PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ଆର୍‌କୁ ବିଧାୟକ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ମାଓବାଦୀ ଡମ୍ବରୁ ଗିରଫ

କୋରାପୁଟ,୮ା୨(ଆପ୍ର): କୋରାପୁଟ ପୁଲିସ୍‌କୁ ମିଳିଛି ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଆର୍‌କୁ ବିଧାୟକ କିଦାରୀ ସର୍ବେଶ୍ୱର ରାଓ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଶିବେରୀ ସୋମା ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଆଜି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ପାଡୁଆ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଗିରଫ ହୋଇଛି ମାଓବାଦୀ ଡମ୍ବରୁ ଖିଲ(୨୩)କୁ । ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ ଜ୍ୟୋତିରଞ୍ଜନ ଦାସଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯିବା ପରେ ତାକୁ ୩ ଦିନିଆ ଟ୍ରାନ୍‌ଜିଟ୍‌ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଇଛି ଜାତୀୟ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା (ଏନଆଇଏ) ।
ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏସ୍‌ପି କନୱର ବିଶାଲ ସିଂ କହିଛନ୍ତି , ଆର୍‌କୁ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାଓ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ସୋମାଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଏ ସଂପର୍କରେ ୬୫/୨୦୧୮ରେ ଓଡ଼ିଶା ସୀମାନ୍ତ ଆନ୍ଧ୍ର ଡୁମୁରୀଗୁଡ଼ା ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଏନ୍‌ଆଇଏ ଜାରି ରଖିଛି । ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ସନ୍ଦେହରେ ପାଡ଼ୁଆ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଡମ୍ବରୁକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ତା ଘର ପାଡ଼ୁଆ ଥାନା ଚାଟୁଆ ନିକଟ କୋଡେଇଖାଲରେ । ସେ ମାଓ ଡିଭିଜନ୍‌ର ନନ୍ଦପୁର ଏରିଆ କମିଟି ଅଧୀନରେ କାମ କରୁଥିଲା । ତା ପାଖରୁ ପୁଲିସ ଦୁଇଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଜବତ କରିଛି । ଆର୍‌କୁ ବିଧାୟକ ହତ୍ୟା ମାମଲା ସମେତ ଡମ୍ବରୁ ଆଉ କେଉଁ କେଉଁ ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ, ସେ ଦିଗରେ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା କହିଛନ୍ତି ଏସ୍‌ପି ।
ଖବର ପାଇ ଏନ୍‌ଆଇଏର ଏକ ୪ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ କୋରାପୁଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଗିରଫ ଡମ୍ବରୁକୁ ଅଧିକ ପଚରାଉଚରା କରିବା ଲାଗି ୩ ଦିନିଆ ଟ୍ରାନ୍‌ଜିଟ୍‌ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ । କୋର୍ଟ ଅନୁମତି ଦେବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତାକୁ ନିଜ ହେପାଜତକୁ ନେଇଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ ।
ସୂଚନା ଥାଉକି, ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକର ଓଡ଼ିଶା ସୀମାରୁ ମାତ୍ର ୪କିମି ଦୂର ଡୁମୁରୀଗୁଡ଼ା ନିକଟରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଆନ୍ଧ୍ର ଶାସକ ଦଳର ଏହି ଦୁଇ ନେତାଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଉଭୟ ନେତା ଡୁମରୀଗୁଡ଼ା ମଣ୍ଡଳରେ ଏକ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଗାଡ଼ିରେ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ ରାସ୍ତାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ କାବୁକରି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରୁ ବନ୍ଧୁକ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିଲେ । ପରେ ପରେ ଉଭୟ ନେତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ଅତି ନିକଟରୁ ଗୁଳିକରି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।