PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ଥମୁନି ବିବାଦ,ଦିଲ୍ଳୀର ବିଗ୍ ବସ୍ କିଏ? ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତପାର୍ଥକ୍ୟ, ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିଓ୍ବାଲ ହେଲେ କ୍ଷୁବ୍ଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪।୨: ଦିଲ୍ଳୀର ବିଗ୍ ବସ୍ କିଏ? ଏହା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣୀ ଜାରି ରହିଛି। ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ଦୁଇ ବିଚାରପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ  ଦିଲ୍ଳୀ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ମତପାର୍ଥକ୍ୟ  ଦେଖାଦେଇଛି।  ଦୁଇ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାୟ ଗୋଟିଏ ମାମଲାରେ ଆସିଛି। ଦିଲ୍ଳୀ ସରକାର  ନା  ଉପରାଜ୍ୟପାଳ କିଏ ଦିଲ୍ଳୀର ପ୍ରକୃତ କ୍ଷମତାକେନ୍ଦ୍ର ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ।

ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ଭିସେସ୍ ଉପରେ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏକେ ସିକରି ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅଶୋକ ଭୂଷଣଙ୍କ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠର ନିଷତ୍ତି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରହିଥିଲା। ଯାହାଫଳରେ ଏହି ମାମଲାକୁ ୩ ଜଣିଆ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯିବ। 

ଜଷ୍ଟିସ୍ ସିକରି ସର୍ଭିସେସ୍ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାର ରହିଛି ବୋଲି ନିଜର ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି।  ତେବେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅଶୋକ ଭୂଷଣଙ୍କ ରାୟ କିନ୍ତୁ ଏହାର ଓଲଟା ଥିଲା। ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏକେ ସିକରି ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅଶୋକ ଭୂଷଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହମତିରେ ଆସିଥିବା ରାୟ   ଦିଲ୍ଳୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇଛି ଝଟକା। କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଅନୁସାରେ ଏସିବି, ତଦନ୍ତ କମିଶନ୍ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଅଧିକାର ରହିଛି। ସେଭଳି ବିଜୁଳି ଓ ଜମିର ସର୍କିଲ ରେଟ୍ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାର ରହିଛି।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ସିକରି କହିଛନ୍ତି, ସହଜରେ କାମ ହେବା ପାଇଁ ମେକାନିଜିମ୍ ହେବା ଦରକାର। ଜଏଣ୍ଟ ସେକ୍ରେଟାରୀ ଆଦି ଉପର ପାହ୍ୟାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବଦଳି କରିବାର ଅଧିକାର ଉପରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି। ଆଣ୍ଟି କରପସନ୍ ବ୍ୟୁରୋ (ଏସିବି) ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ହିଁ ଅଧିକାର ରହିଛି। ସେଭଳି ବିଦ୍ୟୁତ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାର ରହିଛି । ତଦନ୍ତ କମିଶନ୍ ଗଠନ କରିବାର ଅଧିକାର କେବଳ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ରହିଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି କୌଣସି ମାମଲାରେ ମତଭେଦ ହେବାର ସ୍ଥିତିରେ ଉପରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ରାୟ ହିଁ ଗ୍ରହଣୀୟ।

ଦିଲ୍ଳୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିଓ୍ବାଲ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ କଡା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହ କହିଛନ୍ତି, ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଓ ଦିଲ୍ଳୀର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟାୟ ହୋଇଛି। ଆମେ କୋର୍ଟଙ୍କ ସମ୍ମାନ କରୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ନିଷତ୍ତିରେ ଅନ୍ୟାୟ ହୋଇଛି।  ଯଦି ନିର୍ବାଚିତ ସରକାରକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଓ ପୋଷ୍ଟିଂ କରିବାର ଅଧିକାର  ଦିଆଯିବନି, ତେବେ ସରକାର କିଭଳି ଚାଲିବ? ଯଦି ସମସ୍ତ ଫାଇଲ ପାଇଁ ଉପରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ଦିଲ୍ଳୀ ସରକାର, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କେବଳ ଦିଲ୍ଲୀର ଜନତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନୁହେଁ ବଂର ସମ୍ବିଧାନ ବିରୋଧୀ ବୋଲି କହୁଛି। 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର