PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋକସରା: ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପକ୍ଷରୁ କୋକସରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଚୟନ ପାଇଁ ରାମପୁର ଆଇସିଡିଏସ୍ ସିଡିପିଓ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • କଟକ: ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ମାମଲା, ପିଟିସନ୍ ଖାରଜ; ସାନି ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍‌ଗିଲ୍‌ ବସ୍ତିରୁ ୨୫୪ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଧରାପଡି ନିର୍ଧୁମ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ
  • ||
  • ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀ ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଗୋଳାବାରୁଦ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଖାଁ ଖାଁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ, ୧୬ ଦଫା ଦାବିରେ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଯାଏ ବଢ଼ିବନି ଶୀତ, ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପାଠପଢ଼ା, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଦିନ ହସଖୁସି ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣସ୍ତର ମପାଯିବ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାସ୍ତାରୋକ। ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଲା ପୁଲିସ।
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଟକ
  • ||

ମାର୍ଚରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ୧ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏଟିଏମ୍, ନେଣ ଦେଣ ପଡ଼ିବ ମହଙ୍ଗା

୧ ମାର୍ଚରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ନେଣ ଦେଣ ବି ପଡ଼ିଯିବ ମହଙ୍ଗା। ଏକଥା ଆମେ କହୁନୁ। ଏମିତି ଦାବି ଦେଶର ସବୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏବଂ ଧଳା ସ୍ତରର ଏଟିଏମ୍କୁ ସଂଚାଳିତ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା କଟମି (ଏଟିଏମ୍ ଉଦ୍ୟୋଗ ସଙ୍ଗଠନ କନ୍ଫିଡରେସନ୍ ଅଫ୍ ଏଟିଏମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି) କରିଛି। କଟମି ଏହି ସ୍ଥିତିରୁ ମୁକୁଳେଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ୍, ଏଟିଏମ୍ ରେ ନେଣ ଦେଣରେ ଲାଗୁଥିବା ଶୁଳ୍କକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ରାୟ ଦେଇଛି।

କଟମିର ନିର୍ଦେଶକ ହିମାଂଶୁ ପୂଜାରା କହିଛନ୍ତି, ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରୀ ପଳେଇବ। ଏହା ସହିତ ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ କାରବାରରେ ସରଲତା ଆଣିବା ପାଇଁ କରିଥିବା ଯୋଜନାକୁ ଝଟକା ଲାଗିବ। ଏଟିଏମ୍ ସେବା ଦେଇଥିବା କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକୁ ମାର୍ଚ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ୧.୧୩ ଲକ୍ଷ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ। ଏଥିରେ ୧ ଲକ୍ଷ  ଅଫ୍ ସାଇଟ୍ ଏଟିଏମ୍ ଓ ୧୫ ହଜାର ହ୍ବାଇଟ୍ ଲେବଲ୍ ଏଟିଏମ୍ ଅଛି।

କଟମି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଟିଏମ୍ କମ୍ପାନି ନିଜର  ସଂଖ୍ୟା ଧିରେ ଧିରେ କମେଇବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି କାରଣ ଏଟିଏମ ଚଳାଇବାରେ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ବର୍ତମାନ ଛୋଟ ସହରରେ ଏଟିଏମ୍ କୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଉଛି। ଏମିତିରେ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହେଲେ ସହରରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଯିବ। ସବୁଠୁ ବେଶି ହଇରାଣ ହ୍ବାଇଟ ଲେବଲ ଏଟିଏମ୍ ଅପରେଟର୍ସ କୁ ହେଉଛି ଏବଂ ଏମାନେ ଅତିରିକ୍ତ ହଇରାଣ ଉଠାଇପାରିବେନି।

ଏହି ସଙ୍କଟରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ହିମାଂଶୁ। ୧ ଲକ୍ଷ ଏଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବାକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହରରେ ଜମାହେଇଥିବା ଏଟିଏମର ନେଣ ଦେଣର ଶୁଳ୍କ ଯଦି ବଢ଼ାଇଦେବେ ତେବେ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ। କଟମି ଏଟିଏମ୍ ପାଇଁ ନକଦ ନେଣ ଦେଣର ଦରକୁ ୧୫ ଟଙ୍କା ରୁ ୧୮ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଠିକ୍ ଟ୍ରାଂଜେକ୍ସନ୍ ପ୍ରତି ୨୦ ଟଙ୍କା ରୁ ବଢ଼େଇକି ୨୫ ଟଙ୍କା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ମାସିକ ସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ପାଂଚ ନିଶୁଳ୍କ ଏଟିଏମ୍ ନେଣ ଦେଣଠାରୁ ଅଧିକ। ପୂଜାରା ସରକାର ଗ୍ରାମୀକୁ ଆର୍ଥିକ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ତେବେ କମ୍ ରାଜସ୍ବ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ହଇରାଣକୁ ରୋକା ଯାଇପାରିବ। ଏହି ସବସିଡି କୁ ଏକ ଭଲ ଉପାୟରେ ଦେଖିବାର ଅଛି ତ ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିନ୍ତ କି ଏଟିଏମ୍ ଢ଼େପ୍ଲୋପର୍ସ ସେବା ଜାରୀ ରଖିବେ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତ ନୂଆ ଏଟିଏମ୍ ବାହାର କରିବେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର