PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନେବା ପରେ ବି ହେଉଛି କରୋନା, ଓଡିଶାରେ ଟିକା ନେବା ପରେ କେତେ ଲୋକଙ୍କର ଡେଥ୍ ହୋଇଛି ତାହାର ତର୍ଜମା କରୁଛି ଟେକନିକାଲ ଟିମ୍- ଆଇଏଲଏସ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି କାଲିମେଳା ଥାନା ଟେକଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଁଚିଲା ମୃତ ମାଓନେତା ରଣଦେଵଙ୍କ ଶବ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସୀମାନ୍ତରେ ପୁଲିସର ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଚାଲିଯାଇଥିଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା : ଗାଁରେ ପଶିଗଲା ବାଟବଣା ହରିଣ, ଉଦ୍ଧାର କରି ସୁନାବେଡା ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଛାଡିଲା ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଆ ଆଇଏଏସ୍ ଗୁରୁପ୍ରସାଦ ମହାପାତ୍ର ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ: ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସେନାପଟା ଓ ବାହୁଟ ସେବା ନିମନ୍ତେ ବଉଳ ଗଛ ଚିହ୍ନଟ, ନିର୍ଜ୍ଜଳା ଏକାଦଶୀ ତିଥିରେ ହେବ ବୃକ୍ଷ ଚ୍ଛେଦନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଭାଇ ବିହାଘରରେ ନାଗିନ୍‌ ଡ୍ୟାନ୍ସ ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, କୋଭିଡ୍‌ କଟକଣାକୁ ଫୁ କରି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ସୁକିନ୍ଦା ତହସିଲଦାର ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ ବେହେରା
  • ||
  • କଟକ: ନରସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାନ ଗାଁରେ ବାଇଗଣ ବିଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କଲା ବାରାହ , ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ମଦ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଦୋକାନରୁ ପ୍ରାୟ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ୪୯ ପେଟି ମଦ ଚୋରି
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ମାଛକୁଣ୍ଡୁ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ରକ୍ ସହ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାପାକୁ କଟୁରୀରେ ହାଣିଲା ମାତାଲ ପୁଅ, ପ୍ରାଣ ବିକଳରେ ଦୌଡି ପଳାଇଲା ମା’
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୋକାନ ଆଜବେଷ୍ଟସ୍ ଭାଙ୍ଗି ଚୋରି କରୁଥିଲେ, କାବୁ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ, ଚୋରଙ୍କ ଛୁରା ମାଡ଼ରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ
  • ||
  • କୋକସରା : ଲିମ୍ବ ଗଛରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୪୨୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୫୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏଯାବତ୍‌ ରାଜ୍ୟରେ ୨୪% ଅଧିକ ବର୍ଷିଛି ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତା ଦୁଇଦିନ ବଡ଼ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ୨୧ରୁ ବଢ଼ିପାରେ
  • ||
  • ଦଶପଲ୍ଲା : ବାଣୀଗୋଛାର ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲା, ୩ଦିନ ରିମାଣ୍ଡରେ ଗଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଲିଉଡର ବିଶିଷ୍ଟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ତପୁ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ସହାୟତା
  • ||
  • ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼ : କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଆଥ୍‌ଲେଟ୍‌ ମିଲଖାଙ୍କ ପରଲୋକ, ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭିଜିଲାନସ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦେବାଶିଷ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ବିୟୋଗ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ୧୪ ବର୍ଷୀୟା ନାବାଳିକାକୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ମୁହଁରେ କପଡା ଦେଇ ରାତିରେ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ସତରେ କ’ଣ ୨୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଥିଲା ମୋବାଇଲ୍ ? କଙ୍କାଳ ସହିତ ମିଳିଲା ଏହି ଜିନିଷ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୯/୯: ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା କୁହାଯିବ ଯେ ୨୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ତେବେ ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଋଷୀ ଗଣରାଜ୍ଯ ତୁଭାରେ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତର ଏକ ଟିମକୁ ୨୧୩୭ ବର୍ଷ ପୂରୁଣା କଙ୍କାଳ ମିଳିଛି । ତେବେ ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ଏହି କଙ୍କାଳ ସହିତ iPhone ଭଳି ଏକ ଜିନିଷ ମିଳିଛି । ଅବଶ୍ଯ ଏହା ଆଇଫୋନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହାର ସାଇଜ୍ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତିରୁ ବିଲକୁଲ୍ ଆଇଫୋନ୍ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ଖୋଳାଖୋଳି ‘ନତାଶା’ ନାମକ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଫେଶାନିଷ୍ଟାର କବରରେ ହେଉଥିଲା । ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି କଙ୍କାଳ ତୃତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀ ଶ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ସମୟରେ ପ୍ରାଚୀନ ମଙ୍ଗୋଲିଆରେ ଜିଓନାଗ୍ରୁ କାଳ ସମୟର । କହିରଖୁଛୁ ଏହି କଙ୍ଗାଳ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ।

ମହିଳାଙ୍କ କଙ୍କାଳ ସହିତ ମିଳିଥିବା ଏହି ଜିନିଷକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଆଇଫୋନ୍ ଭଳି ଲାଗୁଛି କିନ୍ତା ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଏକ ପଥର ଯେଉଁଥିରେ କି ଅନେକ ଦାମୀ ପଥର ଖଚିତ ହୋଇ ରହିଛି । ଏଥିରେ ଯେଉଁ ପଥର ଜଡିତ ରହିଛି ତାହା ଫିରୋଜା, କାରିଲିୟନ ଓ ମୋତି ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଏବେ ଏହି ପଥର ଆଇଫୋନଠୁ ମଧ୍ଯ ମହଙ୍ଗା ।

ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ମହିଳା ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଏମିତି ଏକ ବେଲ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଦାମୀ ପଥର ରହିଛି । ପ୍ରକୃତରେ କଙ୍କାଳ ସହିତ ମିଳିଥିବା ପଥର ଖଣ୍ଡଟି ଏକ ବେଲ୍ଟର ବକଲ୍ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର