PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ – ଯଶବନ୍ତ ଜେଠୱା ହେଲେ ନୂଆ ଭିଜିଲାନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ , ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା ପରିବହନ କମିଶନର
  • ||
  • ସରିଲା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚାଲିଥିଲା ବୈଠକ , ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ୧୪ ନେତା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓମ୍‌ଫେଡ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୋଭିଡ ସହାୟତା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀ
  • ||
  • କଟକ: ନକଲି ମେଡ଼ିସିନ ଜବତ ଘଟଣା, କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ହାଜର ହେଲା ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ଜେନା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଗଜାନନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦା ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଟାଙ୍ଗୀ ଟୋଲ ଗେଟ୍ ନିକଟରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ, ଚାଲାଣ କାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଜୟପୁର ୩୨୬ ନମ୍ୱର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଙ୍ଗାମ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିପିଡ଼ିଲା କାର,୫ ଆହତ,୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ, ୨ଟି ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଫଳ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବାରିପଦାରେ ପବିତ୍ର ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କଲେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୬୫୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ବି ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଛେରା ପହଁରା କରିବେ ନାହିଁ ଗଜପତି ମହାରାଜ, ନୀତି ସମ୍ପାଦନ କରିବେ ମୁଦିରସ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦାରେ ଅପୂର୍ବ ଗଜାନନ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୭ ଯାଏଁ ନିୟମିତ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||

ଗୁଣିଆ ସନ୍ଦେହରେ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଐତିହାସିକ ରାୟ, ୧୪ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ୍‌

ରାୟଗଡ଼ା,୨୪ା୧(ଆପ୍ର): ଗୁଣିଆ ସନ୍ଦେହରେ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରାଜଜ୍‌ ଦେବଦତ୍ତ ଦାସମହାପାତ୍ର ଏକ ଐତିହାସିକ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ମାମଲାରେ ୧୪ ଜଣଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ । ଏଥିସହ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଆସାମୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଯେଉଁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ହେବ, ସେଥିରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦରେ ଡେକିନାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଅନ୍ଦୁରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ରାୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପାଇଥିବା ଆସାମୀମାନେ ହେଲେ ରାୟଗଡ଼ା ବ୍ଲକ ଚାଞ୍ଚଡ଼ାଦୃଗମ ଗାଁର ବୁଲୁକା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ଦଣ୍ଡାସ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ନାର୍ସେୟା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, କିଶା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ଯୋଗୀ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ମୋହନ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ସୁକୃ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ମନୋଜ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ଗୁମ୍ପା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ଶଙ୍କର ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ନାଇଡ଼ା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି, ଆନନ୍ଦ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି ଓ କିଟା ତାଡ଼ିଙ୍ଗି ।
ମାମଲାରୁ ପ୍ରକାଶ, ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବର ୧୮ ତାରିଖ ରାତିରେ ଚାଞ୍ଚଡ଼ାଦୃଗମ ଗାଁର ଡେକିନା ତାଡିଙ୍ଗିଙ୍କୁ ଗୁଣିଆ ସନ୍ଦେହରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଡେକିନା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଅନ୍ଦୁରୀ ମିଳିତ ଭାବେ ସେହିଦିନ ରାତିରେ ଗାଁ ନିକଟ ନିଜ ଜମିରେ ଥିବା କୁଡ଼ିଆକୁ ଯାଉଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଉପରୋକ୍ତ ୧୪ ଜଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇଥିଲେ । ଗୁଣି କାମ କରୁଥିବା ସଂପର୍କରେ ପଚାରିଥିଲେ । ପରେ ଠେଙ୍ଗାବାଡ଼ି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାରଣାସ୍ତ୍ରରେ ଡେକିନାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭୟଭୀତ କରାଇ ଅନ୍ଦୁରୀଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ତଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଡେକିନାଙ୍କୁ ସଂଘବଦ୍ଧ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଡେକିନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଗାଁ ନିକଟ ଶ୍ମଶାନରେ ମିଳିତ ଭାବେ ଶବ ପୋଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ । ଏ ସଂପର୍କରେ ସେହି ମାସ ୧୯ ତାରିଖରେ ଡେକିନାଙ୍କ ଭାଇ ପ୍ରଶାନ୍ତ ତାଡ଼ିଙ୍ଗି ଶେଷଖାଲ ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ପୁଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା । ଉପରୋକ୍ତ ୧୪ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଥିଲା ।