PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଆସାମ ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା, କନ୍ୟାଙ୍କୁ ମିଳିବ ୧ ତୋଳା ସୁନା

source:www.thenational.ae

ଗୌହାଟୀ, ୬ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ସରକାର ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ନୂଆ ଯୋଜନା ସଂପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି । ସେହି କ୍ରମରେ ଆସାମର ବିଜେପି ସରକାର ବିବାହ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧ ତୋଳା (୧୧.୬୬ ଗ୍ରାମ)ସୁନା ଉପହାରସ୍ୱରୂପ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ଅନୁସାରେ ୧ ତୋଳା ସୁନାର ଦାମ୍‌ ପ୍ରାୟ ୩୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ।
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ଶର୍ମା ଆଜି ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ସମୟରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଶର୍ମା କହିଥିଲେ ଯେ, ଆସାମରେ ଜଣେ ଝିଅ ପିତାଙ୍କ ଘରୁ ବିଦାୟ ନେବା ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ସ୍ୱରୂପ ସୁନା ଗହଣା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାର ପରମ୍ପରା ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ରହିଛି । ଯେଉଁ ପିତାମାନେ ନିଜ ଝିଅ ପାଇଁ ସୁନା ଗହଣା କିଣିବାକୁ ଅକ୍ଷମ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ‘ଅରୁନ୍ଧତୀ’ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌ ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ପରିବାରକୁ ଏହାର ଲାଭ ମିଳିବ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରାବଧାନ କରିଛନ୍ତି । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିବାହ(ଆସାମ) ନିୟମ, ୧୯୫୪ ଅନୁସାରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଇ ଅରୁନ୍ଧତୀ ଯୋଜନାର ଲୋକମାନେ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ । ସେହିଭଳି ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅନୁସାରେ କେଜି ପ୍ରତି ୧ ଟଙ୍କାରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାଉଳ ଦିଆଯିବ । ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଚାଉଳ ଓ କେଜି ପ୍ରତି ୨ ଟଙ୍କା ଦରରେ ଚିନି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।