PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଗରାପୁରରେ ଅଘଟଣ, ରୋଷେଇ ଘରେ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କାଲି ସବ୍ୟସାଚୀ –ଅର୍ଚ୍ଚିତାଙ୍କ ବାହାଘର, ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଉଭୟ ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • ଆଜି ୩ ସହରରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଟପିଲା- ଅନୁଗୁଳରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୦.୧ ଡିଗ୍ରୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ବୌଦ୍ଧରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର – ସମ୍ବଲପୁରରୁ ବାହାରିଲା ଭୁବନେଶ୍ବର ଅଭିମୁଖେ ଚାଷୀଙ୍କ ଉଲଗୁଲାନ ଶପଥ ଯାତ୍ରା, ବାଇକ ରାଲିରେ ବାହାରିଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ- ୧୧କେଭି ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ବାର ବର୍ଷ ବାଳକର ମୃତ୍ୟୁ,ଶବ ରଖି ଉତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଭଦ୍ରକ ଆଗରପଡା ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ।
  • ||
  • ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଆର୍ମି ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ସୂଚନା
  • ||
  • କଟକ: ୧୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଦାମୀ କାର ଜବତ, ୨ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଦୁଇ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର କଲେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା: ପ୍ରେମିକର ବିବାହ ଖବର ଶୁଣି ଥାନାରେ ବିଷ ପିଇଦେଲେ ପ୍ରେମିକା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ମାଡ଼ପିଟ ଘଟଣାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଯୁବକ, ଶବ ରଖି ରାଉରକେଲା ଝିରପାଣି ଥାନା ଘେରାଉ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଉଠିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ସ୍କୁଟର, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟରେ ବଢିଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଫଳରେ ବଢ଼ିଲା ସର୍ଟଡାଉନ ନିୟମ ସୀମା, ପିସିବ୍ରିଜ ଛକ ଠାରୁ ଫାଣ୍ଡି ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ନେଇ ବୁର୍ଲା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ନିକଟ ବରଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନାଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ତାତିଲେ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ, ଇସ୍ରୋ ସଫଳତାର ସହ ଲଞ୍ଚ କଲା ଆମାଜୋନିଆ-୧, ମହାକାଶକୁ ଗଲା ମୋଦି ଓ ଭଗବତ ଗୀତାର ଫଟୋ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଗତିରାଉତପାଟଣା ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କରଡ଼ାଗାଡିଆ ସ୍ଥିତ ଏକ ଠିକା କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଗାଡ଼ି ଡୋରରେ ଚାପି ହୋଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ଆଜି ଆମାଜୋନିଆ-୧ର ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିବ ଇସ୍ରୋ, ୧୮ଟି ଛୋଟ ଉପଗ୍ରହକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: ସାତକୋଶିଆ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା କଟେଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ସର୍ଟସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟ୍‌ ଏବେ କରୋନା ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ୧୧ ଛାତ୍ରାବାସ
  • ||

ଥମୁନି ବିବାଦ,ଦିଲ୍ଳୀର ବିଗ୍ ବସ୍ କିଏ? ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତପାର୍ଥକ୍ୟ, ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିଓ୍ବାଲ ହେଲେ କ୍ଷୁବ୍ଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪।୨: ଦିଲ୍ଳୀର ବିଗ୍ ବସ୍ କିଏ? ଏହା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣୀ ଜାରି ରହିଛି। ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ଦୁଇ ବିଚାରପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ  ଦିଲ୍ଳୀ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ମତପାର୍ଥକ୍ୟ  ଦେଖାଦେଇଛି।  ଦୁଇ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାୟ ଗୋଟିଏ ମାମଲାରେ ଆସିଛି। ଦିଲ୍ଳୀ ସରକାର  ନା  ଉପରାଜ୍ୟପାଳ କିଏ ଦିଲ୍ଳୀର ପ୍ରକୃତ କ୍ଷମତାକେନ୍ଦ୍ର ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ।

ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ଭିସେସ୍ ଉପରେ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏକେ ସିକରି ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅଶୋକ ଭୂଷଣଙ୍କ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠର ନିଷତ୍ତି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରହିଥିଲା। ଯାହାଫଳରେ ଏହି ମାମଲାକୁ ୩ ଜଣିଆ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯିବ। 

ଜଷ୍ଟିସ୍ ସିକରି ସର୍ଭିସେସ୍ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାର ରହିଛି ବୋଲି ନିଜର ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି।  ତେବେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅଶୋକ ଭୂଷଣଙ୍କ ରାୟ କିନ୍ତୁ ଏହାର ଓଲଟା ଥିଲା। ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏକେ ସିକରି ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅଶୋକ ଭୂଷଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହମତିରେ ଆସିଥିବା ରାୟ   ଦିଲ୍ଳୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇଛି ଝଟକା। କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଅନୁସାରେ ଏସିବି, ତଦନ୍ତ କମିଶନ୍ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଅଧିକାର ରହିଛି। ସେଭଳି ବିଜୁଳି ଓ ଜମିର ସର୍କିଲ ରେଟ୍ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାର ରହିଛି।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ସିକରି କହିଛନ୍ତି, ସହଜରେ କାମ ହେବା ପାଇଁ ମେକାନିଜିମ୍ ହେବା ଦରକାର। ଜଏଣ୍ଟ ସେକ୍ରେଟାରୀ ଆଦି ଉପର ପାହ୍ୟାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବଦଳି କରିବାର ଅଧିକାର ଉପରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି। ଆଣ୍ଟି କରପସନ୍ ବ୍ୟୁରୋ (ଏସିବି) ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ହିଁ ଅଧିକାର ରହିଛି। ସେଭଳି ବିଦ୍ୟୁତ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାର ରହିଛି । ତଦନ୍ତ କମିଶନ୍ ଗଠନ କରିବାର ଅଧିକାର କେବଳ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ରହିଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି କୌଣସି ମାମଲାରେ ମତଭେଦ ହେବାର ସ୍ଥିତିରେ ଉପରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ରାୟ ହିଁ ଗ୍ରହଣୀୟ।

ଦିଲ୍ଳୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିଓ୍ବାଲ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ କଡା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହ କହିଛନ୍ତି, ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଓ ଦିଲ୍ଳୀର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟାୟ ହୋଇଛି। ଆମେ କୋର୍ଟଙ୍କ ସମ୍ମାନ କରୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ନିଷତ୍ତିରେ ଅନ୍ୟାୟ ହୋଇଛି।  ଯଦି ନିର୍ବାଚିତ ସରକାରକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଓ ପୋଷ୍ଟିଂ କରିବାର ଅଧିକାର  ଦିଆଯିବନି, ତେବେ ସରକାର କିଭଳି ଚାଲିବ? ଯଦି ସମସ୍ତ ଫାଇଲ ପାଇଁ ଉପରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ଦିଲ୍ଳୀ ସରକାର, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କେବଳ ଦିଲ୍ଲୀର ଜନତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନୁହେଁ ବଂର ସମ୍ବିଧାନ ବିରୋଧୀ ବୋଲି କହୁଛି।