PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

କଶ୍ମୀର ଯିବାକୁ ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବାହିନୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିମାନ ଟିକେଟ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୨: ଏବେ ଅର୍ଦ୍ଧ ସାମରିକ ବାହାନୀର ଯବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରୀନଗର ଯିବା ଆସିବା ପାଇଁ ବିମାନ ଯୋଗେ ଯାତ୍ରା କରିବାର ସୁବିଧା ମିଳିବ। ଏନେଇ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆାଯାଇଛି।   ଦିଲ୍ଲୀ-ଶ୍ରୀନଗର, ଶ୍ରୀନଗର-ଦିଲ୍ଲୀ, ଜମ୍ମୁ-ଶ୍ରୀନଗର ଓ ଶ୍ରୀନଗର-ଜମ୍ମୁ ମଧ୍ୟରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ  ଅର୍ଦ୍ଧ ସାମରିକ ବାହିନୀର ଯବାନ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ଅର୍ଦ୍ଧ ସାମରିକ ବାହିନୀର ସମସ୍ତ ଯବାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନିର୍ଦେଶ ଲାଗୁ କରାଯିବ।

source: https://www.bbc.com

 ଏହା ନିର୍ଦେଶ ଦ୍ବାରା ଅର୍ଦ୍ଧ ସାମରିକ ବାହିନୀର ୭ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଯବାନଙ୍କୁ ଲାଭ ହେବ। ଏଥିରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ହେଡ କନଷ୍ଟେବଳ ଓ ଏଏସଆଇଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଯବାନ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଯବାନଙ୍କୁ  ପୁର୍ବେ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାର ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇନଥିଲା। ଗୃହମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ତୁରନ୍ତ ଲାଗୁ କରିବାର ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଡ୍ୟୁଟି ବେଳେ ଯାତ୍ରା କରିବା ଛଡା ଛୁଟିରେ ଶ୍ରୀନଗରରୁ ଫେରିବା କିମ୍ବା ପୁଣିଥରେ ଆସିବା ପାଇଁ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ।  ।

source: https://www.bbc.com

 ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ଦକ୍ଷିଣ କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମା ଜିଲ୍ଲାର ଜମ୍ମୁ-ଶ୍ରୀନଗର ହାଇଓ୍ବେରେ ସିଆରପିଏଫର କନଭୟ ଉପରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ୪୦ ଜଣ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଆକାଶ ପଥରେ ଯିବାର ଦାବି ସିଆରପିଏଫ୍ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିବାରୁ ଯବାନଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଚାରିଆଡୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯିବା ପରେ ଏଭଳି ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।