PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ସୁନୀଲ ଜାଖଡ, କଂଗ୍ରେସ ସହ ୫୦ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ
  • ||
  • ୟାସିନ ମଲ୍ଲିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ଭକ୍ତ ଦେଖିବେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ହେଲେ ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କୁ କରିପାରିବେନି ସ୍ପର୍ଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍,୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି-କାଲି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ତିନି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ତାତି
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ଅଖ ଅନୁକୂଳ, ନାହାକା ଚକରେ ପଇତା ଓ ୧୫ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ମୋହନା: ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କୁତ୍ରା: ୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ, ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ପରିବାରଲୋକ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ପ୍ରେମିକକୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପ୍ରେମିକା ପରିବାର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ୧୭୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ତାଲିମ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ISI
  • ||

୩ସେନାର ମିଳିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ: ପାକିସ୍ତାନ ୩ ଥର ମିଛ କହିଛି,୩୫ ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତୀ ଉଲଂଘନ କରିଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୨: ଭାରତର ଓ୍ବିଙ୍ଗ କମାଣ୍ହର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ ଶୁକ୍ରବାର ମୁକ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଭାରତର ୩ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏକ ମିଳିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ  ପାକିସ୍ତାନର ମୁଖା ଖୋଲିଛି ସେନା। ବାୟୁସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏୟାର ଭାଇସ୍ ମାର୍ଶଲ ଆରଜିକେ କପୁର କହିଛନ୍ତି ୨୭ ତାରିଖ ୧୦ଟା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ରାଡାର ପାକିସ୍ତାନର ବିମାନକୁ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲା। ରାଜୌରି ଓ ସୁନ୍ଦରବନୀରେ ଏହି ବିମାନ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ମିଗ୍-୨୧ ବାଇସନ୍, ସୁଖୋଇ-୩୦ ଓ ମିରାଜ-୨୦୦୦କୁ ଏହି ଅନୁପ୍ରବେଶ ରୋକିବାକୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେନା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାର ତାଙ୍କର ଏହି ଉଦ୍ୟମକୁ ରୋକି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପକାଯାଇଥିବା ବମରେ ଆମ ସେନା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ।  ତେବେ ତାଙ୍କର ମିଗ୍-୧୬କୁ ଆମର ମିଗ୍-୨୧ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା। ଆମର ମିଗ୍ ପିଓକେ(ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀର)ରେ ପଡିଥିଲା।  ଏରିୟଲ ଏନଗେଜମେଣ୍ଟରେ ଜଣେ ପାଇଲଟ୍ ପିଓକେରେ ପଡିଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ କରିଥିଲେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନ୍ୟ।

  ପାକିସ୍ତାନ ବହୁ ମିଛ ବୟାନ ଦେଇଛି। ୨ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ଓ ୩ ଜଣ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମାରିଥିବା କଥା ମିଛ ଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ପୂର୍ବରୁ କହୁଥିଲା ତା ପାଖରେ ଦୁଇଜଣ ପାଇଲଟ୍ ରହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳକୁ କହିଲା ଜଣେ ପାଇଲଟ୍ ତା କବଜାରେ ଅଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ କହିଥିଲା ମିଗ-୧୬ର ବ୍ୟବହାର କରିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ସବୁ ସିଗନେଚର, ମିଶାଇଲର କରିଛି କିନ୍ତୁ ରାଜୌରିରୁ ଏଭଳି ହତିଆରର ଅବଶେଷ ମିଳିଛି ଯାହା ଏଫ୍-୧୬ରେ ହିଁ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ।

ସ୍ଥଳସେନା ପକ୍ଷରୁ ମେଜର ଜେନେରାଲ ସୁରେନ୍ଦର ସିଂ ବହଲ କହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ୨୬ ଫେବୃଆରୀରୁ ୩୫ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲଂଘନ କରିଚି। ସେ ସେହି ତାରିଖ ରାତିରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତୀ ଉଲଂଘନ କରିଛି। ଯାହାର ଜବାବ୍ ଭାରତୀୟ ସେନା ଭଲ ଭାବରେ ଦେଇଥିଲେ। ୨୭ରେ ତାଙ୍କୁ ବାୟୁସେନା ଆମର ସେନା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା। ଏଥରେ ବ୍ରିଗେଡ୍, ହେଡକ୍ବାଟର, ବାଟାଲିୟନ ହେଡକ୍ବାଟର ଓ ଅନ୍ୟ ସେନା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସାମିଲ ଥିଲା। ଆମର ସତର୍କତା କାରରରୁ ତାଙ୍କର ଚେଷ୍ଟା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏଲଓସି ଓ ଆଇବି ଉପରେ ଆମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କତାର ସହ ଜବାବ୍ ଦେଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ନେଭିର ରିୟର ଆଡମିରାଲ ଦଲବୀର ସିଂ ଗୁଜରାଲ କହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ଯଦି ସମୁଦ୍ର ସୀମା କୌଣସି ଭାବରେ ପଶିବାର ଚେଷ୍ଟା କରେ ତେବେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଭରଷା ଦେଉଛି ଏହାର କଡା ଜବାବ୍ ଦିଆଯିବ। ଆମେ ନିଜର ଦେଶ ଓ ଜନତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭରଷା ଦେଉଛୁ। ଆମେ ସବୁ ଏକାଠି ମିଶି ଠିଆ ହୋଇଛୁ।