକ ପୁଲିସ ଡିଏସ୍‌ପି ଶଙ୍କର୍ଷଣ ଦୋରାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ପି. ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ଠିକଣା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନ କରିବାରୁ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା । ଜାନୁଆରୀ ୩୦ ତାରିଖରେ ଶଙ୍କର୍ଷଣଙ୍କ ହାର୍ଟ ବ୍ଲକ ହେବାରୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ଡାକ୍ତର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହେବ ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ୬ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଦାବି ମୁତାବକ ପରିବାର ଲୋକ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଡିପୋଜିଟ୍‌ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ନିଆଁ ଲାଗିଯିବାରୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇପାରିଲାନି । ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଗଲା । ଆପୋଲୋ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ଆଇସିୟୁରେ ରହିବା ଚିିକିତ୍ସା ବାବଦକୁ ସାଢେ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କାଟି ଦେଇଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରୋଗୀର ଅବସ୍ଥା ଭଲ ଥିବା ବେଳେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରୁ ବାହାର କରିବା ଯୋଗୁ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ପରେ ହସ୍‌ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମୃତ ରୋଗୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ସହ ଅନ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ଆସି କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଇଥିଲେ । ହେଲେ ଏଠି ଆପୋଲୋ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ତ ଦୂରର କଥା ଓଲଟା ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଯେଉଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା ସେ ଖର୍ଚ୍ଚ ବି ଆଦାୟ କରିଛନ୍ତି । ସବୁଠୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି, ସରକାର ଓ ପୁଲିସ ମଧ୍ୟ ଏତେବଡ଼ ଘଟଣାରେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ନିରବି ଗଲେ । ତେବେ ଅଗ୍ନିଶମ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଫାୟର ସେଫ୍ଟି ଲାଇସେନ୍ସ ଥିଲେ ଯଦି ନିଆଁ ଲାଗିବ ତେବେ ତାହା ଦୁର୍ଘଟଣା ବୋଲି ଗଣାଯିବ ।
ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ଏତେ ବଡ଼ ଘଟଣାରେ ଥାନାରେ ଏତଲା ଟିଏ ମଧ୍ୟ ଦାୟର ହୋଇନାହିଁ । ପୁଲିସ୍‌ ମଧ୍ୟ ନିଜ ତରଫରୁ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ କରିନି । ଏନେଇ ଅଗ୍ନିଶମ ଅଧିକାରୀ ସରୋଜ ବେହେରା କରିଛନ୍ତି, ଆପୋଲୋର ଫାୟର ସେଫ୍ଟି ଲାଇସେନ୍ସ ଥିଲା । ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯଦି ଲାଇସେନ୍ସ ଥିଲା ତା’ ହେଲେ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଡିଜି କ’ଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ? ବାସ୍ତବ କଥା ହେଲା ପଞ୍ଚମ ମହଲାରେ ନିଆଁ ଲାଗିଲା । ହେଲେ ଧୂଆଁ ବାହରକୁ ଯାଇ ପାରିଲା ନାହିଁ । ତଳ ମହଲାରେ ଥିବା ରୋଗୀ ବି ଧୂଆଁରେ ନୟାନ୍ତ ହେଲେ । ଯେଉଁଠି ଧୂଆଁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ବାଟ ନାହିଁ, ସେ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌କୁ ଫାୟାର ସେଫ୍ଟି ଲାଇସେନ୍ସ ମିଳିଲା କେମିତି? ଏ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ।