PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ମାର୍ଚରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ୧ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏଟିଏମ୍, ନେଣ ଦେଣ ପଡ଼ିବ ମହଙ୍ଗା

୧ ମାର୍ଚରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ନେଣ ଦେଣ ବି ପଡ଼ିଯିବ ମହଙ୍ଗା। ଏକଥା ଆମେ କହୁନୁ। ଏମିତି ଦାବି ଦେଶର ସବୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏବଂ ଧଳା ସ୍ତରର ଏଟିଏମ୍କୁ ସଂଚାଳିତ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା କଟମି (ଏଟିଏମ୍ ଉଦ୍ୟୋଗ ସଙ୍ଗଠନ କନ୍ଫିଡରେସନ୍ ଅଫ୍ ଏଟିଏମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି) କରିଛି। କଟମି ଏହି ସ୍ଥିତିରୁ ମୁକୁଳେଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ୍, ଏଟିଏମ୍ ରେ ନେଣ ଦେଣରେ ଲାଗୁଥିବା ଶୁଳ୍କକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ରାୟ ଦେଇଛି।

କଟମିର ନିର୍ଦେଶକ ହିମାଂଶୁ ପୂଜାରା କହିଛନ୍ତି, ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରୀ ପଳେଇବ। ଏହା ସହିତ ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ କାରବାରରେ ସରଲତା ଆଣିବା ପାଇଁ କରିଥିବା ଯୋଜନାକୁ ଝଟକା ଲାଗିବ। ଏଟିଏମ୍ ସେବା ଦେଇଥିବା କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକୁ ମାର୍ଚ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ୧.୧୩ ଲକ୍ଷ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ। ଏଥିରେ ୧ ଲକ୍ଷ  ଅଫ୍ ସାଇଟ୍ ଏଟିଏମ୍ ଓ ୧୫ ହଜାର ହ୍ବାଇଟ୍ ଲେବଲ୍ ଏଟିଏମ୍ ଅଛି।

କଟମି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଟିଏମ୍ କମ୍ପାନି ନିଜର  ସଂଖ୍ୟା ଧିରେ ଧିରେ କମେଇବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି କାରଣ ଏଟିଏମ ଚଳାଇବାରେ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ବର୍ତମାନ ଛୋଟ ସହରରେ ଏଟିଏମ୍ କୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଉଛି। ଏମିତିରେ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହେଲେ ସହରରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଯିବ। ସବୁଠୁ ବେଶି ହଇରାଣ ହ୍ବାଇଟ ଲେବଲ ଏଟିଏମ୍ ଅପରେଟର୍ସ କୁ ହେଉଛି ଏବଂ ଏମାନେ ଅତିରିକ୍ତ ହଇରାଣ ଉଠାଇପାରିବେନି।

ଏହି ସଙ୍କଟରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ହିମାଂଶୁ। ୧ ଲକ୍ଷ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବାକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହରରେ ଜମାହେଇଥିବା ଏଟିଏମର ନେଣ ଦେଣର ଶୁଳ୍କ ଯଦି ବଢ଼ାଇଦେବେ ତେବେ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ। କଟମି ଏଟିଏମ୍ ପାଇଁ ନକଦ ନେଣ ଦେଣର ଦରକୁ ୧୫ ଟଙ୍କା ରୁ ୧୮ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଠିକ୍ ଟ୍ରାଂଜେକ୍ସନ୍ ପ୍ରତି ୨୦ ଟଙ୍କା ରୁ ବଢ଼େଇକି ୨୫ ଟଙ୍କା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ମାସିକ ସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ପାଂଚ ନିଶୁଳ୍କ ଏଟିଏମ୍ ନେଣ ଦେଣଠାରୁ ଅଧିକ। ପୂଜାରା ସରକାର ଗ୍ରାମୀକୁ ଆର୍ଥିକ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ତେବେ କମ୍ ରାଜସ୍ବ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ହଇରାଣକୁ ରୋକା ଯାଇପାରିବ। ଏହି ସବସିଡି କୁ ଏକ ଭଲ ଉପାୟରେ ଦେଖିବାର ଅଛି ତ ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିନ୍ତ କି ଏଟିଏମ୍ ଢ଼େପ୍ଲୋପର୍ସ ସେବା ଜାରୀ ରଖିବେ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତ ନୂଆ ଏଟିଏମ୍ ବାହାର କରିବେ।